Každý rok sa v období výskytu a zberu húb dostanú do médií správy o otravách, občas žiaľ aj o úmrtiach nepozorných hubárov. Niektorí ľudia sú nepoučiteľní a zbierajú aj huby, ktoré nepoznajú. Alebo dokonca dávajú huby deťom, pričom organizmus malých detí je veľmi citlivý a hríby patria u nich k ťažko stráviteľným. Preto je dobré držať sa viacerých zásad a pravidiel, ako sa neotráviť hubami. Stojí za to aspoň si ich prečítať, aby sme nemuseli neskôr ľutovať.
Ako sa neotráviť hubami
Prvé a základné pravidlo znie – zbierajte len tie huby, ktoré poznáte. Ak si nie ste istí, alebo sa „domnievate“, radšej ich neberte. Ak už musíte, zbierajte len hríbovité, ktoré majú pod klobúkom rúrky ako špongia, a nie lupene.
Našli ste hríb, o ktorom ste prednedávnom čítali, naštudovali ste si ho a myslíte si, že to je skutočne on? Ak chcete zaradiť takýto nový hríb do svojho repertoára, najskôr sa naozaj dôkladne oboznámte s jeho možnými dvojníkmi, prípadne sa poraďte so skúseným hubárom, ktorý daný druh už zbieral.
Ak si nie ste istý, aký hríb ste našli alebo váhate so spracovaním, obráťte sa na Mykologickú poradňu. Nájdete tam množstvo tém ako Nežiaduce huby, Spracovanie húb ap., prípadne môžete priamo položiť otázku odborníkovi.
Atlasy húb
V žiadnej hubárskej rodine by nemal chýbať kvalitný a spoľahlivý atlas húb.
odporúčame knihu Huby – atlas jedlých húb s osvedčenými receptami z Ottovho nakladateľstva. Zostavili ju poprední česko-slovenskí mykológovia Ladislav Hagara, Oldřich Jindřich a Aleš Vít. 300 druhov jedlých húb, podrobné popisy, fotografie, informácie o chuťových vlastnostiach, prehľadná grafika a približne 300 vyskúšaných receptov.
Nikdy nekupujte hríby od neznámych ľudí, tobôž nie pri cestách, napríklad od rómskych spoluobčanov. Práve toto sú prípady najčastejších otráv hubami. Ak si kupujete huby na tržnici, predajca by sa mal preukázať platným preukazom, ktorý dokazuje jeho dôveryhodnosť a znalosti (má osvedčenie na zber a predaj konkrétneho druhu húb).
Konzumácia húb
Hríby nikdy nezmrazujte niekoľkokrát. Jedlá z húb sa zásadne neprihrievajú – iba raz a také množstvo, aké skonzumujete. Myslite na to, že huby sú ťažšie stráviteľné, takže sa ich najedzte tak do polosýta, aby vám nebolo zle.
Steak na hubovej omáčke, Rýdzik korenistý na slanine s vajcom, Plnené bedle – množstvo zaujímavých a chutných receptov nájdete na stránke Nahuby.sk v sekcii Recepty.
Čo robiť, ak dôjde k otrave hubami?
Okamžite zavolajte záchranku, prípadne vyhľadajte s pomocou blízkeho lekársku pomoc. Žiadne samoliečenie, domáce recepty, babské rady. Keď zjete huby a začne vás bolieť brucho (nie z prejedenia 🙂 ), vraciate, máte hnačku, bežte do nemocnice. Čím skôr, tým lepšie. Vezmite so sebou aj dané jedlo z húb alebo nespracované zvyšky, prípadne ak už nemáte ani jedno tak – hoci to znie nechutne – aspoň zvratky. Práve vďaka nim môžu identifikovať škodlivú hubu a nasadiť liečbu.
Zjedli ste nedopatrením muchotrávku (ktorú ste si zamenili za plávku alebo pečiarku?). Nenechajte sa oklamať, ak sa vám po zvracaní a hnačke opäť uľaví. To je len ticho pred búrkou a to najhoršie ešte len príde. Jed muchotrávky zelenej sa dostáva do pečeňových buniek a tie poškodí pomerne rýchlo, takže smrť nastáva pri zlyhaní pečene, obličiek a následne celého organizmu. Liečba je účinná iba do určitej doby od konzumácie huby!
Muchotrávka zelená je naša najjedovatejšia huba, pričom príznaky otravy sa niekedy dostavia aj po pol dni, či celom dni. Prudké zvracanie, hnačky, bolesti brucha. Je to najčastejšia príčina otráv v Európe, rastie v suchších oblastiach a údajne je veľmi chutná.
A kde rastú najviac?
Najvychytenejšie hubárske oblasti sú u nás Záhorie, Podtatranská kotlina, Važec, severné Slovensko, najmä Orava, Spiš a Liptov, ale aj okolie Košíc a Štiavnické vrchy.
Najobľúbenejšie sú tzv. biele hríby, čiže hríby dubové, sosnové, smrekové a modráky, teda hríb zrnitohlúbikový a hríb siný. Často si kladieme na tanier aj kozáky, masliaky, suchohríby, kuriatka, rýdziky a rôzne druhy plávok.