Kniha o deťoch, ktoré sa budia hladné a žijú na temných miestach… Demon Copperhead

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Demon Copperhead je fascinujúca a skvelá adaptácia viktoriánskeho románu Charlesa Dickensa David Copperfield. Tentoraz sa však presunieme do prostredia chudobného amerického juhu osemdesiatych rokov. S veľkou dávkou sarkazmu a irónie rozpráva o nezabudnuteľnej ceste za dospelosťou, na ktorej si hlavný hrdina „ryšavý démon“ zažíva svoje osobné peklo.
Hoci ho nikto nechce, vy si ho zamilujete.

„Táto kniha je o všetkých deťoch, ktoré sa každý deň budia hladné na tých najtemnejších miestach a ktoré pre chudobu a lieky prišli o rodinu a sociálni pracovníci o nich strácajú dokumenty, a ktoré sa cítia neviditeľné alebo si také želajú byť,“ odkazuje autorka.

Demon Copperhead

Na úpätí južných Apalačských vrchov sa opustenej mladistvej matke narodí v obytnom prívese Demon Copperhead, ktorý akoby z oka vypadol svojmu zosnulému otcovi. Má rovnaké ryšavé vlasy, oplýva tým istým sarkazmom a nepochybným talentom prežiť strasti života.

Keď sa to všetko stalo, bola streda, čo je zrejme zlé. Streda, dieťaťu beda, a ešte sa to aj rýmuje. Mama ma porodila v neprasknutom plodovom obale. Lenže podľa pani Peggotovej takýto pôrod prináša šťastie: je to prísľub od Boha, že sa nikdy neutopíte, ale nič viac. Stále sa môžete predávkovať, zakliesniť sa za volantom v aute po búračke, poprípade si vystreliť mozog, no jediné miesto, kde nedáte svetu zbohom, bude zaručene pod vodou. Tak vďaka, Ježiš.

Svojím podrezaným jazykom rozpráva o pestúnskej starostlivosti, detskej práci, upadajúcom školstve, športových úspechoch, závislostiach, ničivých láskach a stratách.

 

Ďakujem Charlesovi Dickensovi

Veľmi svieži štýl rozprávania, vtipný a sarkastický, ľahký…bude sa vám čítať ako po masle…hoci je to príbeh o chudobe, pestúnskej starostlivosti, detskej práci, upadajúcom školstve, ale aj športových úspechoch, závislostiach, ničivých láskach a stratách.

Autorka Barbara Kingslover otvára témy, ktoré v našej spoločnosti stále čakajú na vyriešenie. Zároveň polemizuje s otázkou, nakoľko prostredie, do ktorého sa človek narodí, predurčuje jeho osud a či je možné sa niekedy vymaniť z osídel chudoby.

„Ďakujem Charlesovi Dickensovi za to, že napísal dielo David Copperfield a vášnivo kritizoval inštitučnú chudobu a jej škodlivé účinky na deti v spoločnosti. Tie problémy doteraz nezmizli. Pri aktualizácii románu do súčasnosti som celé roky pracovala s jeho hnevom, vynaliezavosťou a empatiou, preto ho považujem za svojho geniálneho priateľa,“ vysvetľuje autorka Barbara Kingsolver.

barbara-kingsolver-autorka

Nádherný dizajn obálky

Je zrejmé, že si pri písaní naštudovala všetky potrebné veci, stretla sa s ľuďmi, ktorí sa venujú pestúnskej starostlivosti, pracujú v inštitúciách na ochranu detí. Zistila si o histórii Apalačov, o kreslení komiksov, stredoškolskom futbale, ale aj o zhubnosti závislostí a jej liečby.
Aj preto Demon Copperhead vyznieva tak autenticky a pútavo.

„Demon je hlas, ktorý osloví mnohé generácie. Je trochu podobný Huckovi Finnovi či Holdenovi Caulfieldovi, len je o niečo húževnatejší,“ myslí si Beth Macy, autorka diela Dopesick.
Pozoruhodná je aj grafická úprava knihy – unikátny dizajn obálky vytvoril Marek Menke, aktuálne nominovaný na Národnú cenu za dizajn.

Foto: LepšíDeň.sk, FB/Barbara Kingsolver


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.