Žijeme v dobe plnej sťahovania. Niekto sa sťahuje za prácou, iní za školou alebo za partnermi. Už nie je žiadny problém zbaliť si kufor a odísť napríklad aj do iného štátu. Ako to je však v rámci Slovenska?
Kedysi sa ľudia sťahovali do veľký miest – viac možností, práce či obchodov. Postupom času však zistili, že im uponáhľaný život akosi “nesadol”, preto sa za posledných pár rokov sťahujú viac z miest do okolitých dedín.
Najväčším slovenským centrom našich “prisťahovalcov” je pochopiteľne hlavné mesto – Bratislava. Aby mal však každý kde bývať, je potrebná výstavba nových domov, panelákov i celých sídlisk.
Z Bratislavy je to už len kúsok do Pezinka, kde je zas možné ujsť pred ruchom veľkomesta. Ako je to však so zariaďovaním nového bývania a ktorý materiál je v tomto smere najspoľahlivejší?
Drevo a kuchyňa
Je jasné, že drevu sa v domácnosti nevyhne asi nikto. Podlahy, poličky, skrine či stoličky. Súčasný trend “čistých” kuchýň s lesklými dvierkami, mramorovými doskami a kovom vyzerá perfektne a minimalisticky, avšak aj takúto kuchyňu je možné si zútulniť a pridať k nej štipku dreva.
Príkladom dizajnérskej invenčnosti a kvalitného remeselného majstrovstva je aj tatranský profil, obklad umiestnený napríklad medzi hornou a dolnou časťou kuchynskej linky. Alebo jednoducho umiestnený na oživenie stredového ostrovčeka. Stále platí pravidlo, že fantázii sa medze nekladú.
Drevo a kúpeľňa
Trend jednoduchosti neobišiel snáď jedinú miestnosť v súčasnom bývaní. Pri kúpeľniach už dávno neplatí, že všetko musí byť kachličkové a studené. Aj v tejto časti bytu či domu sa objavuje čoraz viac prírodných prvkov. Machové časti stien, bambusové podložky na zem, ale i klasické drevo. Či už ide o najmenšie doplnky (napríklad pumpičky na mydlo či stojany na uteráky) alebo tie väčšie (celodrevené umývadlá, vane i steny). Mnohí sa však obávajú plesní, začernení či zlej údržby, a pritom ani len netušia, že to je už dávno hudba minulosti. Vďaka krásnej štruktúre dreva a teplu, ktoré z neho sála, sa mu dá v kúpeľni len ťažko odolať.
Drevo a obývačka
Obyčajné holé steny vystriedali chladné tehlové obklady, no aj tie sú už nahradzované drevom v miestnosti, v ktorej človek strávi počas dňa doma asi najviac času. Ekologický prvok v podobe tatranského profilu tak môže vniesť do každej obývačky kúsok prírody.
Drevo a pracovňa
Pracovňa je pre väčšinu z nás spájaná s povinnosťami. Niet sa čomu čudovať, veď sa v nej pracuje. Aby však každému išla robota od ruky, dôležité je prostredie. Živý materiál, akým je drevo, opticky zohreje aj tú najnudnejšiu miestnosť v celom bývaní. Drevo už tak nemusí byť len na stole alebo poličkách. Je skvelé ich zladiť napríklad aj s dreveným obkladom a urobiť z každej práce príjemne prežitý čas.
Už snáď nikto nebude mať pochybnosti o tom, že drevo pristane naozaj každej miestnosti. Nenahraditeľný nádych prírody dokáže zútulniť nejedno bývanie, preto stojí za zváženie pri každej ďalšej prerábke alebo zariaďovaní úplne nového priestoru.
— PR článok —
Zdroj: pexels.com