Láskavosti, ktoré nás držia pohromade

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V televízii ukazujú len tých, čo robia výtržnosti. V správach nie sú všetky správy. To ani náhodou. Je tam len to, čo chcú reportéri oznámiť.
Nepokoje vzplanú a odídu, vojny vzplanú a odídu, no pod všetkým tým vzruchom sú vždy milióny ľudí, ktorí deň čo deň, storočie po storočí robia jeden pre druhého dobré veci a obety – väčšinou sú to maličkosti, no práve tieto malé prejavy láskavosti držia civilizáciu pohromade. Všetci tí ľudia, ktorí žijú tichým životom a nikdy sa nedostanú do správ.

Ročne vychádzajú tisíce kníh, niektoré zapadnú prachom, iné sa dostanú na najvyššie priečky rebríčkov…a sú také, ktoré nenápadne preplávajú okolo nás, no tých, čo ich prečítali, ovplyvnia, dotknú sa ich.
Takou knihou je aj MESTO od majstrovského rozprávača Deana Koontza.

Príbeh o hudobne nadanom černošskom chlapcovi Jonahovi a o meste, v ktorom žije. Je to príbeh o viere v dobro a zlo. Príbeh o tom, že si treba užívať každý deň, aby bol ešte lepší ako ten predchádzajúci. MESTO je príbeh o spravodlivosti i neprávosti, o láske i nenávisti, o klamstvách i pravde.

Dean Koonz MestoPravda s veľkým P
Na dvoch veciach totiž záleží zo všetkého najviac: na pravde s malým p a Pravde s veľkým P. Podľa Jonaha musíte hovoriť pravdu, požadovať ju od druhých, rozoznať klamstvo a vyvrátiť ho, musíte vidieť svet taký, aký je. Nie taký, aký chcete, aby bol. Nie taký, aký je podľa ľudí, ktorí vás chcú ovládať.
Prijatie pravdy vás oslobodí od falošných očakávaní, márnych snáh, sklamania, zbytočného hnevu, závislosti, závisti a zúfalstva.
A tá väčšia Pravda – že život má zmysel – je najistejším zdrojom šťastia, pretože vám umožňuje uvedomiť si skutočnú hodnotu a potenciál, nabáda k pokore, ktorá prináša pokoj.
A čo je najdôležitejšie, Pravda s veľkým P vám umožňuje milovať druhých takých, akí sú, a iba z takýchto vzťahov môžu vzísť tie vzácne chvíle čistej radosti, ktoré ostávajú jasne svietiť v pamäti.

Jonahov priateľ Malcolm má zvláštny zvyk.
Každé ráno si k raňajkám urobí jeden toast navyše, položí ho na kuchynský stôl a zámerne ledabolým gestom ho zhodí na zem.
Ak dopadne stranou natretou maslom navrch, s pôžitkom ho zje presvedčený, že dnes sa mu po celý deň nič zlé nestane.
Ak však padne natretou stranou nadol, chlieb vyhodí, utrie maslo z podlahy a cez deň je špeciálne obozretný v tušení potenciálneho nebezpečenstva…

To, na čom skutočne záleží, je chvíľa, ktorú práve žijeme, a to, čo s ňou urobíme, deň za dňom, pričom počas niektorých padne natretá, počas iných nenatretá strana.
A čo by sme mali urobiť so svojím dňom? Ktorý je ten správny smer? Ktoré rozhodnutie to nesprávne? pýta sa malý hrdina v knihe MESTO.

Nech sa stane čokoľvek, katastrofa za katastrofou, čokoľvek,
všetko sa časom vyjasní.

Želáme vám ešte lepší deň.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.