Keď sa vonkajšie teploty šplhajú nad nulu a vodné hladiny už odmrzli, je čas na jarnú rybačku. Či si ju skutočne užijete, záleží od Vašej predchádzajúcej prípravy. Najskôr si overte požiadavky, prípadné obmedzenia a zákazy lovu v danom rybárskom revíri. Tie sa mohli totiž od poslednej rybačky zmeniť. Potom si, ak ešte nemáte, zadovážte vhodné rybárske náčinie.
A nakoniec nezabudnite dostatočne zavčasu skontrolovať platnosť povolenia na rybolov a rybárskeho lístka.
Slovenský rybársky zväz
Informácie o podmienkach rybolovu vo Vami zvolenej lokalite čerpajte z dôveryhodných zdrojov.
Nápomocná Vám môže byť oficiálna stránka Slovenského rybárskeho zväzu. Apropo zväz…
Pokiaľ ste jeho členom, na rybačku si okrem povolenia na rybolov a rybárskeho lístka zoberte aj členský preukaz. Eventuálne ďalšie nejasnosti si môžete overiť tiež priamo v zákone o rybárstve. Mimochodom, vedeli ste, že od 1. januára 2019 nadobudla účinnosť nová vyhláška, ktorou je pôvodný zákon upravený?
Vybavenie rybára
K základnému rybárskemu vybaveniu patrí udica. Jej bežnou súčasťou je rybársky prút, vlasec, navijak a rôzna rybárska bižutéria zahŕňajúca háčiky, ihly, závažia, prípadne aj nástrahy a návnady. Výber vhodných komponentov záleží na tom, aký druh rýb plánujete loviť, akou technikou lovu a v akom „teréne“, teda či je voda plytká, hlboká, tečúca, stojatá, s porastami alebo bez, či lovíte pri brehu alebo hádžete ďaleko, prípadne aké silné sú prúdy.
Na trhu existuje mnoho značiek, ktoré tieto komponenty dodávajú.
Medzi rybármi je obľúbená značka Okuma, hlavne kvôli priaznivému, vyváženému pomeru cena verzus kvalita. Výrobca zastrešuje celý rad rybárskeho náčinia, veľmi populárne sú však okuma navijáky. V internetových recenziách vysoko prevažujú pozitívne hodnotenia nad kritikou a napriek výbornej kvalite neminiete na navijak celý majland.
Okuma navijáky Vám v pohode umožnia uloviť kapra, šťuku, či kapitálny trofejový kus, ktorého fotkou sa radi pochválite na sociálnych sieťach. Sú vhodné na rôzne techniky lovu – môžete si vybrať navijak univerzálny, kaprársky, prívlačový, plavačkový, feederový,… proste podľa Vašej preferencie.
Ako na jarnú rybačku?
Jarný rybolov má svoje úskalia. Nedajú sa loviť všetky druhy rýb a napríklad kapry je možné loviť len vo vodách tečúcich. Takisto na nočnú rybačku môžete zabudnúť. Ale nedajte sa tým odradiť! Výnimkou sú súkromné rybníky s vlastnými podmienkami rybolovu vrátane ceny napr. za osobu, udicu, odkúpenie ryby, za denný alebo nočný rybolov a podobne. Je vhodné sa s vnútorným poriadkom konkrétneho rybníka oboznámiť v predstihu.
Súkromné revíry zvyčajne poskytujú aj možnosť ubytovania, mnohí rybári však kvôli zážitku, pohodlnosti a praktickosti nedajú dopustiť na bivaky. Tento špeciálny stan pre rybárov využijete nielen počas viacdňovej rybačky vnútri alebo mimo súkromného areálu, ale aj v prípade náhlej zmeny počasia ako prístrešok pre seba i náradie.
Ak stále váhate, je to rozhodne dobrá investícia! Bivaky sú rôznych rozmerov, oproti bežným stanom sú masívnejšie, stabilnejšie, plášť majú z hrubšieho materiálu, nemajú podlahu prichytenú napevno, tá sa ale dá v prípade potreby kedykoľvek napojiť.
Nie všade je však dovolené podlahu používať! Okrem spomenutých výhod sa bivaky vyznačujú ešte rôznymi inými vychytávkami, ktoré majú za úlohu rybárovi pobyt na rybačke spríjemniť čo najviac.
Ste si istý, že už máte všetko? Potom Vám prajeme úspešný záber a Petrov zdar!
— PR článok —