Malinové listy sú liečivé. Recept na tinktúru a čaj pre tehotné ženy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ostružina malinová sa na našom území vyskytuje hlavne v stredných a vyšších polohách, no zväčša sa pestuje len kvôli chutným plodom. V ľudovom liečiteľstve sa však využívajú najmä malinové listy, ktoré sa sušia a vyrába sa z nich výluh alebo čaj. Nižšie vám ukážeme, aké môžu mať malinové listy liečivé účinky, ako ich sušiť, a tiež ako si z nich pripraviť tinktúru, či jednoduchý čaj pre tehotné ženy.

 

Ostružina malinová

Malina je veľmi nenáročná rastlina, ktorá sa rada množí. Kvitne v máji až júni, potom dozrievajú aromatické maliny, ale skúste niekedy využiť aj listy. Ideálne je ich zbierať počas kvitnutia – vtedy sú mladé a plné liečivých látok -, no aj neskôr.

Najúčinnejšie pre naše zdravie sú listy divorastúcich kríkov, ale pokojne využite aj tie klasické, v záhradách. Tie divorastúce zbierajte na okrajoch lesov, pri potokoch, prípadne na skalnatejších stráňach.

Malinové listy sušte pri maximálnej teplote 45°C. Ideálne na tienistom mieste, kde je prísun čerstvého vzduchu. Vysušené malinové listy sú zväčša bledozelené a mierne horké.

malinové listy pre zdravie

 

Liečivé malinové listy

  • Malinové listy sa využívajú v podpornej liečbe hnačiek, na výplachy pri zápaloch ústnej dutiny alebo zápaloch mandlí. Využívajú sa tiež pri kožných problémoch, na kŕčové žily či ekzémy (tam využite tinktúru).
  • Odvar z listov je vhodný aj pre tehotné ženy pred pôrodom, pretože posilňuje maternicu a znižuje bolestivosť kontrakcií.
  • Malinové listy obsahujú veľa trieslovín, ktoré majú sťahujúce a zvieravé účinky (vhodné pri hnačkách, či menštruačných kŕčoch).
  • V listoch ostružiny malinovej je aj vyšší podiel vitamínu C, ďalej minerály, organické kyseliny, pektín a karotén.
  • Preukázali sa protizápalové účinky listov pri žalúdočných a črevných kataroch, ale aj pri prechladnutí, chrípke či angíne. Malinové listy sú prírodné antipyretikum, čiže dokážu znížiť telesnú teplotu.
  • Samozrejme, veľmi cenné sú aj plody – maliny, z ktorých sa vyrába sirup, džem ap.

maliny

 

Recept na čaj pre tehotné ženy

Potrebujete 2 lyžičky sušených listov maliny a 500 ml vody.
POSTUP: Dve lyžičky malinových sušených listov zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Potom preceďte a a pite 1 až 4 šálky denne.
Takýto čaj z listov malín sa rodičkám odporúča piť až ku koncu tehotenstva. Stimuluje totiž sťahy hladkého svalstva a prispieva k uľahčeniu a skráteniu pôrodu.

kvalitné domáce sirupyPrečítajte si tiež
Ako sa robia kvalitné domáce sirupy?

 

Recept na tinktúru

Tinktúra z malinových listov sa využíva najmä na vonkajšie použitie, napríklad pri spomínaných kožných problémoch. Či na kŕčové žily.
Natrhajte si čerstvé listy ostružiny malinovej, kúpte vysokopercentný alkohol a pripravte sklenenú fľašu.

Dodržte pomer 1:5, teda na 100 gramov listov 500 ml alkoholu.
Sklenenú fľašu naplňte umytými, osušenými a na menšie časti pokrájanými listami a zalejte alkoholom. Fľašu uzavrite, odložte na tmavšie miesto a nechajte macerovať asi dva týždne. Potom sceďte a uskladnite.

Použitie. Pri vnútorných zdravotných problémoch sa užívajú 3 ml trikrát denne.
Pri vonkajšom použití aplikujte na postihnuté miesto (kŕčové žily, kožné problémy).

Pozrite si VIDEO.
Profesor Ivan Hričovský vysvetľuje spôsob pestovania malín:

 

Foto: Wikimedia/Jean-Pierre Bazard Jpbazard, Wikimedia/Dezidor,
Wikimedia/Ivar Leidus, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.