Čičmany. Maľovaná dedina, akej niet páru na celom Slovensku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď vojdete do Čičmian, ktoré ležia v kotline Strážovských vrchov takmer pri prameni Rajčianky, akoby ste vošli do iného sveta. Privítajú vás maľované zrubové drevenice, niektoré staré aj 200 rokov. Pred toľkými rokmi si obyvatelia Čičmian začali skrášľovať svoje domy, maľovať drevenice bielym vápnom. Na čiernych múroch domov sa vynímajú ornamenty od výmyslu sveta, skoro by sa dalo povedať, že ani na jednom dome nie sú rovnaké, ale predsa len sa objavujú zhodné drobné prvky či motívy. „Čičmany sú maľovaná dedina, akej niet páru na celom Slovensku, ktorá sa akosi vymyká zo šedi priemeru a obyčajnosti,” tvrdí Milan Hlôška.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska vás teraz vezmeme na malú prechádzku po tejto nádhernej dedinke, ktorú tvorí 136 dreveníc.

 

Ako sa dostať do Čičmian?

Čičmany ležia v kotline Strážovských vrchov, je to najvyššie položená obec v Žilinskom okrese. Do obce sa dostanete z viacerých smerov.
Od Žiliny smerom na Rajec a Fačkov.
Z Prievidze smerom na Nitrianske Pravno alebo menej kvalitnou cestou cez Nitrianske Rudno okolo jazera, kde sa môžete zastaviť a oddýchnuť si.
Alebo zídete z diaľnice D1, idete okolo Trenčína a zídete do Ilavy, odtiaľ na Košecu, smer Zliechov a Čičmany.
Ak chcete prespať priamo v Čičmanoch, nájdete tam dva penzióny – Javorina a Bystrík.

Najlepšie je zachovaný Radenov dom, v ktorom sa nachádza aj expozícia. Píšeme o ňom nižšie. Sprístupnený je aj Dom č. 42, otvorené mávajú zvyčajne celý rok – dlhšie a každý deň od mája do septembra. Od septembra do konca apríla okrem pondelka.
Vstupy sú každú polhodinu, trvajú 30 až 45 minút a základná cena vstupného je 3 eurá (zľavnené 1,50€, pre 4-členné rodiny zasa za 9€ ap.)

maľované Čičmany

 

Maľované Čičmany

Čičmany prežili mnohých vlastníkov obce (Mikuláš z Turca, rodina Rakovská, Serényiová, Tekelyová, Berchtoldová), prežili vysťahovalectvo a tri veľké požiare, ale vždy vstali z popola a začali odznova. Postavili nové drevenice, vymaľovali bielym vápnom, steny domov ozdobili ornamentami. Drevenice v Čičmanoch sú dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov, bolo preto namieste opatrenie pamiatkarov na zachovanie maľovaných dreveníc ako nášho národného ľudového staviteľstva.
A uvedomili si to aj domáci a maľované drevenice začali zveľaďovať, dávať prednosť pred murovanými domami. S hmotným dedičstvom tak zachovali aj ducha tejto dediny, jej genius loci.

 

Krásny vyšívaný kroj

maľované ČičmanyAko nám Jan Hála predkladal maľovaný Važec, tak nám Čičmany ponúkajú živú galériu, okrem maľovaných dreveníc sa v nej hrdia aj prekrásnym vyšívaným krojom. Na bielom plátne so žlto-oranžovo-červenými krásnymi pestrými vzormi na zásterách, opleckách, mužských košeliach a rukávcoch. Ženský vyšívaný čepiec na grgule uviazaný tak, ako ho poznáme z obrazov Martina Benku.

Z diaľky nás vítajú zelené kopce s pasúcimi sa ovečkami, zem sa nám prihovára známou rečou a dedina nás víta do svojej náruče. Prechádzame ulicami dediny a pociťujeme akýsi zvláštny pocit domova a útulnosti. Nedokážeme odlepiť oči od tej krásy a jedinečnosti maľovaných dreveníc. Vzory a ornamenty na stenách domov, v oknách červené muškáty, nad nami belasé nebo s bielymi obláčikmi, ktoré nás víta ako slávobrána, to všetko láka a priťahuje návštevníkov. Nad drevenicami čnie kostol s medenou strechou na veži ako strážca pokoja a viery.

 

Neopakovateľná atmosféra

„Keď sa prechádzam ulicami Čičmian, zdá sa mi, akoby bol sviatok. Všade okolo vládne pokoj, len niekde v diaľke sa ozýva cirkulár, to asi chalupári majstrujú, a na okolitých svahoch cvendžia kosy na lúkach a počuť trávnice,” popisuje Milan Hlôška.
Je tu pekne a príjemne a vo svojom vnútri môžete pocítiť akýsi zvláštny vzťah k tejto dedine voňajúcej lúkou, živicou a horským vzduchom.

maľované Čičmany

V pamiatkovej rezervácii Čičmany sa nachádzajú dve hlavné drevenice – Radenov dom a Dom č.42. V obidvoch sa nachádzajú expozície, ktoré ukazujú život našich predkov. A verte, že ten nebol nikde taký ako v Čičmanoch – neopakovateľný, špecifický a unikátny.
Môžete si pozrieť zvyky, pracovné činnosti, obživu, čičmiansku architektúru a tiež rôznorodé odevy.
Najmä keď vstúpite do Domu č. 42, akoby sa život naokolo zastavil. Vidíte bývanie, aké bolo pre Čičmany typické do začiatku 20.storočia. Kuchyňa s pecou a hlinenými nádobami, tkáčsky stav s figurínami, koberčeky, náboženské obrazy na stenách, chlapček a pri ňom hojdací koník, posteľ…skvelé odprezentovanie bežného života Čičmancov, ideálne hlavne pre deti a mladých.

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska, 5-6/2020
Objednajte si tento časopis a získajte výhody.
Text: Milan Hlôška, LepšíDeň.sk
Foto: Milan Hlôška

časopis Krásy Slovenska


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.