Freelancer. 20 tipov, ako preraziť a kde zarobiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Freelancing ponúka v posledných rokoch výbornú alternatívu, ak milujete slobodu, ste zodpovední a chcete sa profesionálne rozvíjať. Milióny ľudí po celom svete si zamilovali výhody práce na voľnej nohe a objavujú ich aj Slováci.
Freelancer je zjednodušene nezávislý profík, ktorý pracuje na voľnej nohe. Necháva sa najímať na prácu, v ktorej je expert. Máte tak väčšiu flexibilitu, slobodu, robíte na diaľku a nemáte nejaké vysoké vstupné náklady.
Na druhej strane však nesiete vyššie riziko, pretože môžete zo dňa na deň prísť o zákazky, či klientov.

„Freelancing je však najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta, ako začať zarábať online,“ tvrdí Silvia Púchovská, ktorá sa pred rokmi stala freelancerkou. Najskôr si preštudovala množstvo článkov, robila online výskum a keďže skoro dva roky strávila bez pravidelného príjmu, vrhla sa na to. Postupne si vybudovala skvelý biznis, našla výborných klientov a objavila nový životný štýl. Digitálna nomádka.  O svojich cestovateľských aj podnikateľských skúsenostiach napísala knižku Svet je moja kancelária, v ktorej dáva veľa dobrých tipov a rád.
Ak chcete vedieť o Silvii viac, prečítajte si náš rozhovor „Riadim sa podľa predpovede vĺn a počasia“.
Ponúkame vám jej skúsenosti a rady, ako aj webové stránky s ponukami práce, či tipy, ako si nájsť klientov a dobré zákazky. 10 tipov na weby + 10 rád, ako správne robiť freelancing.

 

Zarábajte ako freelancer

Existuje napríklad niekoľko výborných stránok s ponukami práce pre freelancerov. Tu je niekoľko z nich:

Svet je moja kanceláriawww.upwork.com  – predtým Odesk, vyše 1,5 milióna klientov
www.hired.com  – bezplatne si vytvoríte profil a inovatívne spoločnosti si vás nájdu 🙂
www.cloudpeeps.com  – vyše 20.000 klientov v 150 krajinách sveta; content, PR, copywriting, design, SEO, sociálne siete
www.linkedin.com/profinder  – založené na sociálne sieti profesionálov LinkedIn
www.freelancer.com  –  môžete si zmerať sily s ostatnými freelancermi a predviesť svoje zručnosti a schopnosti
www.CraigList.org  –  pre mnohých platforma pre nákup a predaj vecí; no tiež výborný zdroj na hľadanie práce: lokálne možnosti, či vzdialenejšie na diaľku
www.PeoplePerHour.com  –  freelancing pre webové projekty, čiže pre dizajnérov, vývojárov, či SEO expertov.
www.Toptal.com  – talentovaní z talentovaných; ak úspešne zvládnete prijímací pohovor, Toptal vám poskytne prístup k projektom veľkých klientov ako je Airbnb, JPMorgan, Pfizer, Hewlett Packard, či Zendesk.

www.navolnenoze.cz  –  vyše 900 profesionálov na voľnej nohe pre médiá, jazyky, remeslá, biznis, cestovanie, či financie
www.freelanceri.sk  –  katalóg kvalitných slovenských profesionálov z oblasti reklamy a online

freelancing práca na diaľku

 

Ako si nájsť klientov a zákazky?

„Jedna z najdôležitejších vecí, ktoré som sa ako freelancerka musela naučiť, bolo ako si nájsť klientov, začať zarábať a zbierať odporúčania. Prečítajte si moje tipy, ktoré som sa v začiatkoch naučila na vlastnej koži,“ odkazuje Silvia Púchovská.

1. Hovorte o tom, že pracujete na voľnej nohe

Najjednoduchšie je začať o vašich víziách rozprávať rodine a priateľom. Tí sa často o vaše slová a plány podelia s inými. Okrem toho si vytypujte ľudí vo svojom okruhu, ktorí by potenciálne mohli využívať vaše produkty alebo služby. Nehanbite sa rozpovedať im príbeh o tom, že budujete novú kariéru, a vysvetliť im dôvody, prečo tak robíte.

