Život na Istrii bol vždy spojený s morom. K Istrii však patria aj zvlnené kopce zarastené viničom, starobylé dedinky plné drobných galérií, čarovné mestá s ulicami v dvojjazyčných názvoch, olivový olej a špičkové služby.
Multikultúrna Istria
Istria je polostrov, ktorý sa rozprestiera v Chorvátsku, Slovinsku a Taliansku a zároveň je aj najväčším polostrovom v Jadranskom mori medzi Terstským a Kvarnerským zálivom. Cesta autom do tejto pre Slovákov ľahko dostupnej destinácie trvá len okolo 5-6 hodín (cez Rakúsko/Maďarsko, Slovinsko – odporúčame Maďarsko, keďže v Rakúsku v čase písania článku na diaľnici prebiehajú stavebné práce). Tipy na cestu do Puly na Istrii nájdete v našom článku Dovolenka na chorvátskej Istrii. Nádherná Pula a tip na ubytovanie.
Keďže Chorvátsko v roku 2023 vstúpilo do Schengenu aj do eurozóny, prechod hraníc je plynulý a počítanie kún už minulosťou. V Istrii, kde svoje stopy zanechali Kelti aj Benátčania, cítiť multikultúrnosť, ale aj typickú veselosť a dobrosrdečnosť. Bezprostredná blízkosť troch krajín a množstvo krásnych miest, a to nielen pri mori, uspokojí dobrodruhov, gurmánov aj vyznávačov relaxu a kvalitných služieb.
Umag
V severnej časti chorvátskej Istrie, tesne na hraniciach so Slovinskom, leží neveľké prístavné mesto Umag. Ihneď si vás získa svojou prímorskou promenádou a drobnými kaviarňami a reštauráciami na terasách len pár metrov od mora. Vychutnať si kávu či obed s výhľadom na windsurferov brázdiacich vlny je počas slnečných jarných dní na nezaplatenie.
Podľa starej legendy dostalo mesto svoje meno podľa keltského slova „mag“, ktoré označovalo plodnosť. V drobnom historickom centre, ktoré leží medzi dvoma zálivmi, sa týčia mestské hradby s bránami a padacím mostom. Hlavnému námestiu dominuje kostol Nanebovzatia Panny Márie s organom z 18. storočia a veža s benátskym levom. Umag získal aj prezývku „mesto tenisu“, keďže sa tu už celé roky koná medzinárodný tenisový turnaj ATP Croatia Open.
Savudrija a legendárny maják
Súčasťou Umagu je aj rybárska obec Savudrija, ktorá je najzápadnejším bodom celého Chorvátska. Jej symbolom sa stal najstarší maják na Jadrane z roku 1818. Dodnes funkčný maják sa týči nad tyrkysovým morom a už stáročia odoláva vrtochom počasia.
Najväčšou výzvou je najmä vietor lebić, ktorý má v zime na svedomí veľké vlny. Tie viedli k miestnej kuriozite – rybári si svoje loďky musia vyvesovať na drevené konštrukcie vedúce k pobrežiu – detail, ktorý dodáva tomuto kraju neopakovateľný ráz. Pláže v okolí nebývajú preľudnené ani v lete, keď je dovolenková sezóna v plnom prúde.
Hor sa na green
Chorvátskej Istrii zo športov kraľuje jednoznačne golf, ktorý je vďaka príjemnej klíme možné hrať celoročne. Golfové ihrisko Golf Adriatic sa rozprestiera na ploche vyše 80 hektárov a jeho zelené trávniky úžasne kontrastujú s výhľadmi na Jadran. Toto 18-jamkové ihrisko, ktoré leží v areáli hotela Kempinski Adriatic, sa uplynulý rok stalo držiteľom značky PGA National (Professional Golfers Association). Tú dostáva vždy len jeden rezort v krajine, ktorý spĺňa najvyššie štandardy a dokáže hostiť nielen medzinárodné turnaje, ale zároveň ponúka to najlepšie pre širokú verejnosť.
Ihrisko v prírodnom teréne medzi olivovníkmi a vinohradmi poteší hráčov každej úrovne od skúsených profíkov až po úplných začiatočníkov, ktorí môžu využiť lekcie golfových inštruktorov. Vietor tu je, podobne ako v iných prímorských strediskách, súčasťou hry. Športovcov však potešia aj početné cyklotrasy, tenisové kurty či windsurfing.
Tajomstvá hammamu
Wellness ponúka každý lepší hotel, no nechať sa rozmaznať v pravom tureckom hammame sa dá na Istrii len na jedinom mieste. Je ním Carolea Spa v Kempinski Hotel Adriatic pri Savudriji. Na výber tu je marocký hammam, pri ktorom po očiste tela nasleduje masáž so zmesou olejov a telových masiel, tradičný turecký hammam či ich kráľovská kombinácia.
Komu hammam nie je po chuti, môže sa presunúť do sáun, víriviek a vyhrievaných bazénov, ktoré zrelaxujú celé telo. Kúpele s rozlohou 3000 m² sú lákavou alternatívou najmä v čase, kým sa Jadran zohreje na vyššie teploty. Celé ubytovanie je zážitkovým miestom s modernou architektúrou a krásnymi výhľadmi nielen na more, ale aj na slovinský Piran a talianske Dolomity.
