Ako deti reagujú na nás, rodičov? Tu je 5 typov detí a ich správania

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Deti hovoria svojím vlastným jazykom a nie vždy komunikujú priamym alebo jasným spôsobom. Väčšina z nás nerozumie tomu, ako deti hovoria, myslia či konajú. Ich správanie interpretujeme očami dospelých a cez optiku nášho vlastného ega.
Prvým krokom ako porozumieť svojmu dieťaťu a vedieť mu pomôcť je pochopiť, čo hovorí. Nemusí to byť len slovami, ale postojom, správaním alebo aj mlčaním. Nižšie nájdete 5 typov detí, ako s nami komunikujú, ako deti reagujú na nás, rodičov.

Ako deti reagujú na nás, rodičov?

Niekedy ako rodičia o sebe zapochybujeme. Začneme si klásť otázky, či svoje dieťa vychovávame správne. Či všetky tie rady, ktoré dávame, budú na niečo dobré… či naše postoje prevezmú aj naše deti a budú šťastné… či ich vedieme správnym smerom.
Zrazu v sebe pociťujeme akoby strach, dokonca paniku, že stratíme spojenie so svojím synom či dcérou. Že nám uniknú a už nebude záchrany…

Dr. Shefali Tsabary je terapeutka, ktorá spolupracovala s tisíckami rodičov. Sama je mamou. Už dvadsaťpäť rokov pomáha rodičom a drží ich za ruku pri ich vzostupoch a pádoch. Vyvinula veľmi špecifický prístup pomoci rodičom a deťom pri uzdravovaní sa, a to vedomé rodičovstvo. Mnoho rád a vysvetlení ponúka v knihe Vedomý rodič, šťastné dieťa.

Táto kniha je odpoveďou na otázku ako,“ tvrdí. „Rodičia ma čoraz častejšie žiadali o to, aby som im poskytla mapu, podľa ktorej by mohli postupovať krok za krokom, a zmeniť tak svoj vzťah s deťmi. A tu to majú – mapu, na ktorú čakali.“
Jedna z kapitol sa venuje aj „maskám“ detí, ktoré si berú, keď chcú vyjadriť svoju frustráciu, nespokojnosť, ohrozenie…veď čítajte.

ako deti reagujú na rodičov

dieťa ikona1. Deti bojovníci

Deti bojovníci útočia na svojich rodičov istým spôsobom, aby získali pocit kontroly, keď sa v nich spustí pocit nehodnosti. Napríklad môžu povedať: „Nenávidím ťa!“
Väčšinou reagujeme podráždene, nahnevane, kričíme, prípadne sa nás to hlboko dotkne a sme zranení.

Ale vonkajší hnev a frustrácia odrážajú neraz len vnútorný rozkol a prázdnotu. Dieťa pociťuje chaos, chýba mu nejaké ukotvenie, podpora. Rodičia, ktorí sú vedomí a nie aktivovaní vlastným vnútorným dieťaťom, sa môžu naladiť na emocionálnu teplotu svojich detí a pokúsiť sa ich pochopiť z hlbšej perspektívy. Keď tak rodičia urobia, nechajú slová útoku opadnúť bez toho, aby im venovali pozornosť.

dieťa ikona2. Deti opravári

Deti opravári vyjadrujú svoju vnútornú úzkosť a stratu kontroly „opravárskym“ spôsobom, keď ich spúšťa pocit nehodnosti. Kapitulujú pred mocou rodiča a snažia sa vyhovieť jeho želaniam. Tieto deti dúfajú, že tým, že sa podriadia vôli rodiča, môžu zmierniť svoje obavy z vlastnej nehodnosti a získať uznanie a potvrdenie.

Namiesto toho, aby rodičia jednoducho reagovali na túto masku ega a „využívali“ túžby svojich detí na vlastný prospech, si musia uvedomiť, že ich deti prežívajú určitú bolesť. Rodičia musia pochopiť bolesť dieťaťa a pomôcť mu zmierniť vnútorné utrpenie. Uistiť ho, že je dobré a hodné také, aké je.

