Lesnícky skanzen na Horehroní. Čo ponúka a ako sa tam dostať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niečo také je možné len vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu: len za niekoľko hodín pohodovej chôdze prejsť sedemstoročnou históriou i súčasnosťou slovenského lesníctva. Takéto putovanie v čase umožňuje Lesnícky skanzen, ktorý tu štátny podnik Lesy Slovenskej republiky buduje nepretržite od roku 2003.

V prirodzenom lesnom prostredí sa vystrojení vibramami a zvedavosťou oboznámite s rôznymi štádiami rastu lesa, lesnými drevinami, stavbami, strojmi, zariadeniami, pamätníkmi i umeleckými dielami eko-artu. Ide naozaj o jedinečné lesnícke múzeum v prírode, ktoré ponúka štyri kilometre cestičiek a takmer 100 zastávok. Zaujímavé miesto na výlet najmä pre rodiny s deťmi, ale vybrať sa tam môže každý. Nikdy nezaškodí dozvedieť sa viac o tom, ako to funguje v lese a čím to tam žije. V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska a Jánom Mičovským, ktorý je spoluautorom Lesníckeho skanzenu vás pozývame na malú prehliadku.

 

Lesnícky skanzen

Chcete názorne spoznať fungovanie fotosyntézy? Dôvody prehradzovania bystrín, život v horárni, vývojové rady lesného náradia alebo pôsobenie „slávneho“ lykožrúta?
Chcete vidieť ozajstného diviaka, špeciálne lesné traktory, lanovky, uhliarsku míľu alebo lesnú zvonkohru?
A čo chránené mravenisko, najväčší vodný rezervoár, pracovisko taxátora, originálnu mapu lesov Slovenska, torzo najslávnejšej jedle, či lesnú vílu?
Pri jazierku môžete zahliadnuť lesníka so svojou vyvolenou 🙂

Vyberte si niektorý z tamojších okruhov štvorkilometrového „chodníka lesného času“. Nepochybne vás na ňom zaujme aj unikátna kaplnka z jedľovej kôry, malebný miniland, pocitové brodisko i medvedica v brlohu.

lesnícky skanzen

 

Čiernohronský vláčik

Mimoriadne živým exponátom je vláčik Čiernohronskej lesnej železnice, ktorý môžete využiť aj na príchod do Lesníckeho skanzenu. Železničku vybudovali v roku 1909, pričom jej služby boli zrušené v 80.rokoch. Dnes už neslúži na dopravu dreva a drevorubačov, ale návštevníkom Horehronia a možno sa ňou dostať do Vydrovskej doliny buď z Čierneho Balogu alebo Chvatimechu.

lesnícky skanzen chodníkCelkovým výpočtom zastávok, ktoré sú označené dvojjazyčnými informačnými tabuľami, sa lesníci blížia k číslu sto. Výraz „blížiť sa“ je namieste, pretože v skanzene každý rok pribúdajú nové exponáty.
Nejeden návštevník býva prekvapený: „Tak toto všetko vy lesníci robíte?! A my sme si mysleli, že len rúbete stromy a strieľate jelene…“

Úspech Lesníckeho skanzenu,  ktorý ročne navštívi vyše 50 000 hostí z celého sveta, spočíva v láske jeho tvorcov k svojmu poslaniu. Výraznou pomocou im je dobrá spolupráca s obcou i s mimovládnymi organizáciami.
Začiatkom júla býva dolina dejiskom Dňa stromu – sviatku všetkých, ktorí majú radi les.
Koniec októbra je zas určený spomienke na tých, ktorí v lese prišli o to najcennejšie. Symbolický lesnícky cintorín so smutným drevorubačom, historickým kovovým krížom v tvare stromu a clivou melódiou vodopádu nepochybne patrí k najpôsobivejším zákutiam tohto 150-hektárového areálu.

 

Lesnícka škola

K perspektívnym zámerom lesníkov patrí výstavba európskej lesnej školy, ktorej žiakov by raz mala privítať atypická budova plná stromov, s pretekajúcim potokom i zakomponovanou staničkou lesnej železnice.
Pôsobivý základný kameň tejto školy čaká na naplnenie svojho poslania na dolnej lúke, ktorá je vstupným areálom do Lesníckeho skanzenu. Za ňou návštevníka uvíta slávnostný euroles a potom už les skutočný, so svojimi často nepoznanými tajomstvami.
Vstúpte, neoľutujete!

Inšpirujte sa aj ďalšími tipmi z rubriky CESTOVANIE.Chrám sv. Jakuba v Levoči

 

Ako sa dostanete do Lesníckeho skanzenu?

Ak idete z Bratislavy autom, choďte po diaľnici na Zvolen, Banskú Bystricu a potom odbočte doprava na Brezno. Z Košíc to ide najrýchlejšie severnou trasou cez Prešov, Poprad a pri Východnej zíďte dolu na Hybe, Mýto pod Ďumbierom a Brezno.
Z Brezna je to už len cca 15 minút smerom na juh, prejdete cez rieku Hron na Čierny Balog a Vydrovo.
Okrem auta a spomínaného vláčika sa do skanzenu môžete dostať aj autobusom alebo pešo. Náučný chodník sa začína pri obecnom úrade v Čiernom Balogu a končí až pri vstupe do skanzenu. Je to cez desať kilometrov dlhá, veľmi pekná trasa, na ktorej je 13 zaujímavých tabúľ.

Symbolický vstup do skanzenu vás privíta nápisom “Ľudská kultúra sa začala vyrubovaním lesov a udržať sa môže len s ich ochranou”. Chodník je rozdelený na tri časti a môžete si vybrať, ktorú chcete.
Lesnícky skanzen je v plnej prevádzke od 1. mája do 30. septembra. Nik vás však z neho vyháňať nebude ani počas ostatných mesiacov 🙂

lesnícky skanzen mapa

text: Ján Mičovský
foto: Ján Lacika, archív Lesy SR
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 95.ročník, číslo 3-4/2018.
Ak máte záujem odoberať časopis, kliknite si na PREDPLATNÉ.

Krásy Slovenska


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.