Vie to každá žena, ktorá už bola aspoň raz tehotná – tehotenstvo je obdobím zmien v ženskom tele, ktoré sa prejavujú aj navonok…a niekedy vedia poriadne potrápiť. Mnohé ženy majú rôzne nepríjemné pocity, ale väčšinu z nich možno zvládnuť správnymi opatreniami. Niektoré príznaky sú počas tehotenstva fyziologické, nemusíte sa obávať, ale pozor, sú aj znepokojujúce a vyžadujú si okamžitú konzultáciu s lekárom.
Nasledujúce tehotenské ťažkosti – ako zvracanie, opuchy, závraty, kŕčové žily, či pálenie záhy – sme vybrali na základe projektu Mamy mamám, do ktorého sa zapojilo 1200 matiek, odborníčok z rôznych odvetví, aby pomohli prvorodičkám, tehotným ap.
Tehotenské ťažkosti
Každé tehotenstvo je iné a nie všetky nižšie uvedené ťažkosti sa vás musia nevyhnutne týkať. Je však dôležité vedieť, čo robiť, keď sa u vás vyskytnú. Ak vás niečo znepokojuje (napríklad zhoršujúce sa príznaky), neváhajte sa poradiť so svojím lekárom alebo zájsť na pohotovosť.
Nevoľnosť a vracanie
Sú najčastejšími ťažkosťami tehotných žien. Väčšinou sa vyskytujú ráno, preto je najlepšie občerstviť sa (napríklad sušienkami, orechmi, mandľami) ešte v posteli.
Jedzte málo, ale často, vyberajte si potraviny s nízkym obsahom glykémie, nenakláňajte sa dopredu, napríklad pri čistení zubov, cmúľajte mätové pastilky alebo žujte žuvačku.
Vyhýbajte sa aj silným vôňam, pretože tehotenské hormóny často spôsobujú precitlivenosť na pachy, čo môže nevoľnosť zhoršiť. Pomôcť vám môže zázvor vo forme čaju alebo sušienok. Zázvor však treba užívať opatrne. Vyššie dávky (viac ako 1 gram denne sušeného alebo 4 gramy čerstvého zázvoru) môžu ohroziť plod. Ak žena dodržiava odporúčané dávkovanie, nemal by byť pre plod nebezpečný.
Vyskúšajte akupresúru zápästia, a keď odchádzate z domu, majte pri sebe vždy fľašu vody, vlhčené obrúsky a pre istotu igelitové vrecko 😊
Pálenie záhy
Je to pocit pálenia v pažeráku. Na zmiernenie príznakov jedzte často malé, ľahko stráviteľné jedlá, vyhýbajte sa koreneným, mastným a horúcim jedlám, jedzte pomaly a vo vzpriamenej polohe. „Keď sa vyskytne, použite mletú rascu s majoránkou (1 : 1), siahnite po mandliach, pred spaním vypite mlieko alebo mätový čaj, dajte si jogurt, a ak je pálenie záhy obzvlášť silné, poraďte sa so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom (áno, aj on môže pomôcť pri pálení záhy!),“ radí fyzioterapeutka Agata Zieleźnik-Szarek v knihe Mamy mamám.
Tlak na močový mechúr
Je spôsobený tlakom zväčšujúcej sa maternice. V rámci prevencie inkontinencie a prípravy na prirodzený pôrod precvičujte svaly panvového dna. Pite vodu a majte častú stolicu, ale návštevu toalety nepreháňajte. Dbajte na intímnu hygienu.
Noste pohodlné oblečenie a priedušnú spodnú bielizeň, a ak tlačenie sprevádza ďalšia bolesť, výtok alebo pálenie v intímnej oblasti, môže to znamenať infekciu, preto sa určite poraďte so svojím lekárom.
Ospalosť a únava
Sú jednými z prvých príznakov tehotenstva. Snažte sa odpočívať a dobre sa vyspať, a ak máte možnosť, zdriemnite si počas dňa. Choďte na prechádzky na čerstvom vzduchu a vyhýbajte sa káve, silnému čaju a sladkostiam, pretože zhoršujú nepríjemné pocity.
Zväčšujúce sa prsia a citlivosť prsníkov
Je dôležité vybrať si pohodlnú spodnú bielizeň, ktorá je vhodná pre veľkosť vašich pŕs, aby nedráždila ani netrela prsia a dobre ich podopierala. Prsia si môžete masírovať v sprche prúdom vody, ale nezabudnite, že masáž bradaviek môže vyvolať uvoľňovanie oxytocínu, ktorý sa spája s kontrakciami a predčasným pôrodom.
Zápcha a hemoroidy
Zápcha podporuje vznik hemoroidov, preto pite veľa čistej vody a vody s citrónom na lačný žalúdok, jedzte celozrnné výrobky bohaté na vlákninu, ako aj jablká, sušené slivky, sultánky, marhule alebo figy.
