Zranený či chorý pes – ako k nemu pristupovať? Na čo dávať pozor?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte doma psíka, viete, že okrem radostných dní z času na čas prichádzajú aj dni, ktoré by ste najradšej vymazali z kalendára. Môže ísť o zranenie, chorobu či bolesť, ktorými netrpí len váš pes, ale aj vy, keďže svojho miláčika nadovšetko zbožňujete. Zranený či chorý pes – čo vtedy robiť? Ako pristupovať k svojmu psíkovi, keď ho niečo trápi? Ako zistiť, že je zranený a čo mu konkrétne je?
Veríme, že vám pomôže náš návod.

Psa najlepšie zo všetkých pozná jeho majiteľ, teda vy. Pamätajte, že psy sú majstrami v ukrývaní bolesti. Preto treba, aby ste akékoľvek zmeny v jeho správaní nebrali na ľahkú váhu a radšej kontaktovali svojho veterinára. Psy totiž dávajú rôznymi spôsobmi najavo, že ich niečo trápi. Niekedy je to len zmena nálady, inokedy citlivosť na dotyky. Môžu tiež prejavovať známky podráždenosti, prípadne agresivity. Osvojte si preto spôsoby manipulácie so psom, keď ho niečo bolí alebo keď je chorý či zranený. Aby ste ho ešte viac nerozrušili alebo ešte väčšmi nezhoršili jeho zdravotný stav.

 

Ako pristupovať k zranenému psovi

Približujte sa k nemu pomalším tempom a zboku, nekričte, nedívajte sa mu do očí a hovorte jeho meno tichším, tlmeným hlasom. Môže sa stať, že čím bližšie k nemu budete, tým viac sa bude krčiť či kňučať, pretože zranený pes nechce, aby sa ho ktokoľvek dotýkal alebo s ním ktokoľvek hýbal.
Zachovajte pokoj – ak totiž budete pokojní, váš pes to vycíti a aj on bude o čosi poddajnejší. Týmto postupom viete predísť ešte väčšiemu znervózneniu či vyľakaniu psa, prípadne agresívnemu konaniu.
Keď budete pri ňom, dbajte na tom, aby bola vaša hlava ďaleko od jeho papule. Je to dôležité kvôli vašej bezpečnosti. Zranený pes totiž môže aj uhryznúť.

Prv, než začnete so psom hýbať alebo sa ho dotýkať, pohľadom nájdite zranené miesto. Ak narazíte na viditeľné zranenie najmä na hlave alebo chrbtici, ide o akútny stav. Vtedy je nutné, aby ste bezodkladne navštívili svojho veterinárneho lekára. Za naliehavý stav sa považujú tiež ťažkosti s dýchaním, zvracanie i triaška.

zranený či chorý pes

 

Dostaňte psíka pod kontrolu

Ak máte situáciu vyhodnotenú, nasleduje prvý fyzický kontakt so psom. Ak sa vám pes zdá agresívny, prípadne sa bojíte, že vás uhryzne, namiesto náhubku pomôže aj kus látky, ktorý máte po ruke. Obviažte ním papuľu, pričom si dávajte veľký pozor na prsty, a urobte uzol. Papuľu však za žiadnych okolností neuväzujte psovi, ktorý má problémy s dýchaním alebo zvracia.

Nasleduje preprava do veterinárnej ambulancie. Ideálne by bolo, ak by ste mali pri sebe niekoho, kto by vám s transportom zraneného psa pomohol. Počas cesty autom je potrebné zaistiť, aby sa nijako nehýbal. Keď ide o menšie plemeno, môžete použiť prepravku, ktorú vysteliete uterákmi alebo inými mäkkými predmetmi. Najlepšie spravíte, ak uloženého psa prikryjete aj dekou z jeho pelechu, čo naňho bude pôsobiť upokojujúco.

Preprava väčšieho psa je zložitejšia. Ak nevie chodiť a nemáte nosidlá, siahnite po hrubej plachte. Tu budete na prenos potrebovať pomoc druhej osoby. Psa položte na plachtu bokom, no buďte opatrní, aby ste nepohli zranenou časťou na tele. Ak ste hotoví, rovnako ho obložte nejakou mäkkou výstužou v podobe uterákov, diek či vankúšov, aby sa počas jazdy nemal priestor pohybovať.

 

Ako zistiť, že psa niečo bolí?

