Keď sa v roku 2009 objavil Bitcoin, počet ľudí, ktorí skutočne rozumeli tomuto novému výrazu vo svete financií, bol malý. Tomu sa ale vtedy nedalo čudovať. V súčasnosti to vyzerá tak, že ešte aj po 12 rokoch je stále veľa takých, ktorí o kryptomenách nevedia nič alebo majú o nich iba minimálne vedomosti. Ak vám už viackrát napadlo, že by ste časť svojich úspor radi investovali do tohto platobného nástroja, no v tejto oblasti sa nepohybujete dosť sebavedome, tento článok bude pre vás. Vysvetlíme vám, čo vlastne sú kryptomeny, aký je dôvod ich veľkej populárnosti a prečo sa oplatí investovať do Bitcoinu a celkovo kryptomien.
Kryptomeny sú populárnym investičným nástrojom
Aj keď ste so svojou prácou vrátane vášho platu spokojní, určite by ste sa nebránili nejakému zárobku popri robote. Keď niekto buduje svoje financie okrem hlavného zdroja svojich peňazí, čiže pri svojej práci, hovorí sa tomu, že má pasívny príjem. V praxi teda zarába bez toho, aby musel investovať čas a energiu do nejakej aktívnej činnosti dlhodobo a pravidelne.
Dobrým príkladom je tvorba, napríklad vydanie knihy alebo vytvorenie internetového blogu. Pokiaľ si neviete predstaviť, že by ste sa vybrali po ceste tvorivých činností, vhodnejšie bude pre vás asi investovanie.
Investícia do nehnuteľností je na Slovensku veľmi populárnou formou pasívneho zárobku, no je len málo ľudí, ktorí si túto alternatívu môžu skutočne dovoliť. Môžete sa rozhodnúť, že využijete možnosť hypotéky, no nemali by ste zabudnúť na to, že k dispozícii sú dnes aj rôzne iné skvelé investičné nástroje. Jedným z nich sú aj kryptomeny.
Výhody kryptomien
Možno ste doteraz žili v tom omyle, že kryptomeny sú investičným nástrojom. V skutočnosti to tak nie je. Ak sa práve chcete vrátiť k predchádzajúcej časti tohto článku s domnienkou, že si protirečíme, radi by sme vás zastavili. Nebol to žiadny preklep. To, čo sme písali vyššie, stále platí.
Kryptomeny pôvodne vznikli ako platobný nástroj, novodobá mena, alebo najjednoduchšie sa ich dá opísať ako elektronické peniaze. Napriek tomu sa v súčasnosti využívajú skôr ako nástroj na investíciu, pretože jej najdôležitejší účel spĺňajú: pomáhajú predísť znehodnoteniu peňazí z dôvodu inflácie.
Kryptomeny sú totiž decentralizované, znamená to, že centrálne banky na ne nemajú vplyv. Na rozdiel od klasických mien nie sú regulované politickými a hospodárskymi faktormi. Mimochodom, z tohto istého dôvodu sú aj populárnymi platobnými nástrojmi, pretože transakcie prebiehajú bez nejakého centrálneho riadenia, čiže napríklad bez banky.
Najpopulárnejšou kryptomenou je jednoznačne Bitcoin. Bol prvým elektronickým platobným nástrojom svojho druhu. Ak sa pozriete na kurzy kryptomien, vidíte, že prvenstvu sa netešia len z aspektu veku. Venujte trocha pozornosti aj grafom vývoja Bitcoinu, uvidíte, že cena kryptomeny sa môže v krátkom časovom období enormne zmeniť.
Prečo práve Bitcoin?
Dominancia Bitcoinu na trhu kolíše medzi 40-50%. Hovorí sa mu aj digitálne zlato, a táto poetická prezývka vznikla z dôvodu, že na ňom je založená veľká časť ďalších virtuálnych mien. Má mnoho výhod, medzi ktoré patria aj nasledovné štyri:
- Deliteľnosť. Na rozdiel od klasických peňazí Bitcoin je možné deliť prakticky donekonečna.
- Decentralizácia. Ako sme to spomenuli už vyššie, k transakciám nepotrebujete banku. To znamená, že ak za niečo zaplatíte Bitcoinom, dorazia priamo k príjemcovi.
- Bezpečnosť. Bitcoinové transakcie nie je možné sledovať.
- Zisk. Investície do bitcoinov majú stále veľa výnosov.
Prečítajte si tiež
Kryptomeny. Koľko vložiť, kedy a 10 strategických krokov.
Pýtate sa, ako nakupovať Bitcoin, ako k nim prísť?
Kúpa Bitcoinu môže prebehnúť rôznymi spôsobmi, napríklad cez brokera alebo od fyzickej osoby. Všetky alternatívy s výhodami a podrobnými informáciami si môžete prečítať od odborníkov na financie na internetovom portáli Investportal.sk.
Dozviete sa napríklad aj to, na čo si dávať pozor pri anonymnom nákupe, ale oboznámite sa i s výrazmi, ktoré sa vám zídu pri investovaní do kryptomien, ako aj v bežnom živote.
— PR článok —
Foto: freepik.com