Aj vy máte pocit, že jedlo pod holým nebom chutí inak? Je akési lahodnejšie, voňavejšie, v prirodzenejšej a prírodnejšej atmosfére… Asi sa zhodneme, že letné grilovačky s rodinou a priateľmi majú svoje osobité čaro. Doprajte si k tomu chutné jedlo pripravené na kvalitnom grile.
Poradíme vám, ako vybrať gril na záhradu alebo na malú terasu. Aké sú základné typy a čo rozhodne pri kúpe neprehliadnuť?
Tipy, ako vybrať gril
- V prvom rade sa zamyslite nad tým, pri akých príležitostiach budete gril používať. Ste zvyknutý na malé rodinné posedenia alebo veľké záhradné párty?
- Berte do úvahy aj to, ako často budete grilovať. Milujete posedenia vonku každý víkend alebo gril vytiahnete len príležitostne raz za mesiac?
- Posledným, no nemenej dôležitým kritériom je, koľko chcete do grilu investovať. Od všetkých týchto faktorov sa bude odvíjať výber základného typu.
Gril na drevené uhlie
Grily na drevené uhlie patria medzi klasiku. Výhodou je, že si môžete vybrať z rôznych veľkostí a aj v rôznych cenách. Malý gril zoženiete za pár desiatok eur a viete ho šikovne umiestniť aj na balkón. Ak ale bývate v paneláku, tak susedia by sa nemuseli unikajúcemu dymu potešiť.
Nevýhodou môže byť dlhšie rozohriatie a nemožnosť jednoducho regulovať teplotu. S klasickým grilom to trvá vždy dlhšie – rozohriatie, samotné grilovanie, následné čistenie… ak ale nedáte dopustiť na typickú chuť grilovaného jedla na ohni, tak takýto typ grilu je presne pre vás. Je to možno prácnejšie, ale rozhodne má gril na uhlie svoju atmosféru. Ideálny na párty, návštevy, pretože je to taká “pravá grilovačka”.
Plynový gril
Plynové grily sú zvyčajne väčšie než grily na uhlie, no neuvoľňujú štipľavý dym a sú vhodné na balkóny a terasy v panelákoch. Náklady na obstaranie a aj používanie sú vyššie. Potrebujete totiž propán-butánové fľaše a tie sú drahšie než uhlie a brikety. S vyššou cenou však prichádza dlhšia životnosť.
Výhodou plynových grilov je, že sa rýchlo rozohrejú a majú možnosť regulácie teploty, no treba počítať s tým, že pri jedlách bude chýbať typická chuť dymovej arómy.
Elektrický gril
Elektrický gril je skladný, ľahko prenosný a využiteľný v uzavretých priestoroch. Vyzerá ako obyčajná platňa, ktorú si viete položiť na kuchynskú linku. Vyžaduje si zapojenie do elektrickej zástrčky, čo môže byť pre niekoho výhoda a pre niekoho nevýhoda.
Nemusíte robiť žiadne komplikované prípravy, len zapojíte do siete, gril sa rýchlo rozohreje a teplotu si viete jednoducho regulovať. Veľkým plusom je jednoduché čistenie a pomerne nízka obstarávacia cena. Tak ako pri plynovom grile, jedlám bude chýbať typická chuť dymovej arómy.
Keramický gril
Keramické grily sú pre náročných, ktorí vyžadujú špičkovú kvalitu grilovania, a preto počítajte aj s vyššou cenou. Keramické grily využívajú predovšetkým reštaurácie. Fungujú na drevené uhlie a ponúkajú viacero možností.
S väčšinou keramických grilov môžete aj variť, údiť alebo piecť. Rozohrejú sa do pár minút a teplotu viete regulovať. Vďaka tomu, že sa dajú uzavrieť výborne držia teplo a jedlo je šťavnaté a nevysušené.
Čo ešte zvážiť pri kúpe grilu?
- Veľkosť grilovacej plochy – teda, koľko jedla dokážete ugrilovať v jednej várke, aby hostia dlho nečakali.
- Konštrukcia – musí byť pevná a stabilná, aby sa vám gril nerozpadol po prvom použití a takisto, aby sa ľahko neprevrhol. Pozor si dajte aj na použitý materiál. Lacné grily zvyknú mať tenké plechy, ktoré sa rýchlo prepália alebo zhrdzavejú.
- Rošty – prichádzajú do priameho kontaktu s jedlom. Uistite sa, že sú z bezpečného materiálu a nebudú hrdzavieť. Pri elektrickom grile dbajte na kvalitný nepriľnavý povrch.
- Prenášanie a manipulácia – zvážte, kde chcete gril umiestniť a ako často s ním budete manipulovať. Dáte ho nastálo na jedno miesto alebo ho budete prenášať? V tom prípade budú kolieska veľkým pomocníkom.
Prečítajte si tiež
Toto sú potraviny, ktoré na gril nepatria.
Pri výbere grilu tiež myslite na veci ako:
Polohovanie roštu, resp. ohniska (výškové nastavovanie roštu), možnosť údenia (len u grilov na uhlie), aromatizér (do niektorých plynových grilov je možné vložiť kapsulu – obal s kúskami dreva, aby získal výsledný pokrm typickú dymovú arómu), integrovaný teplomer, termostat (pri plynových a elektrických grilov s možnosťou nastaviť presnú alebo približnú teplotu), odkvapkávacia miska, odkladacie plochy, časovač (jednoduchá mechanická alebo digitálna minútka, ktorá vám stopne čas prípravy pokrmu”), či LCD displej.
Tiež myslite na grilovacie náradie ako kliešte, naberačky alebo lopatky na manipuláciu so surovinami pri grilovaní. Výrobcovia niektorých grilov v rámci príslušenstva pribalia okrem náradia aj náhradný rošt alebo iné praktické príslušenstvo. Nevyhnutná je kefa na čistenie.
Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com, Pexels.com