Koncert, aký ste ešte nevideli. Folklór vo fraku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte radi hudbu, jedinečné vizuálne predstavenie a chcete sa dobre zabaviť, tento koncert vám to všetko splní. Unikátne spojenie folklóru so symfonickým orchestrom, v podaní známych spevákov populárnej hudby aj opery… Pochvaľujú si to nielen umelci, ale aj diváci – mnohí dokonca cestujú na ďalšie koncerty, hoci väčšina repertoáru je totožná.
Aj podľa opernej speváčky Adriana Kučerovej bola atmosféra na prvých koncertoch Folklór vo fraku úchvatná. Ľudia poznajú ľudové pesničky, čiže hneď im aj naskočia melódie či slová v hlave, pohmkávajú si ich. Navyše je to celé obohatené o zbor a orchester, takže to dostáva nový rozmer a je to neuveriteľný zážitok.
Najbližšie v Banskej Bystrici.

 

Folklór vo fraku

Adriana Kučerová. Miroslav Dvorský. Katka Knechtová. Filip Tůma. Štefan Stec.
Aj týchto umelcov uvidíte na najväčšej slovenskej folklórnej show. Monumentálna hudobná show s vyše 100 špičkovými umelcami na pódiu pred pár dňami potešila Nitru a najbližšie sa presunie do Banskej Bystrice, a to 28.júla. Prečo sa tam oplatí prísť?

Populárni slovenskí speváci, ale aj operní speváci spievajú slovenské ľudové piesne. Keď sa spájajú žánre, v tomto prípade symfonický orchester s folklórom, vždy je to taká nášľapná mína, priznal herec a spevák Filip Tůma v Rádiu Regina. „Vždy je dôležitá úprava a dá sa to urobiť rôzne, dokonca tak, že nikto tú ľudovku ani nespozná. No tu to vyšlo úžasne, veľkolepo a treba pochváliť ľudí, ktorí to robili. Najmä Adrián Harvan, či dirigent Adrián Kokoš.“

Dirigent Adrián Kokoš mal už dokonca ohlasy zo zahraničia, že je to originálne spojenie žánrov, aké dlho nepočuli. Viacerí operní speváci, ktorí sa venujú vážnej hudbe, tiež uznali, že si to výborne užili.

Adriana Kučerová

Adriana Kučerová

 

Ako sa tvoril repertoár?

Všetko to rozbehol dirigent Adrián Kokoš, ktorí oslovil jednotlivých umelcov a hľadali pesničky, ktoré by chceli spievať, ktoré sú im blízke. Adriana Kučerová povedala svoje, Filip Tůma navrhol zasa svoje a ďalší a ďalší umelci. Spomeňme východniarku Katku Knechtovú, ktorá má blízko k folklóru. Operný spevák Miroslav Dvorský si tiež navrhol svoje piesne. Kapela Sokoly, ktorá sa geniálne dopĺňa so symfonickým orchestrom.
Takže napokon vznikla veľmi pestrá zmes, ktorá graduje a umocňuje celkový zážitok.

Plus v každom meste pribudnú špeciálni, miestni hostia – napríklad na Zemplínskej Šírave do bol súbor Zemplín, či spevácky zbor Magnólia.
Najbližšie v Banskej Bystrici môžete okrem spomínaných umelcov počuť aj 5-násobného slovenského Slávika Petra Cmorika, populárneho folkloristu Štefana Šteca, detský spevácky zbor Štvorlístok zo Zvolena a prirodzene úžasnú Lúčnicu. Tá prináša nielen jedinečnú hudbu a spev, ale bude to aj vizuálne divadlo, keďže vystupujú v krojoch.

Úžasná Lúčnica
V programe je aj klasický folklór, napríklad Svetozár Stračina a jeho Vitaj, jar ako sólové číslo speváckeho zboru Lúčnica. Tá tiež spolu so slovenských symfonickým orchestrom zaspieva a zahrá známu tému z legendárneho filmu Pacho, hybský zbojník, takže bude to aj filmové.

Katka Knechtová

 

Koncert Folklór vo fraku – Banská Bystrica

Amfiteáter Banská Bystrica, Cesta na amfiteáter 494

18:00 – Otvorenie amfiteátra pre divákov
19:00 – Detský zbor Štvorlístok
20:00 – Galakoncert FOLKLÓR VO FRAKU

 

Adriana Kučerová a Filip Tůma vás pozývajú na Folklór vo fraku:

 

Termíny koncertov Folklór vo fraku:

24.jún 2022 – Amfiteáter Zemplínska Šírava
8. júl 2022 – Amfiteáter Nitra
28. júl 2022 – Amfiteáter Banská Bystrica
september 2022 Bratislava

Vstupenky si môžete kúpiť na Predpredaj.sk.

Folklór vo fraku Banská Bystrica

Foto: Slovak Productions


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.