Londýn. Užitočné tipy – cesta, ubytovanie, jedlo a čo treba vidieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hlavné mesto Anglicka, tretie najväčšie mesto Európy a najvýznamnejšie finančné centrum súčasnosti. Londýn stále priťahuje milióny návštevníkov ročne a patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie. Má síce veľa NAJ prívlastkov, ale turisti ho milujú aj pre iné dôvody.
Londýn je mestom nekonečných možností. Mestom, ktoré dýcha históriou a zároveň modernosťou, mestom módy, kultúry a umenia. Londýn je skrátka stelesnením všetkého, čo rozprúdi krv vo vašich žilách.

Londýn je najlepšie spoznať každým zmyslom. Nestačí ho len vidieť, ale musíte ho aj ochutnať, počuť a cítiť. Naplánujte si s nami výlet do tohto turistického raja. Prinášame vám užitočné tipy a informácie, ak sa tam chystáte, a to priamo z prvej ruky. Autorka žila istý čas v Londýne a spoznávala ho každý deň. Poradíme vám, ako je to s letenkami, kde sa ubytovať a stravovať. Ako po Londýne cestovať a ktoré miesta navštíviť.

 

Ako sa dostať do Londýna?

londyn mapaLondýn má 5 letísk, z toho na 2 z nich môžete priletieť priamo zo Slovenka. Z Bratislavy a Košíc sa dostanete na letisko London Stansted a z Popradu na London Luton. Počas letnej a zimnej sezóny sa cena leteniek vie vyšplhať aj na niekoľko stoviek, ale počas roka si viete kúpiť spiatočnú letenku do 50€. Aj keď sú letiská vzdialené približne hodinku od centra Londýna, vlaky a autobusy, ktoré chodia každú chvíľu, vás tam raz dva dostanú.

Keďže je Londýn najväčšie mesto Anglicka, pri pendlovaní medzi pamiatkami a zaujímavými miestami, budete musieť vytrpieť nejaký čas v metre. A tu sa dostávame k druhému bodu – cestovanie po Londýne. Veľa turistov si naplánuje trasu tak, aby prešli čo najviac pešo, a teda ušetrili a videli z Londýna čo najviac. Pravdou je, že metru sa určite nevyhnete a najlepšie, čo môžete spraviť, je si hneď po príchode kúpiť Oyster kartu. Stojí £5 a keď si ju za ďalších 10 libier dobijete, môžete cestovať metrom aj autobusom medzi 1-3 zónou Londýna celý deň.

9 londýnskych zón

Londýnske metro má celkovo 9 zón, pričom väčšina populárnych turistických miest je v prvej a druhej zóne, takže určite nebudete v metre tráviť celý deň. Aj keď mapa londýnskeho metra vyzerá ako komplikovaný hlavolam, nemusíte sa vôbec báť, lebo všetko je prispôsobené tomu, aby to turisti mali čo najľahšie. Po príchode z letiska si teda zakúpte Oyster kartu a pohodlne sa dostanete do svojho ubytovania, kde si môžete zložiť batožinu.

Londýnske oko

Londýnske oko.

 

Londýn a ubytovanie

V Londýne máte niekoľko možností. Cez stránku Booking si viete nájsť rôzne hotely – sú tam tisícky možností. Ak však chcete ušetriť, môžete si zarezervovať izbu, či apartmán cez Airbnb. V blízkosti centra si viete cez túto stránku prenajať izbu za 20-30€/noc a celý byt približne za 80-90€/noc.
Ak hľadáte ešte lacnejšiu možnosť, v ponuke sú aj hostely, ktoré ponúkajú nocľah od 11€/noc. V takom prípade sa ale pripravte na to, že budete zdieľať izbu s ďalšími turistami.

Londýn Buckinghamsky palac

Buckinghamský palác.

 

Kde sa v Londýne najesť?

Ako som už naznačila v úvode, Londýn nestačí len vidieť. Jednoznačne ho musíte aj ochutnať. So stravovaním nie je v tomto meste miest žiadny problém. Od rýchleho občerstvenia cez typické anglické krčmy, až po najluxusnejšie reštaurácie. V Londýne nájdete naozaj všetko.
Ak sa chcete len narýchlo najesť, typické fast foody ako je McDonald, Burger King či KFC, vám určite postačia. Nezabudnite však vyskúšať Wetherspoon, sieť krčiem rozložených po celom Anglicku a Írsku. Objednajte si tam najtypickejšie anglické jedlo fish&chips (rybu s hranolkami) a zapite to dobrým pivom s výhľadom trebárs na Tower Bridge.

