Krieda v domácnosti. 8 tipov, ako ju môžete využiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že kriedu používali už v praveku? Svedčia o tom neskoršie kresby, ktoré našli v jaskyniach. My si ju však pamätáme najmä zo školských lavíc, keď sme si ju užili pri písaní na tabuľu. No ale krieda v domácnosti má mnohoraké využitie – na odstraňovanie mastnoty, škvŕn, na rôzne pachy a zatuchnutosť.
Inak pred rokmi sa pri písaní aj zotieraní uvoľňovali drobné zrniečka prachu, čo teda nebolo pre alergikov práve príjemné. Dnešné kriedy už uvoľňujú minimum prachu. Tiež kedysi škrípali pri písaní, pamätáte si? Ten zvuk vznikla v dôsledku trenia a vibrácií – ak sa tomu chcete vyhnúť, stačí prelomiť kriedu na menší kúsok.

Krieda v domácnosti

krieda v domácnostiKrieda stojí pár centov, ale môžete ju skvele využiť nielen na písanie na tabuľu, ale aj v kuchyni, dielni, kúpeľni, či proti nepríjemným pachom.

Mimochodom, klasická krieda pôvodne pozostávala výlučne z prírodnej kriedy (uhličitanu vápenatého). Bolo to veľmi čisté jemné zrno a jemná forma vápenca. Skutočná krieda je však pomerne drahá, preto sa dnešná krieda zvyčajne vyrába zo sadry, čiže síranu vápenatého. Prípadne z oxidu horečnatého (niekedy sa premieša sadra s kriedou). Farebné kriedy sa vyrábajú pridaním farbív.

ikona zdvihnutý palec1. Krieda na mastné škvrny

Máte na oblečení škvrnu od oleja alebo inej mastnej tekutiny? Vezmite bielu kriedu a potrite ňou škvrnu. Tá vytiahne olej nahor. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom kriedu len zotrite a dajte do práčky na klasické pranie. Mastná škvrna zmizne.

ikona zdvihnutý palec2. Proti mravcom

Predávajú sa špeciálne kriedy proti mravcom, ale pokojne využijete aj tú klasickú. Mravce totiž neznášajú kriedu ako takú. Nakreslite na miesta, kadiaľ sa pohybujú hrubé čiary, cez ktoré neprejdú. Zmätie ich to a nedostanú sa tak napríklad dovnútra alebo blízko ku kuchyni.

ikona zdvihnutý palec3. Čistenie šperkov

Krieda funguje aj na strieborné šperky, ktoré zvyknú po čase sčernieť. Tiež na strieborný príbor – stačí dať do krabice s príborom alebo šperkami kriedu. Tá nasaje prebytočnú vlhkosť, ktorá je zodpovedná za to, že je striebro po čase tmavšie, černejšie.
Inak kriedu môžete vložiť aj do zásuvky s príborom. Absorbuje vlhkosť a nebudú sa na príboroch tvoriť škvrny, nebudú oxidovať.

starostlivosť o šperkyPrečítajte si tiež
Čistenie a starostlivosť o šperky.
S týmito radami budú vaše klenoty žiariť.

ikona zdvihnutý palec4. Odstraňuje pachy

Ak máte v chladničke alebo v skrinke, v zásuvke nepríjemný pach, vezmite kriedu, dajte ju do misky alebo na tanierik, a umiestnite na dané miesto. Postupne nasajú pachy. Môžete kriedu po mesiaci vymieňať a pach sa tam nebude vracať.

Kriedu tiež môžete nalepiť v kúpeľni alebo na toalete k umývadlu, zboku na misu – pohlcuje vlhkosť, ale aj zatuchnutosť, ktorá sa tam občas objaví. Tiež je dobré vložiť ju do sady s náradím. Nasaje vlhkosť a na náradí sa vám ani po dlhšom čase nebudú tvoriť škvrny hrdze.

ikona zdvihnutý palec5. Na zatuchnutú bielizeň

Áno, aj tu vám pomôže krieda – ak máte v kúpeľni kôš na bielizeň, z ktorého cítiť mierne nepríjemný pach, berte do ruky kriedu a vložte pár kúskov povedzme do starej silonky alebo ponožky. Uviažte uzlík a dajte k bielizni. Tento trik spôsobí, že krieda postupne pohltí pachy a hneď vám tam bude lepšie voňať 😊

ikona zdvihnutý palec6. Korektor na steny

Naše babičky kedysi odstraňovali mastné fľaky zo steny (najmä v kuchyni, kde sa veľa vyprážalo a varilo) práve kriedou. Pokreslili škvrnu, nechali pôsobiť do druhého dňa a potom kriedový prášok jemne oprášili.

krieda v domácnosti

ikona zdvihnutý palec7. Na čistenie mramoru

Ak hovoríme o čistení, krieda výborne vyčistí aj mramor. Nastrúhate kriedu a zmiešate s troškou vody, aby vám vznikla tekutejšia pasta. Potom handričkou nanášajte kriedovú zmes na mramorový povrch a jemne vyčistite. Napokon opláchnite.

ikona zdvihnutý palec8. Na zámok

Ak nemôžete odomknúť, pretože j v zámke príliš veľa vlhkosti a nejde poriadne otočiť kľúčom, nezúfajte. Stačí nastrúhať trošku kriedy, v nej obaľte kľúč a opatrne vložte do zámky. Mierne otáčajte, vytiahnite, utrite, opakujte a potom pekne zľahka otočíte v zámke kľúčom úplne.

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.