Ako sa vyhnúť zlyhaniam? Odnaučte sa hovoriť „Nedokážem to“!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nelson Mandela svojho času povedal, že najväčší životný úspech nie je v tom, že nikdy nespadneme, ale že keď aj spadneme, dokážeme sa opäť postaviť a kráčať ďalej.
Mnohí z nás to však vzdávajú pri prvom nezdare, po prvom odmietnutí alebo pri prvej prekážke. „Nedokážem to!“ tvrdíme, pretože nám chýba trpezlivosť, vôľa a snaha.
Spoznávate to? Stalo sa to už niekedy aj vám, že ste zlyhali a vzdali ste sa namiesto toho, aby ste sa do toho ešte raz zahryzli a pokračovali ďalej? Či už to boli cudzie jazyky, športový výkon, alebo iba túžba osloviť osobu, ktorá sa vám páči. Ako sa vyhnúť zlyhaniam?

Rôzne prieskumy a sledovania ukázali, že vodcovské typy nikdy nepoužívajú slovo „zlyhanie“.
Nikdy nevravia „Nedokážem to!“
Pokiaľ ide o nich, nikdy nezlyhajú. Namiesto toho radšej používajú výrazy ako „je to poučná skúsenosť“. Niekedy možno povedia „drahá poučná skúsenosť“ alebo „bolestná poučná skúsenosť“, ale nikdy nepoužijú slovo „zlyhanie“, pretože v zlyhanie jednoducho neveria.

 

Ako sa vyhnúť zlyhaniam

Známa historka o Thomasovi Edisonovi hovorí, že po viac ako päťtisíc nevydarených pokusoch o skonštruovanie funkčnej žiarovky sa ho istý novinár spýtal, prečo napriek toľkým neúspechom naďalej pokračuje v práci.
Edison odpovedal týmito úžasnými slovami: Neboli to neúspechy, len som objavil päťtisíc spôsobov, ako to nefunguje. To ma posunulo päťtisíckrát bližšie k elektrickej žiarovke. A skôr alebo neskôr objavím správny spôsob.“
Potom pokračoval: „Keď sa rozhodnem niečo vynájsť, začínam s presvedčením, že najprv musím zistiť všetky spôsoby, ako to nefunguje, a vyradiť ich. Potom mi ostane ten jeden spôsob, ktorým to funguje.“

Presne to je cesta, ako prekonávať drobné neúspechy a odmietnutia. Pretože tie budú vždy. Nikomu sa nebude dariť naveky a neustále – každý občas zakopne, dostane do nosa, padne na kolená. To treba mať na pamäti a nezahodiť všetko za seba s pocitom: aj tak mi to nejde. Nedarí sa mi. Vytrvajte, berte to ako cennú skúsenosť a skúste sa na celý problém pozrieť z iného uhla. A skúsiť to ešte raz…a potom ešte raz, ak bude treba.

muž v poli úspech

 

„Neodkážem to!“ vyškrtnite so slovníka

Slová „Nedokážem to!“ sú asi najnegatívnejšie slová, aké môžete vysloviť. Je až prekvapujúce, koľko ľudí zahodí svoje nádeje a sny jednoducho preto, lebo si povie: „Ja to nedokážem!“
Potom budú premýšľať o všetkých možných príčinách, prečo sa nedá uskutočniť niečo, po čom túžili.
Povedať si: „Nedokážem to!“ je, akoby ste svoj potenciál zabrzdili. Tie slová vás paralyzujú a zabránia tomu, aby ste začali niečo robiť. Sú zbytočnou prekážkou vášho postupu vpred.

Zbavte sa negativizmu
Optimizmus a pozitívne myslenie najviac prispievajú k dosiahnutiu šťastia a úspechov. A naopak, pesimistický postoj a negatívne emócie sú najväčšie prekážky, ktoré vám v tom bránia. Mali by ste sa snažiť o to, aby ste mali viac prvých a menej druhých emócií.
Shakespeare napísal: „Nič nie je dobré alebo zlé, len myšlienky to takým robia.“ Myslel tým fakt, že nejakú udalosť hodnotíte pozitívne alebo negatívne podľa toho, ako ju interpretujete.
“Dr. Martin Seligman z Pensylvánskej univerzity tento jav nazýva „explanačný (vysvetľujúci) štýl“. V 20-ročnom výskume zistil, že šťastní, úspešní ľudia interpretujú každú skúsenosť, dokonca aj negatívnu, pozitívnym spôsobom. Nech sa stane čokoľvek, nájdu na udalosti niečo dobré. Sústredia sa na to, čo sa z nej môžu naučiť a aký prospech z nej môžu mať,” vysvetľuje svetoznámy motivátor Brian Tracy v knihe Nájdi svoju rovnováhu.

 

Urobte prvý krok…

Najdôležitejšie je vedieť, aký prvý krok by ste mali urobiť, aby sa začala uskutočňovať vaša vytúžená budúcnosť. Každý úspech sa začína prvým krokom.
Ako povedal Konfucius: „Cesta dlhá tisíc míľ sa začína jediným krokom.
Ako vykročíte vy? Urobte ten prvý krok. Keď ho urobíte, uvidíte druhý krok. A keď urobíte druhý krok, objaví sa pred vami tretí. Vždy dokážete uvidieť jeden krok dopredu. Keď budete kráčať krok za krokom, môžete uskutočniť akýkoľvek cieľ.

Podobne napredujú aj vytrvalostní športovci: vždy sa sústredia na najbližší cieľ. Najbližší bod, ktorý je dosiahnuteľný, hoci majú pred sebou neuveriteľnú cestu, ktorú by možno bežným spôsobom nezvládli. Koncentrujú sa však na ďalší krok a potom ďalší a znova jeden krok dopredu…až prejdú celú cestu. Takto sa dosahujú neuveriteľné veci a úspechy.

zápisník plný optimizmuPrečítajte si tiež
Zvýšte svoje šance na úspech. Skúste Zápisník plný optimizmu.

 

… potom si opakujte „Dokážem to!“

Vždy keď si pomyslíte na niečo, čo skutočne z hĺbky duše chcete, okamžite to poistite vyhlásením: „Dokážem to! Môžem urobiť všetko, pre čo sa rozhodnem. Môžem dosiahnuť akýkoľvek cieľ, ak som na tom ochotný/ochotná pracovať dostatočne dlho a tvrdo.“
Keď si v duchu znova a znova opakujete: „Dokážem to! Dokážem to! Dokážem to!“, nakoniec si naprogramujete podvedomie tak, že budete nezastaviteľní. Získate neuveriteľnú vytrvalosť a odhodlanie.

Nech sa objavia akékoľvek prekážky, nájdete spôsob, ako ich prekonať, obísť alebo preskočiť. Nič vás nezastaví.
Vyhýbajte sa slovám „pokúsim sa“, Je to len vopred vyslovená výhovorka za zlyhanie. Keď niekto povie: „Pokúsim sa to pre teba urobiť do štvrtka“, celkom jasne signalizuje, že asi zlyhá a do štvrtka sa mu to nepodarí urobiť. Slovami „pokúsim sa“ vám to dáva na vedomie.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.