Láka vás rybárčenie? Tieto rady ocení každý začiatočník!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už dlhšie rozmýšľate nad tým, že by ste sa pravidelne začali venovať rekreačnému či športovému rybolovu, ale neviete ako začať? Chceli by sme vám cestu k rybárčeniu uľahčiť, preto sme zhrnuli to najdôležitejšie. Okrem iného si môžete pamätať, že svetový deň rybárstva je 27. jún a pozdrav rybárov znie „Petrov zdar“.

 

Formalitám sa nevyhnete

usmiaty a šťastný rybárNa to, aby ste mohli legálne rybárčiť v slovenských vodách, potrebujete mať v prípade kontroly pri sebe tieto platné dokumenty:

  • Rybársky lístok – týždenný, mesačný, ročný, trojročný. Vydáva ho obec, mesto a v Bratislave a Košiciach konkrétna mestská časť. Budete sa ním musieť preukázať pri zakupovaní povolenia na rybolov.
  • Povolenie na rybolov – denné, týždenné, ročné. Existuje viacero druhov povolení, napr. miestne povolenie na kaprové vody, hosťovacie povolenie denné na lipňové vody na 1 revír Rady SRZ, zväzové povolenie na lipňové vody, a pod. – vydáva ho príslušná základná organizácia SRZ alebo Sekretariát Rady SRZ alebo poverení predajcovia. Počet vydaných povolení je obmedzený a výdaj obvykle prebieha od začiatku roka do cca. konca marca.
  • Ak ste členom SRZ, tak aj členský preukaz. Podmienkou získania členstva a povolenia na rybolov je zväčša úspešné vykonanie písomnej skúšky, resp. testu, ktorému môže mu predchádzať školenie. Platí to pre nových členov. A takisto sa s členstvom spájajú povinnosti – brigády, ktoré zahŕňajú napr. upratovanie revíru alebo odchyt povinných kg rýb. Za neodpracovanú brigádu sa platí príspevok (pokuta). Povinná môže byť i účasť na členskej výročnej schôdzi. Výhody členstva – napr. nižšia cena povolenia na rybolov.
Náš tip
Vyskúšajte si rybárčenie najskôr na niektorom zo súkromných rybníkov, kde sa dajú chytať ryby bez povolenia na rybolov a bez rybárskeho lístka, za poplatok.

 

Povinná výbava rybára

K povinnej rybárskej výbave patrí meradlo na zistenie dĺžky úlovku, uvoľňovač háčikov, vhodný podberák, alebo ak ste sa rozhodli loviť dravé ryby, tak vylovovacie kliešťe. No a za určitých okolností aj rybárska podložka – pri love v kaprových vodách s režimom chyť a pusť a pri love v kaprových vodách na položenú a plávanú so stanovenou najväčšou lovnou mierou rýb. Hmotnosť úlovkov môžete určiť pomocou váhy alebo prepočítavacej tabuľky.

Ostatné dôležité rybárske potreby

Základným nástrojom na lov rýb sú udice. Udica sa môže skladať z rybárskeho prúta s navijakom, vlasca, plaváka, záťaže a háčika (pri love na plávanú). Ale pokojne môže byť i bez navijaka, a namiesto vlasca mať splietanú šnúru. Pri love muškárením zas býva zložená z muškárskeho prúta, muškárskeho navijaka, muškárskej šnúry a nadväzca s použitím umelých mušiek.
Skrátka, výber udice závisí od typu revíru, či hodláte loviť vo vode stojacej alebo tečúcej, ďalej od druhu lovených rýb a techniky rybolovu. Ako začiatočníkovi, na osvojenie si základov nahadzovania, vám postačí lacnejšia teleskopická udica.

Spomenuli sme prút, navijak, z naväzovacích materiálov vlasec a splietanú šnúru a z rybárskej bižutérie háčik. K bižutérii môžeme ešte priradiť obratlíky, karabínky či PVC hadičky. Pri umiestňovaní nástrahy na želané miesto oceníte záťaže, teda rozličné druhy oloviek.
nástrah sú známe boilies v rôznych príchutiach – ovocnej, mäsovej až korenistej. Ďalej sa vám môžu zísť ihly, vrtáky, vykrajovače, siete na podberáky alebo na úlovky, signalizátory…
Bez čoho si však rybačku nevieme predstaviť, to je ešte stojan na udice a rybárske kreslo.