7 zaujímavostí o deťochPrečítajte si tiež
7 zaujímavostí o deťoch, ich výchove, zdraví a vývine mozgu.

dieťa ikona3. Deti simulanti

Deti simulanti túžia po pozornosti, hľadajú a vyžadujú pochvalu a potvrdenie, keď v nich niečo vyvolá strach z vlastnej nehodnosti. Začnú vyvádzať alebo šaškovať. Namiesto toho, aby táto maska ega u nich pôsobila ako spúšťač, vedomí rodičia pochopia, že ich dieťaťu niečo chýba, napríklad pocit hodnoty, spolupatričnosti a významu.

Dieťa sa snaží získať pozornosť a sústredenie rodiča. Úlohou rodiča je pochopiť spúšťač a dôvod, aby mu potom mohol pomôcť.

dieťa ikona4. Deti zmrzliny

Deti zmrzliny sa po hneve stiahnu a zamrznú. Keď rodičia dokážu vstúpiť do ich vnútra, môžu sa spojiť s vnútornými obavami svojich detí. Deti panikária, pretože sa cítia nemilované a nehodné. Namiesto toho, aby sa rodičia rozčuľovali nad reakciou detí zmrzlín, môžu súcitiť a reagovať vedomejším a ľudskejším spôsobom.

Keď dieťa zamrzne, uzatvára sa, necíti sa možno v bezpečí a videné. „Pociťuje stratu dôležitosti a moci, a preto sa cíti pohodlne len vtedy, keď sa uzavrie. Mojou úlohou ako rodiča je pochopiť jeho bolesť a pomôcť zmierniť toto vnútorné utrpenie. Potrebujem nájsť spôsob, ako vytvoriť pre svoje dieťa bezpečie, aby sa mohlo pomaly vymaniť zo svojho uzavretia a opäť mi dôverovať,“ radí Dr. Shefali.

dieťa ikona5. Deti dezertéri

Dieťa dezertér sa odlúči, vysťahuje a uteká, keď sa v ňom spustí pocit nehodnosti. Samozrejme, takéto dieťa často pochádza z domu, kde je veľa traumy a zneužívania, čo je dôvod, prečo si dieťa osvojilo takú prísnu masku.

Keď rodičia majú možnosť ísť do svojho vnútra, aby našli skutočnú potrebu dieťaťa, môžu sa spojiť s jeho vnútornými obavami, že je bezcenné a zbytočné.
Sám rodič môže byť spúšťačom, pretože má nejaké disfunkčné vzorce. Musí teda pochopiť dôvod takéhoto správania a začať opäť obnovovať dôveru a bezpečie u svojho dieťaťa.

 

Shefali TsabaryPodľa doktorky Shefali Tsabaryovej neraz aktivujeme pri výchove a problémoch s deťmi svoje vlastné ego, a to rozhodne nie je správne. Pretože nejde o nás. Cieľom nie je, aby sme sa cítili my dobre, aby sme sa učičíkali. Musíme pomôcť dieťaťu a potom bude dobre aj nám. Musíme vedieť odhadnúť, ako povrchové správanie dieťaťa odráža vnútorný stav vecí.

„Namiesto toho, aby sme všetko zamerali na seba a svoje vlastné reakcie, ponúkame svojim deťom dar nášho súcitu, prítomnosti a naladenia. Keď sa naše vlastné emocionálne „veci“ odstránia, môžeme skutočne pochopiť emocionálnu teplotu našich detí a využiť ich správanie ako smer, ktorý nám pomôže dosiahnuť hlbšie spojenie,“ dodáva autorka knihy Vedomý rodič, šťastné dieťa.

„Vychovávať deti nebolo nikdy ťažšie než teraz, v tomto bláznivom svete,“ tvrdí známa herečka Eva Longoria. „Pre rodičov detí v akomkoľvek veku je táto kniha sprievodcom zameraným na riešenie, ktorý ste hľadali, aby ste vychovali samostatné, autentické a šťastné deti.“

Foto: Grada, LepšíDeň.sk, drshefali.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.