Kŕmenie vtákov. Ktoré čo žerú a ako im namiešať krmivo?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prikrmovať v zime vtáky alebo to nechať na ne, aby si našli potravu samé. Stavať im vôbec vtáčie búdky? Vedzte, že mnohé záhradné vtáky sú dutinové hniezdiče a vo väčšine záhrad je nedostatok prirodzených dutín na hniezdenie. Chýbajú dutiny v starých stromoch vyhĺbené ďatľom alebo vyhnité v priebehu času.
Takže odpoveď na otázku je: áno, môžeme im pomôcť vtáčími búdkami, ktoré nie sú ničím iným ako umelými dutinami stromov. A dôležité je aj kŕmenie vtákov.

 

Kŕmenie vtákov 

Niektorí ľudia tvrdia, že kŕmenie je dokonca škodlivé, pretože sa mieša do práce prirodzenému výberu. Nie je to však pravda. Podľa odborníkov je zimné kŕmenie nevyhnutné najmä pri silnejšom snežení, keď pokryje zem inovať a námraza, a uzavrú sa všetky záhyby a škáry na kôre stromov.
Na druhej strane sa neodporúča vtáky kŕmiť za miernej zimy, lebo ich tým odradíme od splnenia úlohy, ktorú im určila príroda – očisty stromov od hmyzu.

Primerané prikrmovanie – v zime alebo celoročne – je podľa ďalších expertov vhodné. Významne totiž prispieva k ochrane vtáctva, najmä k zachovaniu a sčasti dokonca k opätovnému vybudovaniu rozmanitosti druhov nášho sveta vtákov.
Životné podmienky miestneho vtáctva sa totiž za posledných 100 rokov diametrálne zmenili.

kŕmenie vtákov

Čím kŕmiť vtáky?

Ak sa teda rozhodnete prikrmovať vtáky, nerozhadzujte omrvinky len tak do snehu. „Kvalita a rozmanitosť krmiva a bezchybná hygiena na mieste kŕmenia majú rozhodujúci význam,“ upozorňuje odborník Ulrich Schmid, ktorý okrem iného napísal knihu Záhrada pre vtáčiky. „Strava rozhoduje o zdraví – toto sa pri vtákoch nelíši od ľudí. Že to najlacnejšie nie je vždy to najlepšie, platí tu práve tak, ako všade inde. Nesiahnite preto vždy po akciovej ponuke, ale vyberte si kvalitné krmivo.“

Nie všetkým druhom vtákov chutí to isté. Už rozdielnosť ich zobákov prezrádza, že majú vyhranené chúťky. Jemný zobák hmyzožravca, ako je zobák slávika červienky, pojme inú potravu ako mohutný zobák vtáka obľubujúceho jadierka, ako je glezg hrubozobý. Preto sa vec nevybaví štandardným krmivom so slnečnicových semien. Dobrá ponuka musí obsahovať rôzne zložky. Odpad z kuchyne a omrvinky chleba sem nepatria.

 

Prísady do krmiva pre vtáky

krmivo pre vtákovSemená slnečnice

Energeticky výdatné a pre mnohé druhy vtákov (pinky, sýkorky, vrabce) veľmi vítané krmivo. Podiel bielkovín 20 až 40 percent, obsah oleja 40 až 65 percent.
Čierne semená sú menej tvrdé a obsahujú viac oleja ako pásikavé. V obchode sa dajú dostať aj vylúpané jadierka. Je však zábavnejšie prizerať sa vtákom pri ich lúpaní.

Konope

Pinky, sýkorky a brhlíky majú rady malé plody s obsahom tuku 30 až 35 percent. Ak by na jar klíčilo priveľa konopných semien, včas ich vytrhajte, skôr než vás budú upodozrievať z ilegálneho pestovania konopy.

Proso

Pod týmto pomenovaním sa skrýva veľa druhov obilnín z trópov a subtrópov. Semená obsahujú prevažne sacharidy (60 až 75 percent) a proteíny (až do 18 percent), ale málo tuku.
Klasy prosa sa dajú zavesiť jednotlivo.

Ramtila abesínska

Veľmi jemné plody tejto africkej rastliny z čeľade astrovité majú obsah tuku 40 percent. Žerú ju stehlíky a pinky.

Arašidy

Kto sa chce rýchlo nasýtiť, dá si arašid. 25 až 35 percent proteínov, 40 až 50 percent tuku a až do 20 percent sacharidov znamená okrem toho zdravý mix živín.

Ovsené vločky

Vločky napustené jedlým olejom sú obľúbeným mäkkým krmivom pre druhy ako je vrchárka modrá alebo slávik červienka.

semienková zásobáreňPrečítajte si tiež
Semienková zásobáreň. Ako funguje a na čo slúži?

Kúsky jabĺk

Najmä drozdy rady vyďobávajú zo zeme kúsky jabĺk. Celé jablká sa na to až tak veľmi nehodia.

Tuk

Je pre všetky vtáky dôležitý zdroj energie. Optimálny je hovädzí loj, bravčová masť je príliš mäkká. Tuk môžete použiť ako výživný „spojovací materiál“ do zmesi semien vo zvončekovom kŕmidle, môžete ho vtierať do suchých smrekových alebo borovicových šišiek, prípadne nanášať na konáre/kôru.

Ak vás téma kŕmenie vtákov zaujala, chcete si zhotoviť vlastnú búdku, alebo pripraviť domáce krmivo, odporúčame knihu spomínaného odborníka Ulricha Schmidta. Ten chodí už roky von s ďalekohľadom, lupou a kamerou. Jeho osobitou láskou sú vtáky a hmyz, predovšetkým pestrice. Biológ a autor odbornej literatúry vedie oddelenie pre vzdelávanie a prácu s verejnosťou pri Štátnom múzeu pre prírodné vedy v Stuttgarte.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.