Z úplne inej perspektívy zažijete rybačku priamo na vodnej hladine

Časom sa možno rozhodnete zadovážiť si rybársky čln. Niektorí si vystačia s kvalitným nafukovacím člnom, iní uprednostnia motorový. V druhom prípade budete na jeho prevoz pravdepodobne potrebovať príves za auto a nájazdové rampy, pomocou ktorých čln dostanete na prívesný vozík. Našťastie, predajcovia nájazdových rámp, prívesov či prepravníkov dokážu vyjsť každému v ústrety a ponúknuť optimálne riešenie. Možno práve pre vás bude vhodná nájazdová rampa z hliníka, keďže materiál sa vyznačuje ľahkosťou a zároveň odolnosťou. Hliníkové rampy v pohode zvládnu záťaž v podobe motorky, traktora, a dokonca i nákladného auta. Dôležité je tiež bezpečné upevnenie člna na prívese počas jazdy.

udica na správne rybárčenie

 

Rybárske oblečenie

V lete za pekného počasia si vystačíte s klasickým športovým, resp. voľnočasovým oblečením – povedzme značky NIKE. Čiže to môže byť tričko a kraťasy, a nezabudnite na ochranu pred úpalom – šiltovku. Na nohách sa osvedčili pohodlné šľapky, v ktorých sa nepotí noha, chránia pred drobnými úrazmi, nepremokajú, resp. rýchlo schnú. Večer alebo nadránom prehoďte na seba mikinu a oblečte si tepláky. Počas letnej búrky vás pred totálnym zmoknutím ochráni tenká pláštenka – tú majte vždy so sebou.

V chladnejších sychravých dňoch – v jeseni alebo v zime – by spodnú vrstvu oblečenia malo tvoriť kvalitné termoprádlo a vrchné zateplené oblečenie má byť z nepremokavých, no zároveň priedušných a paropriepustných materiálov. A samozrejme, nemalo by prepúšťať vietor.
Čo sa týka pomeru ceny verzus kvality, dobrou voľbou je komplet nohavice – bunda, príp. kombinéza od výrobcov Nash alebo Prologic.
Dôležité tiež: na nohách mať obuté vodotesné zateplené topánky s nekĺzavou podrážkou – zimu najviac pocítite od nôh!

Pri brodení lovného úseku oceníte vysoké rybárske čižmy – broďáky alebo prsačky – brodiacie nohavice, „topánkonohavice“. S prsačkami sa nemôže stať, že vám voda zatečie do topánok. Vyrobené sú napr. z neoprénu a švy či zipsy majú podlepené páskou pre extra ochranu proti prenikaniu vody dovnútra.

v zime na rybačkePrečítajte si tiež
Ako neprechladnúť na rybačke? Zopár užitočných tipov.

 

Kde získate ďalšie informácie?

Každému začínajúcemu rybárovi odporúčame si aspoň raz prečítať Zákon o rybárstve. Dozviete sa tam napr. ako sú označované a definované rybárske revíry (lovný, chyť a pusť, chovný…), že sa podľa zastúpenia druhov rýb delia na lososové (pstruhové, lipňové) a kaprové vody, aké sú povolené a zakázané podmienky rybolovu, koľko kusov a akých rýb si môžete privlastniť v jednom dni lovu a pod.
Vo Vyhláške č. 381/2018 Z.z. je uvedené, čo je obsahom povinnej rybárskej výbavy, ale aj niečo o spôsoboch lovu rýb (na plávanú, na položenú, prívlačou…) a iné. Tieto informácie sa vám môžu zísť pri vyššie spomenutom testovaní.

Mnoho aktuálnych a aktualizovaných informácií nájdete tiež na jednotlivých webových stránkach Slovenského rybárskeho zväzu – napr. kde, a v akých časoch sa budú predávať povolenia na rybolov na daný rok, o zarybnení revíru určitým druhom rýb alebo o dočasných zákazoch lovu rýb v danom revíri. Na Slovensku je až 122 základných – miestnych a mestských organizácií SRZ a každá má svoju vlastnú webovú stránku. Univerzálnou je stránka SRZ Rada Žilina.

Ak nezískate dostatok informácii z webu, vaše kroky by mali smerovať do najbližšej organizácie SRZ.

Čo sa týka rád ohľadom rybárskej výbavy, rybárskeho oblečenia či techník rybolovu, výborným zdrojom praktických poznatkov, postrehov aj skúseností sú rybárske fóra a magazíny.

— PR článok —
Foto:  Dreamstime, Pixabay, Unsplash


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.