6 tipov, ako zanechať čo najlepší prvý dojem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naozaj je prvý dojem taký dôležitý? Nedá sa neskôr ešte vylepšiť, zmeniť nazeranie druhých na nás? Vraví sa, že rozhoduje prvých pár sekúnd – ak nezabodujete, veľa stratíte…
A je to naozaj tak. Ľudia si podľa mnohých testov a výskumov urobia prvý úsudok o druhej osobe za tri sekundy, odkedy ju prvý raz uvideli.
Neznamená to síce, že počiatočný názor nemožno upraviť. Ale bude to oveľa ťažšie a zložitejšie.

Podstatné je, že prvý dojem sa ráta, či na prvom rande, prijímacom pohovore do zamestnania alebo pri prezentácii v miestnosti plnej neznámych ľudí.
„Nikdy nedostanete druhú šancu urobiť prvý dojem,“ povedal Andrew Grant.
Ktosi iný zasa povedal, že veľakrát môžete zmeniť pravidlá, keď sa tam dostanete, ale najprv sa tam musíte dostať. Len čo to pochopíte, ste už na polceste.

„Oblečte sa nedbanlivo a všetci si zapamätajú šaty.
Oblečte sa bezchybne a zapamätajú si ženu.“
Coco Channelová

 

Prvý dojem – na čo myslieť?

Existuje niekoľko nepísaných pravidiel, ktoré by ste mali mať neustále na pamäti, ak chcete zapôsobiť, očariť a urobiť skvelý prvý dojem.
Je prirodzené, že naše sebavedomie musí čeliť problému z pocitu úzkosti. Sme neistí, v novom prostredí, s novými ľuďmi a vtedy sa bezchybný prvý dojem robí ťažšie.
No ak budete na nasledujúce body myslieť vopred, určite to pomôže.

 

1. Vhodné oblečenie

Pri rozhodovaní, čo si obliecť, aby ste urobili pozitívny prvý dojem, si zapamätajte, že nech si vyberiete čokoľvek, musí to byť primerané situácii.
Samozrejme, na prijímacom pohovore do zamestnania chcete dať najavo, že to myslíte vážne, a zároveň odrážať kultúru pracoviska: zamestnanie v meste si vyžaduje formálnejšie oblečenie než povedzme práca v detskej škôlke, kde by tmavý kostým vyzeral nevhodne.

Zapamätajte si, že neutrálne modré, sivé a ponurejšie farby ako čierna a hnedá vyjadrujú vážnosť.
Zatiaľ čo jasnejšie, sviežejšie farby ako červená, oranžová či zelená naznačujú väčšiu kreativitu.
Nech už máte na sebe akýkoľvek odev, musí byť čistý, vyžehlený a nie prehnane zvodný, aby ste urobili dobrý prvý dojem.

muž prednáša

 

2. Fyzické sebavedomie

Možno si ho osvojiť a preukážete ho držaním tela. Rovný chrbát s uvoľnenými plecami zrejme nie je veľmi prirodzený, ale naznačuje sebadôveru. A keď sedíte, seďte vzpriamene na prednej časti stoličky s chodidlami na podlahe (pre lepšie uzemnenie) a pozerajte do očí partnerovi.
Neprekladajte nohu cez nohu, nehojdajte sa na stoličke ani sa nevrťte.

 

3. Starostlivosť o vzhľad

Ak má z vás vyžarovať sebaistota a sebavedomie, výzorom musíte dokazovať, že sa o seba staráte. Dbajte na čisté a upravené vlasy, u mužov ide aj o tvárové ochlpenie,.
Nechty musia byť vždy čisté a nepolámané, manikúra nie je v zásade nevyhnutná; krikľavo nalakované nechty sú v niektorých prípadoch nevhodné.
Ak bude vidieť chodidlá, treba sa o ne postarať.
Zuby majú byť vyčistené a bez škvŕn, dych svieži.
Úlohou mejkapu je zdokonaliť vzhľad, nie pokaziť ho, a znovu platí pravidlo primeranosti pre danú udalosť.

 

4. Postoj

Vzhľadom na to, že na povestný prvý dojem máte tri sekundy, ako zabezpečíte, aby ste zapôsobili pozitívne? Okrem uvedených predpokladov sem patrí aj váš postoj, ako sa správate a prezentujete.
„Hoci na prvom stretnutí necítite stopercentnú sebadôveru, keď budete dbať na priamy pohľad, úsmev a oslovovanie menom, vyvoláte dôveru, ktorá vás prenesie cez počiatočnú prvú etapu. Možno sa stane, že zareagujete alebo musíte reagovať – na fyzický kontakt podaním ruky či opätovaním objatia. Váš pozitívny postoj preukáže srdečnosť, čo takisto vyvoláva dôveru,“ odporúča autorka viacerých kníh o zdraví Harriet Griffeyová. Je tiež akreditovanou koučkou organizácie Youth at Risk, napísala napríklad knihu Chcem získať sebavedomie.

13 sabotérov sebadôveryPrečítajte si tiež
13 sabotérov sebadôvery. Ktorý z nich ničí vás?

 

5. Podanie ruky

Je to spoločenská konvencia vytvárajúca priestor, v ktorom sa pri stretnutí pozeráte jeden druhému do očí a nadviažete fyzický kontakt. Ide o opätovanie pozdravu, o okamžitú spoločenskú interakciu a prostriedok, vhodne použiteľný aj na demonštrovanie rovnosti dvoch ľudí.
Preto je podanie ruky znamenité na podporu dôvery a na označenie dôverného postoja. Najmä pre ženy na pracovisku môže byť užitočné ako taktika na presadzovanie sebavedomia a rovnosti.

  • Pri podávaná ruky vždy stojte. Buďte prvý, kto vystrie ruku.
  • Pozerajte sa partnerovi priamo u do očí a usmievajte sa.
  • Urobte kontakt, dlaň na dlaň.
  • Pevne uchopte ruku a raz potraste.
  • Pri podávaní ruky druhú osobu pozdravte a oslovte menom.

 

6. Usmievajte sa

Keď sa cítite neisto, nebude to vždy ľahké. Užitočná rada je pomyslieť si niečo pekné o človeku, s ktorým sa rozprávate. Váš úsmev bude potom pôsobiť menej silene, úprimnejšie a usmievať sa vám budú aj oči.
Usmievanie naznačuje srdečnosť, záujem a podporuje dojem dôvery v seba a zároveň v iných.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.