Vyhnite sa dlhému sedeniu alebo ležaniu na chrbte (spite na chrbte, najlepšie na ľavom boku, pretože táto poloha nespôsobuje tlak na dolnú dutú žilu, čo môže spôsobiť problémy s krvným obehom) a snažte sa hýbať (chodiť, plávať).
Nenamáhajte sa pri vyprázdňovaní, používajte krém, a ak je to príliš úporné, poraďte sa s lekárom.
Prečítajte si tiež
Aký dôležitý je dátum narodenia?
Letné deti to majú ťažšie…
Bolesti, závraty, mdloby
Sú spojené s poklesom alebo so zvýšením krvného tlaku – pozor na náhle vstávanie z polohy ležmo. Vylúčte tehotenskú hypertenziu – akýkoľvek krvný tlak nad 140/90 mm Hg sa považuje za patologický stav, preto sa čo najskôr poraďte so svojím praktickým lekárom alebo kardiológom!
Nadúvaniu predídete tak, že sa budete vyhýbať ťažko stráviteľným a nadúvajúcim potravinám, perlivým nápojom a sladkostiam. Jedzte málo, ale často a pomaly, pite prírodné šťavy, konzumujte výrobky obsahujúce baktérie mliečneho kvasenia a podľa možnosti sa snažte byť fyzicky aktívna.
Opuchy a nadúvanie podporuje používanie soli v strave, ktorá zadržiava vodu v tele. Pri odpočinku zdvihnite nohy o niečo vyššie a namočte ich aj do studenej vody. Celodenné opuchy často súvisia s hypertenziou a/alebo otravou v tehotenstve, preto je dôležité piť veľa vody (2,5 litra alebo viac), kontrolovať si krvný tlak a vyšetrovať moč. Ak sa vaše príznaky zhoršia, poraďte sa so svojím lekárom.
Svrbenie kože
Často sprevádza rastúce bruško alebo prsia, pretože koža v týchto oblastiach sa najviac naťahuje. „Žiaľ, môže byť aj predzvesťou stavu známeho ako cholestáza, ktorý je nebezpečný pre matku a dieťa (najčastejšie sa prejavuje v treťomtrimestri tehotenstva), t. j. porucha tvorby žlče v pečeni, prejavujúca sa úporným svrbením po celom tele, najmä na dlaniach a chodidlách, obzvlášť nepríjemným v noci. Pri podozrení na cholestázu je nevyhnutné kontaktovať lekára alebo navštíviť pohotovosť,“ upozorňuje fyzioterapeutka Agata Zieleźnik-Szarek v knihe Mamy mamám.
Bolesti chrbta
Sú spôsobené nárastom hmotnosti a zmenou ťažiska. Ak je to možné, chodievajte na tehotenskú gymnastiku, do prírodných vôd a mora, na prechádzky, používajte polohy uvoľňujúce tlak a/alebo tehotenskú masáž, nezabúdajte na profylaxiu chrbtice, noste pohodlnú obuv, spite na pohodlnom matraci. Ak sú bolesti veľmi silné, poraďte sa so svojím lekárom.
Kŕčové žily
Predovšetkým dbajte na prevenciu: nekrížte nohy, vyhýbajte sa dlhému státiu a sedeniu, horúcim kúpeľom a dlhým pobytom na slnku – to zhoršuje príznaky, cvičte vhodné cviky na cirkuláciu, chodievajte na prechádzky, noste pohodlnú obuv a oblečenie. O nosení špeciálnych pančúch pre tehotné ženy sa poraďte so svojím lekárom.
Svalové kŕče (hlavne v nohách)
Vyberajte si stravu bohatú na horčík, draslík a vápnik. Intenzívne masírujte postihnuté miesto, dbajte na antikoagulačnú prevenciu a kardiovaskulárnu gymnastiku. V prípade silných a častých kŕčov sa poraďte so svojím lekárom, možno vám nariadi vhodnú suplementáciu, alebo sa budete musieť poradiť s kardiológom.
Prečítajte si tiež
Mávate nočné kŕče v lýtkach? Tieto 3 cvičenia pomôžu.
Bolesti zubov a krvácanie z ďasien
Sú zvyčajne dôsledkom hormonálnych zmien v tele tehotnej ženy, ktoré spôsobujú opuch ďasien a zmenu zloženia slín, čo zase zvyšuje riziko paradentózy. Existuje jasný vzťah medzi ochorením parodontu a nízkou pôrodnou hmotnosťou, predčasným pôrodom, alebo dokonca potratom. Preto by ste návštevu zubnej ambulancie mali absolvovať počas tehotenstva aspoň dvakrát, ak nie je potrebné ošetrenie, a po narodení dieťaťa každých šesť mesiacov. Termín prvého vyšetrenia je najlepšie stanoviť medzi 3. a 4. mesiacom tehotenstva a druhého v 8. mesiaci tehotenstva. Používajte zubnú kefku s mäkkými štetinami a dbajte na stravu bohatú na vápnik.
Zdroj a foto: kniha Mamy mamám (vydavateľstvo Motýľ),
LepšíDeň.sk, Freepik.com