Ako na bicyklovanie v horúčavách

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Letné mesiace sa v našej geografickej šírke vyznačujú striedaním horúcich a niekedy aj chladnejších či upršaných dní. Prívetivé počas je priam ako stvorené na športovanie vonku v prírode, avšak zároveň sa aj ponúka otázka – ako na tréning vo vysokých teplotách? Ak radi bicyklujete a dumali ste niekedy nad touto otázkou, tento článok je práve pre vás. Poradíme, ako na bicyklovanie v horúčavách alebo vo vyšších teplotách, ktoré neraz prichádzajú aj v septembri.

Hádam každý si dokáže spomenúť na výstrahy rodičov pred bicyklovaním okolo poludnia a prízvukovanie dostatočného pitia tekutín. Obavy rodičov či partnerov mali a stále majú svoje opodstatnenie – naše telo je počas bicyklovania v horúčavách vystavované okrem tradičných elementov veľkej záťaži a ignorovanie teplotného faktoru môže viesť ku kolapsu alebo k ďalším zdravotným ťažkostiam.

 

Prehriatie tela hrozí každému

Aj keď fyzická forma môže v tomto scenári zohrávať určitú úlohu, k preťaženiu tela dochádza u začiatočníkov rovnako ako u profesionálov.

Príkladom je osobný príbeh bývalého profesionálneho cyklistu Jensa Voigta (Trek Segafredo) z druhej etapy na Tour of California v roku 2013. Teplota sa tam vtedy pohybovala okolo 42°C. Čeliac únave a teplu, Jens sa pred posledným stúpaním pomaly stiahol z pelotónu a stavil na svoj pocit a to, čo mu hovorilo telo.
Jeho pulz bol príliš vysoký na rýchlosť jeho skupiny a zdravý rozum mu napovedal, že ak nezastaví a neumožní srdcu znížiť tep, tak skolabuje ako už zopár jazdcov pred ním.
A presne to urobil – zastal, okamžite vypil všetku vodu a počkal kým sa jeho tep dostane pod hranicu 170 úderov za minútu.

V ten deň Voigt síce etapu nevyhral (jeho aktuálne výsledky ho zaradili niekde na koniec), no na rozdiel od skolabovaných jazdcov mohol v pretekoch ďalej pokračovať. Okrem toho si vyslúžil aj uznanie spolujazdcov.

bicyklovanie

Pitný režim, vhodné oblčenie, opaľovací krém, slnečné okuliare…existuje viacero dobrých tipov, ako zvládnuť bez problémov bicyklovanie v horúčavách.

7 rád pre bicyklovanie v horúčavách

Ponaučenie Jensovho príbehu? Je nesmierne dôležité počúvať vlastné telo a jeho signály. Únava z horúčavy vie odrovnať celý organizmus, a preto je nesmierne dôležité snažiť sa udržať si „chladnú“ hlavu. Voigt radí:

  • Jazdite skoro ráno alebo večer aby ste sa vyhli najväčším horúčavám a priamemu slnku.
  • Zoberte si na cesty dostatok vody a počas jazdy podľa potreby doplňujte zásoby.
  • Ak je to možné, jazdite v tieni.
  • Majte oblečený tenký letný dres.
  • Ochráňte svoju pokožku opaľovacím krémom. Vysporiadanie sa s popáleninami telo zbytočne oberá o ďalšiu energiu.
  • Počas zastávok na čerpacích staniciach alebo reštauráciách sa osviežte naliatím studenej vody na telo a hlavu.
  • Kontrolujte si srdcový tep – ak je tep príliš vysoký, okamžite zastavte (najlepšie v chládku) a nechajte telo odpočinúť.

 

Telo ako auto

Predstavte si auto. Príliš vysoké otáčky motor prehrejú a pokazia ho. Presne to isté sa stane aj vo vašom tele.
Každopádne, leto a ani vysoké teploty nemusia byť prekážkou v snahe za bicyklovaním. Stačí iba načúvať svojmu telu a zobrať si k srdcu vymenované rady. Výsledkom bude zdravé telo a spokojný jazdec.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.