Vraví sa, že po čase sa domáci miláčik a jeho pán začnú na seba podobať 🙂 Či už ide o psíka alebo mačku. A niektorí zasa tvrdia, že si vyberáme také zvieratko, ktoré sa k nám hodí a akí vlastne sme vo vnútri. Napríklad mačky bývajú nezávislé, vyberavé a občas svojmu majiteľovi dovolia pomaznať sa…znamená to, že si mačky vyberajú skôr nezávislí ľudia? A pes si zasa vyžaduje našu pozornosť, preto si psov vyberajú skôr tí, ktorí potrebujú spoločnosť, chcú byť vnímaní a na očiach?
Podľa jedného prieskumu, ktorý urobili v roku 2018, chovajú ľudia na celom svete 470 miliónov psov a 373 miliónov mačiek. Takže jedno z týchto zvieratiek má zhruba každý deviaty až desiaty obyvateľ Zeme. Aj na Slovensku majú ľudia najčastejšie psy a mačky, nasledujú akváriové rybičky, čoraz viac pribúdajú rôzne hlodavce ako morčatá, škrečky, či zajace. A tiež exotické živočíchy ako hady, obojživelníky, rôzny hmyz.
Načo je nám domáci miláčik?
Asi nebude prekvapením, že je to najčastejšie spoločník a priateľ do domácnosti. V tomto prípade preferujeme psy pred mačkami…ale prečo si vyberáme práve to zvieratko a konkrétnu rasu? Siahajú samotári skôr po mačkách, lebo tie majú samotársku minulosť a kontakt s človekom si pekne dávkujú? A tí spoločenskejší zasa po psoch, lebo pes má pôvod medzi vlkmi, ktoré sú zvyknuté na život vo svorke? Ako je to naozaj?
Akí sú psíčkari? A čo tí, ktorí majú mačku?
Sociálny psychológ Samuel D.Gosling z Univerzity of Texas sa so svojimi kolegami pustil do skúmania tohto vzťahu. Do jeho dotazníka sa zapojilo vyše 4500 respondentov (najmä ženy, predovšetkým z USA a Kanady). Odpovedali na rôzne otázky, ktoré mali stanoviť ich osobnostný profil.
Čo ukázali výsledky?
Ľudia, ktorí sa označili za psíčkarov, boli celkovo o 15% extrovertnejší, o 13% prívetivejší a o 11% svedomitejší ako ostatní. Na prvý pohľad žiadne objavné zistenie, ale s trochou nadhľadu to môže využiť ktorýkoľvek personalista 🙂 Ak totiž hľadá človeka na zodpovedné miesto, kde sa vyžaduje milé vystupovanie, svedomitosť a schopnosť pracovať v tíme, radšej prijme psíčkara ako majiteľa mačky.
A čo majitelia mačiek? Tí v prieskume dosahovali o 12% vyššiu možnosť, že sú neurotici. Ale pozor – tiež sú oveľa otvorenejší voči novým zážitkom ako tradičnejšie založení psíčkari. Vedci išli ešte ďalej a zistili, že politicky liberálnejší ľudia majú radšej mačky, zatiaľ čo konzervatívne založení zasa psy.
Mimochodom, k podobným záverom ako Gosling dospel aj profesor psychológie Stanley Coren, ktorý napísal viacero publikácií o psoch. Ten urobil výskum na vyše 6100 respondentoch.
Aký pán, taký domáci miláčik
Vedci tiež zistili ďalšie zaujímavé fakty.
Takmer polovica respondentov, ktorí boli ako deti v kontakte s mačkami, chovajú mačku aj v dospelosti. Zatiaľ čo tí, čo mali v detstve psíka, si v dospelosti zaobstarajú mačku len jeden z desiatich. Zaujímavé je „kríženie“ – 70% psíčkarov by nemalo doma problém s mačkou, ale až 68% tých, čo majú mačku, by si domov nevzalo šteňa.
V roku 2019 urobili ďalší prieskum, tentoraz vo Veľkej Británii a aj z neho vzišlo pár pozoruhodných záverov. Najmä vo vzťahu pán-domáci miláčik.
Mačky ľudí, ktorí majú sklon k stresu, nervozite mávajú častejšie problémy so správaním. Sú agresívnejšie a úzkostlivejšie, ako u ľudí, ktorí sú vyrovnaní.
Inak je to však pri vplyve na zdravie. Často sa zvykne vravieť, že domáci miláčik má pozitívny vplyv na zdravie svojho pána. Niektoré štúdie to skutočne potvrdzujú: chovatelia domácich miláčikov sú šťastnejší, menej sa stresujú a dokonca mávajú nižší tlak.
Iné prieskumy však nič také nepreukázali. Dokonca ukazujú, že ľudia, ktorí mali v čase prieskumu mačku alebo psa, trpeli s vyššou pravdepodobnosťou astmou.
Každopádne, ak máte domáceho miláčika, pravdepodobne s ním chodíte na prechádzky, na čerstvý vzduch a už to prospieva nášmu zdraviu, no nie? 🙂
Osobnosť a veľká päťka
Psychológovia radi škatuľkujú naše správanie a vytvorili tzv. veľkú päťku (Big Five), ktorá sleduje päť základných osobnostných faktorov a rozmerov. U každého sú namiešané v inom pomere a môžu sa dokonca meniť s vekom či skúsenosťami.
1. Otvorenosť k skúsenostiam
Súvisí s vyhľadávaním nových zážitkov alebo s vnímaním v umení. Tí, ktorí majú v tejto charakteristike vysoké skóre, bývajú zvedaví, tvoriví, nezávislí a nekonvenční.
2. Svedomitosť
Týka sa sebakontroly. Takýto ľudia sú dochvíľni, starostliví, pracovití a vytrvalí. Vedia aktívnejšie plánovať, sú organizovaní a systematickí. Ľudia na opačnej strane sa považujú za neporiadnych, ľahostajných a nestálych.
3. Extrovertnosť
Ovplyvňuje medziľudské vzťahy. Ak je niekto vysoko extrovertný, je spoločenskejší, aktívnejší, družnejší a komunikatívnejší. Introverti bývajú zasa plachejší, hanblivejší a uzavretejší.
Prečítajte si tiež
Terapia zvieratami. Ako vám domáci miláčik zlepší život?
4. Prívetivosť
Súvisí s ochotou pomáhať druhým ľuďom. Prívetiví ľudia sú dobrosrdečná, skromní a tolerantní. Niektorí tvrdia, že to musíte mať v sebe, iní, že sa to viete aj naučiť…
5. Neurotizmus
Určuje, ako sa dokážete vysporiadať s negatívnymi emóciami a psychickou záťažou. Ak máte v tomto faktore vysoké skóre, ste väčšinou napätí, labilní, popudliví a úzkostliví. Takíto ľudia neraz bežné situácie vnímajú ako stresujúce, frustrujúce a vedia ich rozhodiť.
Zdroj a foto: 100+1, Pexels.com, Pixabay.com