2. Spolupracujte

Obklopte sa tými, ktorí pracujú v podobnej oblasti, a vzájomne sa podporujte v riešení podnikateľských výziev a učte sa jeden od druhého. Ani sa nenazdáte a niekto vás odporučí svojim známym.

šťastný pohovorPrečítajte si tiež
Na pracovnom pohovore sa vyhnite týmto chybám.

3. Vytvorte si digitálnu vizitku

Najlepším spôsobom je mať webstránku, kde jasne a stručne vysvetlíte služby alebo produkty, ktoré predávate. Ak len začínate a ešte nemáte žiadne referencie, ponúknite napríklad konzultáciu zdarma.

4. Blogujte

Píšte, foťte alebo točte videá – vyberte si formát publikovania, ktorý vám najviac vyhovuje, a pravidelne prispievajte na vlastný blog. Celkom zaujímavý nápad je prispieť na relevantné a populárne blogy iných autorov. Pomôže vám to zverejniť váš obsah a dostať sa do povedomia ich čitateľov (guest blogging).

5. Odlíšte sa. Buďte kreatívni

Online svet je preplnený rôznymi produktmi alebo expertmi na všetko. Riadim sa mottom, že všetko už existuje, ale všetko sa dá spraviť lepšie alebo inak. Buďte autentickí. Využívajte svoje silné stránky, nápady či názory, ktoré vás odlíšia od iných, a tak sa dostanete do pozornosti.

Ďalšie užitočné tipy ponúka Silvia vo svojej knihe Svet je moja kancelária.

Silvia Púchovská dogitálna nomádka

 

5 rád pre freelancerov

„Freelancing alebo práca na voľnej nohe je zlatá stredná cesta, ako začať zarábať online alebo budovať neskoršie online podnikanie. Pre mňa osobne je to veľká škola, pri ktorej sa stále učím niečo nové. Na začiatku bolo ťažšie rozbehnúť sa, ale podarilo sa mi to a dnes mám stálych klientov a pravidelný príjem,“ vysvetľuje Silvia Púchovská, ktorá napísala výbornú knihu o digitálnom nomádstve, cestovaní a freelancingu.
Spísala najdôležitejšie vedomosti, ktoré sa od začiatku práce na voľnej nohe naučila.

1.Špecializujte sa

V prvom rade musíte mať nejaké zručnosti a byť v nich dobrí. Zacieľte sa na to, čo vám ide, čo vás baví, a staňte sa ešte lepšími. Výsledky a šírenie vášho dobrého mena sa skôr či neskôr dostaví.

2.Vypýtajte si preddavok

50 % preddavok z dohodnutej sumy s klientom vám zaručí, že klient je seriózny a platí, a klientovi zaručí, že po jeho uhradení budete na úlohách ihneď pracovať.

3.Vyberajte si

Vyberajte si projekty a klientov, ktorí sa hodia do vášho portfólia a špecializácie. Najmä na začiatku je lákavé a aj nutné pracovať pre rôznych klientov, postupne si však rozanalyzujte, kto je váš ideálny klient alebo zákazka, a oslovte ich s ponukou spolupráce.

ako urobiť dobrý prvý dojem?Prečítajte si tiež
6 tipov, ako zanechať čo najlepší prvý dojem.

4.Nebuďte v tom sami

Poraďte sa so skúsenejšími, chodievajte na podujatia určené freelancerom alebo malým podnikateľom. Neuzatvárajte sa doma, pokiaľ vyslovene neobľubujete prácu z domu, ale radšej si vybavte členstvo v coworkingovom priestore.

5.Verte si a buďte trpezliví

Nič sa neudeje z večera do rána, a to platí špeciálne pri freelancingu. Môže trvať aj dva roky, kým sa rozbehnete naplno a dostanete sa tam, kde ste chceli byť. V momentoch, kedy sa vám nebude dariť, si spomeňte na svoje ciele… alebo jednoducho na pár dní zatvorte počítač a venujte sa svojim koníčkom. S novou energiou sa potom pustite do ďalšej práce.

Ak vás oblasť freelancingu naozaj zaujíma, chcete to skúsiť, uvažujete, z ktorého konca sa na to vrhnúť – odporúčame knihu Svet je moja kancelária od Silvie Púchovskej. Nájdete tam oveľa viac tipov atrikov, ako si zarábať ako freelancer. Knihu si môžete aj stiahnuť ako e-knihu. Výborné a inšpiratívne čítanie.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.