Carnuntum. Vojdite bránou v čase do Rímskej ríše

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Začínali sa tam písať dejiny. A dnes tam nájdete antické poklady a tajomstvá v troch historických lokalitách. Carnuntum je len pár kilometrov od Bratislavy, no akoby ste sa bránou v čase dostali o tisíce rokov do minulosti. Rímska mestská štvrť, amfiteáter vojenského mesta a múzeum Carnuntum vás zaujme a očarí. Nájdite si čas a vyrazte za poznaním, pričom si urobíte príjemný výlet. Či už s priateľmi, alebo rodiny s deťmi – Carnuntum je skvelý tip.
Povieme vám, čo všetko sa tam dá vidieť, ako sa tam dostanete a koľko vás to bude stáť.

Čo je Carnuntum?
Bolo to rímske sídlo, hlavné mesto provincie Panónia/Horná Panónia od 40.rokov 1.storočia nášho letopočtu. Carnuntum bolo významným vojenským táborom a mestom na strednom Dunaji a prvýkrát sa písomne spomína v roku 6 po Kristovi.
Mesto hralo dôležitú úlohu v markomanských vojnách (166 až 180 n.l.) a v roku 193 bol v Carnunte vyhlásený za cisára Septimus Severus. O histórii toho mesta sa viac dočítate na Wikipedii.

 

Ako sa dostať do Carnunta?

Z centra Bratislavy to máte autom približne za 30 minút. Prejdete na obchvat cez Petržalku a zídete na hraničný priechod Berg, akoby ste išli na letisko Schwechat po starej ceste.
Pokračujete cez dedinky Wolfsthal, Hainburg an der Donau, kde odbočíte na centrum dedinky Bad Deutsch-Altenburg a pokračujete po Wienner Strase na Schloss Petronell.
V mestečku prejdete okolo Pizzerie Hawaii, po pravej strane pošta k hotelu Marc Aurel a za ním už je vpravo Carnuntum. Veľké parkovisko je zadarmo.

Ak nemáte auto, dostanete sa tam aj autobusom z Bratislavy.
MHD – autobus číslo 901, od Nového mosta alebo z Petržalky-Einsteinova do Hainburgu/Donau alebo Wolfsthalu, odtiaľ vlakom do obce Petronell-Carnuntum.
Adresa, ak si potrebujete nájsť na mape: Hauptstraße 1A, 2404 Petronell-Carnuntum.
Telefón: +43 2163 33770

rímske Carnuntum

 

Vstupné a otváranie hodiny

Carnuntum je otvorené od marca do polovice novembra, zvyčajne od 9:00 do 17:00.
Cena lístka pre dospelého je 12€, deti do 14 rokov za 6€ a žiaci s triedou za 4€. Deti do 10 rokov v sprievode rodiča majú vstup zadarmo.
Ak chcete k prehliadke aj výklad, priplatíte si 3 eurá. Prehliadky so sprievodcami sú vždy v sobotu, nedeľu a štátny sviatok o 10:00, 12:00 a 14:00. Samozrejme aj v slovenčine, čo je skvelá výhoda.

 

Rímska mestská štvrť

Carnuntum sa teda skladá z troch hlavných častí.
Rímska mestská štvrť je naozaj veľmi pekné miesto, kde pred pár rokmi otvorili štyri novopostavené rekonštrukcie budov v štýle, aký bol v 4.storočí n.l. A to mestská vila Dom kupca Lucia, elegantná mestská villa urbana, rímske kúpele a jediná zachovaná podlahová mozaika Carnunta, chránená domus quarta.
Nájdete tam nádherné nástenné maľby, krásnu architektúru, aj oddychový priestor Rimanov. Určite postojte chvíľu pri bazéne z carrarského mramoru, pozrite si slnkom zaliate sály, vychutnávajte si tamojšiu atmosféru.

Carnuntum rímske kúpele

 

Amfiteáter

Mimo mestských hradieb nájdete amfiteáter civilného mesta. Pochádza  z konca 2.storočia n.l. a arénu obklopovali tribúny so šírkou medzikružia 25 metrov. Zmestilo sa tam neuveriteľných 13.000 návštevníkov.

Amfiteáter vojenského mesta sa nachádza medzi obcami Petronell Carnuntum a Bad Deutsch-Altenburg. Je menší, postavili ho v 1.storočí n.l., má drevenú konštrukciu a na východe a západe pretínajú ovál vstupné brány.

amfiteáter Carnuntum

 

Tréningová aréna gladiátorskej školy

Chlapi a ich synovia by určite nemali obísť tréningovú arénu galdiátorov, ktorú objavili len v roku 2011. Archeológovia vtedy využili najmodernejšie prístroje ako pozemné radary a magnetometre, a lokalizovali pozostatky gladiátorskej školy. Bol to unikátny objav, jeho význam sa dá prirovnať so stavbou Ludus Magnus v talianskom Ríme.
Aréna mala vnútorný priemer 14 metrov a vonkajší 19 metrov. Dva rady miest pre divákov.

 

Museum Carnuntinum

Nachádza sa v centre mestečka Bad Deutsch-Altenburg. Je to najznámejšie rakúske múzeum zaoberajúcim sa Rímskou ríšou. Zaujme už pokladnica múzea, ktorá je postavená v štýle rímskej vily a bola navrhnutá Friedrichom Ohmannom. V roku 1904 ju slávnostne otvoril cisár František Jozef I.
V múzeu nájdete vykopávky zo starovekého Carnunta. Rôzne šperky, zbrane, nástroje či náboženské predmety.

Prečítajte si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.cestovanie lacno turisti

 

Brána pohanov Heidentor

Postavili ju na prístupovej ceste k civilnému mestu ako triumfálny oblúk cisára Konštancia (4.storočie nášho letopočtu). Štvoruholníková veža so štyrmi oblúkmi je postavená nad križovatkou ciest. Štvorec s dĺžkou strany takmer 15 metrov, mohutný podstavec zasa zabraňuje v prejazde a signalizuje funkciu stavby ako monumentu víťazstva.

Carnuntum brána do Rímskej ríše

Carnuntum brána do Rímskej ríše

Foto: LepšíDeň.sk/Martina, Carnuntum.at.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.