7 esenciálnych olejov proti nespavosti a na lepší spánok

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Večer nemôžem zaspať a dlho sa prehadzujem v posteli. Alebo sa v noci budím aj niekoľkokrát a potom sa mi nedá hneď zaspať. Prípadne budím sa skoro ráno, hoci by som ešte chcel spať…
Poznáte to? Mnohí ľudia majú poruchy spánku, alebo trpia nespavosťou. Odhaduje sa, že je to až štvrtina populácie! A sme si istí, že už ste prečítali a počuli množstvo dobrých rád, ako lepšie/dlhšie/neprerušovane/hlbšie spať. Niečo pomôže, iné nie.
Ale vyskúšajte niektorý z esenciálnych olejov, ktoré ľudia už dlho využívajú na zlepšenie spánku – možno zistíte, že práve to vám pomôže. Tradičná, prirodzená cesta bez chemických prostriedkov.

 

7 esenciálnych olejov na lepší spánok

Ako uvádza autorská dvojica Dr. Eric Zielinski s manželkou Sabrinou Ann v knihe Lekárnička s esenciálnymi olejmi, „väčšina zistení v štúdiách hovorí, že esenciálne oleje majú pozitívny vplyv na spánok. Najčastejšie skúmaný bol levanduľový olej. Neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky.“
Prinášame vám 7 esenciálnych olejov, pri ktorých sa preukázalo, že výrazne zlepšujú spánok.

ikona zdvihnutý palec1. Levanduľa

Levanduľa okrem účinkov proti stresu výborne pomáha aj pri problémoch so spánkom. Chemické zložky v nej do piatich minút od vmasírovania oleja do pokožky preukázateľne vstupujú do krvného obehu, takže sa môžete spoľahnúť na to, že účinkuje rýchlo a ani sa nenazdáte, uvoľní vám myseľ aj telo.

Môžete ju používať v difuzéri v spálni (je to bezpečné aj pre deti). Výskum ukázal, že rozptyľovanie a vdychovanie levanduľového oleja pomáha pacientom so srdcovými problémami a ženám v strednom veku bojovať proti nespavosti a zlepšovať kvalitu spánku.

ZMES NA HLBOKÝ SPÁNOK
esenciálne oleje proti nespavosti Spomedzi všetkých zmesí, ktoré manželia Zielinski vymysleli a odporučili ľuďom na lepší spánok, sa najčastejšie vracajú k tejto. „Je overená a skutočne účinkuje. Osvedčila sa ako nenahraditeľný nočný pomocník pre celú našu rodinu aj fanúšikov na ceste k hlbokému osviežujúcemu spánku,“ tvrdia.

  • 30 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja z rumana rímskeho
  • 10 kvapiek esenciálneho oleja z vetiveru

Esenciálne oleje nakvapkajte do nádoby, zatvorte a dôkladne premiešajte trasením. Používanie je rôznorodé – môžete nastriekať na vankúš a perinu 5 minút predtým ako si ľahnete spať. Alebo pridajte do večerného kúpeľa. Prípadne dajte do difuzéra a zapnite 10 až 20 minút predtým, ako si ľahnete spať.

 

ikona zdvihnutý palec2. Ylang-ylang

Máte skôr problém zaspať, ale keď už spíte, tak sa nebudíte? Ak je to váš prípad, skúste ylang-ylang.
Štúdia Oddelenia kognitívnych neurovied ľudí (Human Cognitive Neuroscience Unit) na Northumbrijskej univerzite v Spojenom kráľovstve zistila, že esenciálny olej z ylang-ylangu u účastníkov štúdie spomalil rýchlosť spracúvania informácií v mozgu. To znamená, že môže byť pred spaním užitočný v prípade, že vás počas zaspávania rušia preháňajúce sa myšlienky.

 

ikona zdvihnutý palec3. Majorán

Tento olej obsahuje niekoľko zložiek, ktoré môžu podporiť dobrý spánok. Zároveň upokojí emócie a uvoľňuje svaly. Štúdia z roku 2017 hodnotila účinky arómoterapeutickej masáže s použitím majoránového oleja na zdravotné sestry v nočnej zmene.

7 esenciálnych olejov na spánok

 

ikona zdvihnutý palec4. Valeriána

Keď sa celú noc prehadzujete, asi vyskúšate čokoľvek, len aby ste si trochu pospali. Zachráni vás valeriána. Je známa pre svoje sedatívne účinky a v sušených výživových doplnkoch sa často vyskytuje s chmeľom, lebo spoločne sú mimoriadne účinné. Odborníci na spánok ich zvyčajne odporúčajú užívať spolu.

Esenciálny olej z nej sa destiluje z vysokej kvitnúcej rastliny, ktorá rastie v trávnatých porastoch. Obsahuje prírodné chemické látky, ktoré inhibujú enzymaticky navodené rozkladanie upokojujúceho neurotransmitera s názvom kyselina gama-amino maslová (GABA) v mozgu, čo navodí sedatívny účinok. Hoci existujú aj štúdie, ktoré tvrdia opak, väčšina ukazuje, že užívanie valeriány môže skrátiť čas zaspávania o pätnásť až dvadsať minút. Tiež sa zistilo, že zásadne zlepšuje kvalitu spánku u žien po menopauze.