Ak budete mať chuť na niečo sladké, odporúčam Creams, najlepšiu dezert(áreň) v celom Anglicku. Po ich palacinkách a waffliach so zmrzlinou sa budete oblizovať. Taktiež si nemôžete nechať ujsť vychýrené anglické raňajky so všetkým, čo k tomu patrí. Od našich klasických raňajok sa dosť líšia, lebo Angličania si potrpia na teplé raňajky. Napíšte do vyhľadávače ‘Traditional English Breakfast‘ a sľubujem, že sa vám začnú zbiehať slinky.

V Londýne to vždy žije a jeho typické zvuky sa vám dostanú pod kožu. Ruch ulíc, pouliční speváci na každom rohu a ľudia rozprávajúci všetkými jazykmi sveta. Úplný zážitok dosiahnete, ak si vychutnáte atmosféru tohto mesta každou bunkou vášho tela!

Wetherspoon, fish and chips

Wetherspoon, fish and chips.

 

Čo sa v Londýne oplatí vidieť?

Sú ľudia, ktorí chcú vidieť len tie najznámejšie atrakcie a pamiatky, ako je napríklad Londýnske oko, Big Ben, Buckinghamský palác a Tower Bridge. Ale ak sa tam ocitnete, určite sa neuspokojte len s týmto, pretože Londýn ponúka oveľa viac.
Odporúčam navštíviť Camden, štvrť Londýna, ktorá dýcha kultúrou. Na trhu v Camdene nájdete stánky s jedlom zo všetkých kútov sveta, originálne umelecké výrobky, použité knihy, či rôzne oblečenie.
Navštívte aj najslávnejší a najväčší park v Londýne – Hyde Park. Nájdete tú umelcov a rečníkov, ale aj veveričky a bohaté zastúpenie vtáctva popri vodných plochách na čele s nádhernými labuťami.

Určite si nenechajte ujsť Londýnsku čínsku štvrť s lampiónmi a ázijskými reštauráciami, barmi a obchodmi. Približne 5 minút od nej sa nachádza vysvietené námestie Piccadilly Circus. Rozpoznáte ho už z diaľky vďaka veľkým elektronickým obrazovkám.
Kúsok odtiaľ je trojposchodový obchod s cukríkmi M&M a obrovský obchod s LEGOM, ktoré sa určite oplatí vidieť.

nádherné lokality AnglickaPrečítajte si tiež
6 nádherných lokalít Anglicka, o ktorých ste netušili!

Ak ste milovníkom módy, navštívte Oxford Street, najrušnejšiu obchodnú ulicu, ktorá je domovom známych obchodov ako je napríklad Zara, či Primark, ale aj najväčších značiek a návrhárskych mien vo svete módy.
Nádherný výhľad na Londýn si môžete vychutnať zo Sky Garden, čo je doslova záhrada s barom a reštauráciou na najvyššom poschodí mrakodrapu.

Zaujímavým zážitkom je aj návšteva Greenwichu. Aj keď je toto miesto trochu vzdialené od centra, určite sa ho oplatí vidieť, lebo práve tam sa stretáva východná a západná pologuľa.
Okrem množstva nádherných galérií, múzeí a historických budov, ktorými Londýn prekvitá, si nájdite čas pozrieť aj stanicu King’s Cross a jej nástupište 93/4 , ktoré Harry Potter používal na cestu do Rokfortu.

Londýn ponúka naozaj veľa, a preto si vyhraďte aspoň 2 dni na zoznámenie sa a objavovanie zákutí tejto energickej metropoly. Som si istá, že Londýn vám nielen dobije baterky, ale z energie, ktorú z tohto mesta načerpáte, budete čerpať ešte niekoľko týždňov!

Výhľad zo Sky Garden

Výhľad zo Sky Garden.

Londýn Nástupište Harryho Pottera

Nástupište Harryho Pottera…

Piccadilly Circus.

Piccadilly Circus.

Londýn a Hyde park

Hyde park.

Londýnske oko.

Londýnske oko.

Foto: autorka/LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Silvia Danajová

Som 23-ročná študentka žurnalistiky v Anglicku, ale pochádzam z Liptova. Písanie patrí medzi moje najväčšie záľuby, ale vo voľnom čase tiež rada maľujem a fotím. Stále sa snažím na sebe pracovať a som presvedčená, že s úsmevom ide všetko ľahšie.

Komentáre sú uzavreté.