Dokonca sa tu natáčala aj svadba z filmu Šťastný nový rok 2 alebo časti seriálu Pán profesor. Má vlastnú súkromnú pláž a dve gurmánske reštaurácie, v ktorých vyniká stredomorská kuchyňa aj variácie s miestnou špecialitou – čiernymi a bielymi hľuzovkami.
Pozrite si celú FOTOgalériu:
Potulky chorvátskym Toskánskom
Zvlnené pahorky, kľukaté cestičky, rozľahlé vinohrady aj rady vysokých cyprusov – chorvátska Istria vo svojom vnútrozemí skutočne pripomína malebný taliansky región. Na kopcoch neďaleko Motovunského lesa ležia mnohé starobylé mestečká, údolie Mirna zasa ukrýva biele aj čierne istrijské hľuzovky. Za návštevu stojí napríklad mesto Motovun s dvojitými hradbami alebo Hum, ktorý sa považuje za najmenšie mesto na svete preslávené aj výrobou brandy z imela – biska.
Mesto umelcov
V pôvabe nezaostáva ani Grožnjan, ktorý bol vyhlásený za „mesto umelcov“. Leží necelých 20 km od Savudrije a jeho stredoveké jadro dláždené kameňmi je plné úzkych útulných uličiek, lenivých mačiek, výhľadov na vinohrady aj olivovníky a najmä galérií. Len pre zaujímavosť – v meste ich sídli takmer štyridsať.
V 50. a 60. rokoch minulého storočia, po rozdeľovaní územia medzi Talianskom a bývalou Juhosláviou, mnohí obyvatelia opustili svoje domovy a mesto sa vyprázdnilo. V roku 1965 kamenné domy ponúkli umelcom zo širokého okolia, ktorí ich mali strážiť a zveľaďovať. Premyslený ťah zabránil vyľudneniu mesta a dodal jeho uličkám nezameniteľný šarm. Grožnjan ožíva od Veľkej noci až do jesene, kedy sa tu koná aj mnoho výstav, koncertov a festivalov.
Dary červenej pôdy
Istria je pokrytá drobnými i väčšími vinárstvami, ktoré ponúkajú degustácie vín v príjemnom prostredí. Odbočka s názvom „Vinska ulica“ v obci Koreniki pár kilometrov za Umagom dokazuje, že sme dorazili na správne miesto. V príjemne presvetlenej miestnosti s výhľadom na vinohrady nás víta someliérka Maša. „Naše vinice sa nachádzajú v známej vinohradníckej lokalite Bosco Grando, len 2,5 km od mora, ktorá je charakteristická svojou istrijskou červenou pôdou. Táto „terra rossa“, veľmi zriedkavá na celom svete, je bohatá na minerály, ktoré dodávajú našim vínam charakteristický nádych,“ vysvetľuje someliérka.
Rodinné vinárstvo Coronica píše svoju históriu už vyše sto rokov a vedomosti i lásku k vínu si odovzdáva z generácie na generáciu. V súčasnosti má vinárstvo pod palcom vinár Moreno Coronica, ktorý sa zameriava najmä na pestovanie pôvodných istrijských odrôd malvazija a teran. Neváha pritom znižovať úrodu, aby tak zvýšil kvalitu vín. Pri ochutnávke čerstvej i vyzretej malvázie, ale aj šumivého Ottaviana (metodo classico) a miestnej pýchy, červeného Gran Teran, nesmie chýbať tanier plný istrijského pršuta a ďalších šuniek, salám a syrov, ako aj neodmysliteľného istrijského olivového oleja.
Za kultúrou i prírodou
Kultúrnym centrom Istrie je už tisíce rokov mesto Pula, kde historické prechádzky po starobylých chodníkoch či antický amfiteáter z 1. storočia zaručujú jedinečný zážitok. Nezaostáva ani prímorský Rovinj obklopený bujnou stredomorskou vegetáciou stáročného lesoparku Zlatni rt.
Národný park Brijuni zložený zo 14 ostrovov či 35 km dlhý Limský kanál sú ako stvorené pre milovníkov prírody. Ešte bližšie, než mnohé chorvátske mestá, sú k okoliu Savudrije slovinské prímorské mestá Piran, Portorož či Izola. Ale aj „Viedeň na mori“ – taliansky Terst.
Prečítajte si tiež
Istria. 7 tipov, čo vidieť a zažiť na chorvátskom polostrove.
Olivy, hľuzovky aj morské plody
Miestna gastronómia je špeciálnou kapitolou. Stredomorská kuchyňa sa tu prepletá s tradičnými pokrmami. Na tanieri sa vynímajú ustrice, ryby aj slávky, ktoré strieda istrijský pršut, klobásy či zverina. Na piedestáli stoja už spomínané hľuzovky. V roku 1999 v Motovunskom lese našli 1,31 kg vážiacu bielu hľuzovku, ktorá sa zapísala aj do Guinnessovej knihy rekordov. Rekord si udržala až do roku 2007, kedy v Taliansku našli o takmer 200 g ťažšiu hľuzovku. Chuťovo nezaostáva ani istrijský olivový olej, ktorí tu predávajú aj z dvora – stačí sledovať nápisy popri cestách. Domáci sú naň hrdí, a tak radi najprv donesú degustačný štamperlík oleja a tanier s čerstvým chlebom. Kupovať mačku vo vreci tak na Istrii nehrozí.
Foto: LepšíDeň.sk/Zuzana Zimmermannová a HTZ