7 cvikov, ktoré pomôžu vašim očiam

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že mnohé hodiny strávené pri počítači vedú u 70% ľudí k očným ťažkostiam? Možno ste medzi nimi a už pociťujete unavený zrak, zahmlieva sa vám, pobolievajú vás oči, režú, svrbia…
Výskumy dokázali, že najčastejšie ide o suché oči a hmlisté videnie. Podľa pilotnej štúdie Dr. Haucka – ktorú cituje profesorka Katarína Horáková v knihe Ako mať zdravý mozog v každom veku – kto si 3x denne dopraje trojminútové aktívne uvoľňovanie očného napätia, má po 4 týždňoch až o 65% menej ťažkostí.

Ten recept je jednoduchý.
Ide o zmes aktívneho uvoľňovania očného napätia, akupresúry a dýchacej techniky, ktoré sa dajú realizovať za písacím stolom. Po uvoľnení sa opäť môžeme vrátiť k počítaču.

oci

  1. Zakloniť sa: odsadnúť si od monitora počítača, zatvoriť oči a trikrát sa zhlboka nadýchnuť.
  2. Krúženie hlavou: so zatvorenými očami, bradu tlačiť k hrudi a pomaly krútiť hlavu doprava nad rameno a späť (nenakloniť hlavu až dozadu!). Toto robíme 7-krát na pravú stranu a potom 7-krát doľava.
  3. Palcová brána: palec vystrieme asi 40 cm pred oko a priamo sa naň dívame. Potom si vyhľadáme v priestore jeden bod, ktorý leží za palcom a dívame sa naň dovtedy, kým nevidíme palec dvojmo. Striedavo 7-krát sa pozrieme na palec a 7-krát na bod vzadu za ním.
  4. Masáž spánkov: Na šírku dvoch prstov od obočia si jemným tlakom prstov masírujeme spánky. Oči máme zatvorené a krúživú masáž robíme pol minúty.
  5. Tlačenie nosa: Pol minúty masírujeme koreň nosa tak, že naň z boku jemne tlačíme palcom a ukazovákom.
  6. Osmičkový pohyb: 7-krát si predstavíme ležiacu a stojacu osmičku a sledujeme ju očami. Potom nakreslíme očami imaginárny kruh, a to trikrát doprava a trikrát doľava.
  7. Dýchacia energia: Deväťkrát so zatvorenými očami sa zhlboka nadýchneme a dlho vydychujeme.

Prečítajte si aj:
Očná gymnastika – urobte dobre svojmu zraku.

7 cvičení pre vaše oči

7 cvičení pre vaše oči

Zbavte sa napätia zo sedenia
Uznajte, že často sedíme celé hodiny nad prácou v napätí. Po dlhodobom sedení za písacím stolom, počítačom, či za volantom v aute nasleduje únava. Dôvodom je nadbytočné trvalé namáhanie svalov, najmä svalstva v oblasti ramien a šije. Nechávame teda svoje svaly pracovať po celý deň, hoci iba sedíme pri písacom stole. My sami pritom nič necítime.
„Už 50% napätie svalov, ktoré sotva zaznamenávame, spôsobuje 100% stlačenie krvných ciev,“ píše sa v spomínanej knihe. „Svaly nedostávajú dostatok kyslíka, narastá obsah kyseliny mliečnej, sval sa sťaží a tvrdne a my pociťujeme únavu.“

Keďže kyselina mliečna sa ukladá do krvi neprestajne naše telo je okolo 16. hodiny už zrelé na uloženie sa do postele. Aby sme tomu predišli, doprajme našim svalom chvíľu úplného uvoľnenia a budeme fit po celý deň.
Pred tým, ako doprajete svojim očiam pár uvoľňujúcich cvikov, povoľte ramená, aby sa každý sval tela postupne uvoľnil až po palce nôh. Tým, že vedome uvoľníme šijové a ramenné svaly sa stopercentne celí uvoľníme.

V tej chvíli pocítime, ako naším telom prúdi úľava, vytvoríme si tak reflex pre život. Tento reflex si však treba vybudovať. Preto určenie miery zaťaženia stresom to robme cielene pri konaní určitých činností najmenej štyri týždne, v rovnakých situáciách alebo v rovnakom čase. Napríklad povoľme ramená, keď sedíme pri počítači a ukladáme doň určité údaje. Povoľme ramená, keď sedíme za volantom auta a zastavíme na križovatke pri červenej. Keď zvoní telefón, môžeme súčasne s hlbokým výdychom (nie nádychom!) uvoľniť ramená.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.