Ako sme spomenuli, psy vedia veľmi dobre utajovať bolesť. Čiže ak práve nekrváca, je na vás, aby ste včas rozpoznali, že vášho miláčika dačo bolí. Všimnete si to na základe zmien v jeho správaní, ktoré vám pravdepodobne hneď udrú do očí, keďže svojho psíka poznáte najlepšie zo všetkých. Medzi najčastejšie príznaky bolesti psa patria:

  • Citlivosť na dotyk (najmä v oblasti, ktorá ho bolí)
  • Ukrýva sa či už pred vami alebo inou spoločnosťou
  • Je neochotný vstávať a presúvať sa
  • Kríva
  • Má ochabnutý chvost
  • Postihnuté miesto si olizuje viac než obvykle (môže byť opuchnuté)
  • Neprijíma potravu
  • Kňučí, vrčí alebo plače
  • Je mrzutý alebo deprimovaný
  • Nechce sa hrať či skákať, ak to bežne robieval
  • Zmení držanie tela (jeho postoj je iný než zvyčajne)
  • Odrazu sa môže vyprázdňovať vo vnútri

Keď na svojom psovi spozorujete nejaký z uvedených symptómov či ich kombináciu, skontaktujte sa so svojím veterinárnym lekárom a dohodnite si vyšetrenie.

zranený či chorý pes

 

Chorý pes – ako to zistiť?

V jesennom a sychravom období neobchádzajú choroby ani psov. Medzi najbežnejšie ochorenia patria nachladnutie a chrípka. V prípade chrípky hovoríme o psincovom kašli, kedy vášho miláčika sužuje infekčný zápal hrtanu a hltanu. Príznaky sú očividné:

  • Dráždivý, suchý kašeľ (môžu nastať aj záchvaty kašľa)
  • Tvorba hlienov alebo bielej peny okolo papule
  • Zvýšená teplota (horúce labky, uši, ňufák)
  • Nechutenstvo
  • Malátnosť
  • Výtok z nosa či očí
  • Zvracanie

Tieto choroby sa liečia podobne ako tie ľudské. Zájdite s ním k veterinárnemu lekárovi, doprajte vášmu psíkovi aspoň týždeň pokoja, udržiavajte ho v teple, neberte ho von na dlhé prechádzky a podávajte mu vitamíny na podporu imunity. Reč je najmä o vitamíne C, skorocelovom sirupe, echinacey či spiruline. Do desať dní by mal byť opäť zdravý ako rybička.

zranený či chorý pes

 

Základné vyšetrenie psa, ktoré zvládnete doma

Ak máte pocit, že vášmu psovi niečo je, vykonajte základné vyšetrenie. Ide o kontrolu dýchania, pulzu a teploty

Dychovú frekvenciu bez dotyku zmeriate tak, že jednoducho budete pozorovať pohyby hrudníka a počítať, koľkokrát sa nadýchne v priebehu pätnástich sekúnd. Výsledné číslo potom vynásobte štyrmi a máte dychovú frekvenciu daného psa.
Dospelý pes by mal za normálnych okolností spraviť 10 až 35 nádychov za minútu, šteňa zas okolo 15 až 40 nádychov za 60 sekúnd. Keď je frekvencia odlišná od normy, ihneď zavolajte veterinárovi.

Podobná technika sa uplatňuje aj pri meraní tepu s tým rozdielom, že psovi musíte priložiť ruku na srdce. Nájdete ho na ľavej strane hrude v blízkosti prednej labky. Na miesto tlačte dovtedy, dokým neucítite tlkot srdca. Potom znova rátajte počet úderov za 15 sekúnd, pričom finálne číslo opäť vynásobte štyrmi. Teraz máte zistený počet úderov za minútu a viete ho porovnať s normou – menšie psy majú o čosi vyšší tep (100 až 140 úderov za 60 sekúnd), väčšie psy majú nižší tep (60 až 100 úderov za minútu).

koberce a chlpy od domácich miláčikovPrečítajte si tiež
8 tipov, ako odstrániť srsť a chlpy z kobercov.

 

Ako zmerať psovi teplotu?

Keď sa vám zdá, že psík má horúce labky, uši či ňufák, zmerajte mu aj teplotu. Vezmite digitálny teplomer, jeho špičku namastite vazelínou a zasuňte ju do análneho otvoru. Ak máte šteniatko, teplomerom nechoďte hlbšie ako 2,5 centimetra. V prípade väčšieho psa vsuňte teplomer asi 4 centimetre hlboko. Počas merania sa snažte, aby sa pes nehýbal. Normálna telesná teplota dospelého psa sa pohybuje medzi 38 až 39 stupňami. Ak ale teplota presiahne 39,5 stupňa, psík má horúčku a bezodkladne kontaktujte veterinára. Teplomer po každom použití dezinfikujte.

Počas vyšetrenia sa psovi pravidelne prihovárajte tichším hlasom a súčasne pozorujte, ako sa správa, respektíve, či nenastali nejaké zmeny v jeho správaní.

Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.