 

ikona zdvihnutý palec5. Ruža

Majú vaše deti problém zaspať? Vyskúšajte ružový esenciálny olej. „Jedna štúdia z Iránu ukázala, že po použití ružového esenciálneho oleja sa deti menej bránia spánku, v noci sa menej budia a ráno zase ľahšie vstávajú. Deti počas dvoch týždňov pred spaním dvadsať minút vdychovali päť kvapiek ružového oleja nakvapkaných na vate,“ radia autori v knihe Lekárnička s esenciálnymi olejmi,

Používanie: Rozptýľte pred spaním ružový olej v kombinácii s inými vôňami podľa nasledujúcich receptov:

  • 2 kvapky kadidla, 2 kvapky myrhy, 1 kvapka ruže,
  • 2 kvapky pačuli, 2 kvapky vetiveru, 1 kvapka ruže,
  • 4 kvapky santalového dreva, 2 kvapky ruže,
  • 3 kvapky bergamotu, 2 kvapky pomaranča, 1 kvapka ruže,
  • 4 kvapka levandule, 1 kvapka majoránu, 1 kvapka ruže,
  • 2 kvapky ylang-ylangu, 2 kvapky neroli, 2 kvapky ruže.

ruža esenciálny olej nespavosť

 

ikona zdvihnutý palec6. Santalové drevo

Esenciálny olej zo santalového dreva sa získava z rôznych druhov santalových stromov. Obsahuje aromatické zložky, o ktorých je známe, že prospešne vplývajú na zdravie. Ukazuje sa aj sľubný vplyv pri používaní na zlepšenie spánku. Rôzne druhy esenciálneho oleja zo santalového dreva, ktoré bežne nájdete na trhu, pochádzajú z Austrálie, Východnej Indie či Havaja.

Pokiaľ ide o používanie u ľudí, testovali ho v indonézskom sirotinci, kde malo mnoho dospievajúcich problémy so spánkom. Výsledky ukázali, že kým pred zavedením arómoterapie uvádzalo hlboký a kvalitný spánok len 13,6 % detí, po jej zavedení sa ich pomer zmenil na 45,5 %.

Používanie: Masážny olej pripravíte tak, že do 30 ml nosného oleja pridáte 9 – 18 kvapiek santalového dreva. Santalové drevo sa dá vdychovať aj tak, že niekoľko kvapiek nakvapkáte na vatu alebo do difuzéra. Môžete ho tiež pridať do kúpeľa, ktorému tým dodáte upokojujúce účinky.

esenciálne oleje a ich liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Esenciálne oleje. 7 tipov, ako ich využiť pre zdravie.

 

ikona zdvihnutý palec7. Ruman rímsky

Ak sa už nejakú chvíľu trápite s nespavosťou, asi ste skúšali pred spaním vypiť šálku harmančekového čaju. Hoci pomáha, možno zistíte, že esenciálny olej z rumana rímskeho je účinnejší.

Podobne ako v prípade iných esenciálnych olejov, aj história používania oleja z rumana rímskeho je dlhá. Viac ako dvetisíc rokov sa využíva na kozmetické účely a je súčasťou šampónov, dezodorantov či parfumov. Gréci ním liečili horúčku a ženské problémy. Rimania ho využívali na dochutenie pokrmov, dodávanie odvahy, pri chorobách či na predĺženie života. Skorí americkí osadníci ho podávali pri bolesti, zlom trávení a alergiách.

Po vdýchnutí sa zníži hladina stresových hormónov a nastúpi stav uvoľnenia. Ako ukázala štúdia z roku 2006, inhalácia prostredníctvom navodenia pokoja a ospalosti spôsobila, že zdraví dobrovoľníci zaspali.

Používanie: Pridajte 2 kvapky do mandľového oleja a získajte masážny olej pre lepší spánok. Prípadne môžete nakvapkať 3 – 4 kvapky do difuzéra v spálni počas toho, ako sa pripravujete na spánok. Ak chcete silnejší uspávací prostriedok, pripravte si náš Čaj na spanie so silou včiel.

Lekárnička s esenciálnymi olejmi
Lekárnička s esenciálnymi olejmiKniha ponúka viac ako 150 liečivých receptov na nespavosť, nízke libido, fibromyalgiu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, úzkosť, depresiu, cukrovku, demenciu a iné problémy.

Je totiž faktom, že esenciálne oleje tvoria už tisícky rokov základ prírodnej medicíny. Výťažky z kôry, rastlín, ich listov, korienkov či živice vytvárajú vysoko koncentrovanú liečivú zmes. Či už oleje aplikujete povrchovo na pokožku, užijete perorálne, alebo inhalujete, je vedecky dokázané, že na ľudské telo pôsobia jemne a rýchlo. Poradia si s chronickými ochoreniami, napríklad nespavosťou, vysokým tlakom, problémom s libidom, fibromyalgiou, obštrukčnou chorobou pľúc, úzkosťou, depresiou, cukrovkou, demenciou, Parkinsonom, epilepsiou a mnohými inými.

 

Foto: Tatran, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.