7 tipov, ako sa vyspať v horúčavách

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiež sa vám ťažko spí v letných horúčavách?
Snažíte sa večer, keď klesne teplota aspoň pod 30 stupňov, rýchlo vetrať a ochladiť miestnosti, predovšetkým spálňu?
Dobre viete, že v spálni by optimálne nemalo byť viac ako 22 stupňov, no ako to dosiahnuť v lete? Môžeme byť radi, keď sa nám podarí schladiť spálňu na 25 stupňov…

Letné horúčavy nemusia znamenať bezsenné noci. Máme 7 tipov, ktoré pomôžu.

1. Sprcha alebo kúpeľ
Žiadna studená sprcha pred spaním! Potili by ste sa ešte viac. Voda by mala byť minimálne vlažná. Horúca sprcha dokonca pôsobí najlepšie. Odporúčame aj 10 – 15 minútový kúpeľ vo vode do 38 °C.
Áno, vieme, v horúčave je ťažké pustiť si teplú vodu, ale skúste to prekonať, odolajte skrúteniu kohútika do polohy studená a neskôr sa budete cítiť lepšie.

2. Domáca klimatizácia
Ak máte klimatizačnú jednotku, máte vyhrané. Niekomu však nerobé dobre, niekto nedá na ňu toľko peňazí, inému nevyhovuje z iných dôvodov. Vytvorte si teda vlastnú domácu klimatizáciu. Vedľa postele umiestnite ventilátor a pred neho zásobník s ľadom. Nechajte ventilátor fúkať na podnos s ľadom a tým, že sa bude pomaly topiť, ochladí aj miestnosť. Aby ste dosiahli ideálne podmienky, s chladením spálne začnite približne dvadsať minút pred spaním.

3. Rozprašovač so studenou vodou
Majte ho vždy po ruke. Stačí fľaštička, ktorú bežne používate na ostrekovanie rastlín vodou. Naplňte ju čistou vodou, majte ju pri posteli a keď pocítite neznesiteľné teplo a potrebu schladiť sa, osviežte si tvár. Verte, robí to divy a pocítite okamžitú úľavu.

4. Navlhčené oblečenie
Dobrým tipom je aj v studenej vode navlhčené pyžamo, trenírky na spanie, či nočná košeľa. Nezabudnite si pod seba dať  uterák, aby odsal prebytočnú vlhkosť. Alternatívou k navlhčenému oblečeniu je navlhčený uterák alebo kúsok látky, ktorý predtým necháte pekne vychladiť v mrazničke.

5. Nepite tesne pred spaním
2 až 3 litre tekutín by ste mali vypiť v horúčavách, ale večer pred spaním to s pitím nepreháňajte. Budete sa viac potiť a chodiť na záchod. Pre lepší spánok jedzte pokiaľ možno do 19. hodiny. A hlavne si nedávajte grilované mäso, či steaky – večerné jedlo nesmie “zahrievať”, čo ako vieme mäso všeobecne robí. Vytvára sa v nás totiž vnútorné teplo a to je počas spánku nepríjemné, rušivé.

6. Vlhkosť vzduchu
Vlhkosť vzduchu počas tropických nocí prudko klesá a tým sa podmienky na dýchanie zhoršujú. Možno sa potom budíte častejšie, je vám teplo, neviete zaspať a bludný kruh je na svete. Položte mokrý uterák na radiátor alebo misku s vodou na nočný stolík. Ešte lepší je osviežovač vzduchu, ktorým si môžeme vlhkosť regulovať na zvolené stupne.

7. Poloha tiež rozhoduje
Myslíme teraz na polohu počas spánku:) Ak sa stále v posteli prevaľujete a máte návaly tepla, vyskúšajte polohu s roztiahnutými rukami aj nohami čo najviac od tela. Tým sa teplo nebude zhromažďovať okolo vašich končatín.

 

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.