Veľkolepý historický román o boji obyčajných ľudí za slobodu. Ken Follett a Výzbroj svetla

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jeden z najúspešnejších spisovateľov na svete, ktorý každou ďalšou knihou dokáže zaujať, prekvapiť a vtiahnuť do svojich príbehov milióny čitateľov. Ken Follett písal trilery, preslávilo ho Oko ihly, no ešte väčšiu slávu mu priniesli rozsiahle historické romány.
Už v roku 1989 napísal prvý diel série Kingsbridge Piliere zeme a hneď sa stali bestsellerom. V réžii Ridleyho Scotta vzniklo aj seriálové spracovanie.
Teraz vyšla piata časť série s názvom Výzbroj svetla a opäť je to úchvatný historický príbeh plný dobrodružstiev, nečakaných zvratov a s presným historickým pozadím, na ktorom si autor dáva vždy záležať.

„Výzbroj svetla som si za názov vybral preto, lebo v 18. storočí sa ľudia aktívne snažili zlepšiť prostredníctvom vzdelania. V tomto prípade je teda tma symbolom nevedomosti a svetlo predstavuje zbavovanie sa nevedomosti prostredníctvom vzdelania,“ vysvetľuje Ken Follett.

Výzbroj svetla

Vynález tkáčskeho stroja v roku 1770 prináša novú éru výroby a priemyslu, ktorá v priebehu jednej generácie zmenila ľudské životy na nepoznanie.

Istý robotník tragicky zahynie pri pracovnom úraze z nedbanlivosti a zanechá za sebou vdovu s dieťaťom.
Iná mladá žena sa snaží zachrániť školu pre chudobné deti.
Dobromyseľný mladík nečakane zdedí podnik na pokraji krachu
A ďalší za každú cenu chráni svoj majetok.

Medzitým sa z Francúzska ozývajú bojové výkriky a Napoleon Bonaparte sa vyhlasuje za jediného cisára sveta… Revolučné zmeny zasahujú do životov postáv, ktoré musia čeliť nejasnej budúcnosti a z popola vojny znovu vybudovať svet.

 

Výborný zdroj zápletiek

Výzbroj svetla je presne v duchu Folletových predošlých kníh – veľkolepý historický román o boji obyčajných ľudí za slobodu. Za svoje práva a to, na čo majú nárok. Či už je to lepší, slobodnejší život, alebo lepšie platové a pracovné podmienky. Aj v tomto sú jeho romány aktuálne, pretože tieto veci riešime dodnes, sú pre nás rozhodujúce a príbehy jeho postáv blízke.

Jeho kniha je doslova lahôdkou pre milovníkov historickej fikcie. Výzbroj svetla je dobrodružná, napínavá a premyslená kniha. Follett šikovne využíva historické detaily a pútavo zobrazuje technické vymoženosti. V jeho knihách je láska i násilie, dobro aj zlo, výborne rozpracované vzťahy.

Follett si vybral naozaj turbulentné obdobie. Koniec 18.storočia bol plný vojen a bojov, navyše priemyselná revolúcia výrazne vplývala na dejinné udalosti aj samotných ľudí. „A konflikt je vždy skvelým základom pre román. V tomto období dochádzalo k potravinovým nepokojom, štrajkom a veľkým nepokojom medzi robotníkmi, ktorých prácu ohrozovali nové stroje,“ vysvetľuje Ken Follett.

Navyše prišla vojna s Francúzskom, ktorá trvala takmer štvrťstoročie, nútený odchod mužov do armády proti Napoleonovi, zvyšovanie daní… Napríklad cena chleba vzrástla natoľko, že došlo k fenoménu nazývanému Vzbura žien v domácnosti. Ženy, ktoré si nemohli dovoliť uživiť svoje rodiny, vtrhli do pekární a kradli chlieb…
To všetko sľubuje napätú atmosféru a výborný zdroj rôznych zápletiek.

ken follett historický román Výzbroj svetla

Historické pozadie

Tak ako sme u Folletta zvyknutí, jeho príbehy sú neuveriteľne autentické, akoby autor v danom období žil. Na toto si dáva veľký pozor a skutočne precízne a dôsledne študuje všetky relevantné historické pramene, archívy, mapy a ďalšie knihy. Rád navštevuje konkrétne miesta.
„Pomáha mi to vizualizovať si udalosti príbehu, takže ich môžem čitateľovi lepšie priblížiť. Navštívil som napríklad múzeum Quarry Bank Mill v anglickom grófstve Cheshire, ktoré mi priblížilo najmä stroje, ktoré moje postavy používali. A neznesiteľný hluk, ktorý tieto stroje vydávali. Týždeň som strávil aj na bojisku pri Waterloo s odborným sprievodcom, ktorý je sám generálom vo výslužbe. Chodil som po teréne a študoval polia, lesy a hospodárske budovy,“ dodáva úspešný autor.

Príbeh sa odohráva napríklad počas bitky pri Waterloo, ktorú si Follett dokonale naštudoval, historické pozadie je prísne verné a aj preto vyznievajú tieto pasáže neuveriteľne realisticky. Ako prezradil, niekedy mu až tak nesadne história do zápletky, samotného príbehu…ale vždy potom pozmení zápletku, nikdy nie históriu.

Autentické postavy

Ďalšia silná stránka Follettových kníh sú postavy. Plasticky vykreslené, uveriteľné a nesmierne rozmanité. Tak ako sám život.
Príbeh sa rozbieha v roku 1792 v pradiarni a to postavou Sal Clitheroeovej. Jej syn Kit neskôr vynájde nové spriadacie stroje. Zaujímavá je postava dobrosrdečného majiteľa mlyna Amosa, ktorému tyranský otec zanechal plno dlhov. Či bystrý obchodník David Shoveller, ktorý sa stane mozgom odborového hnutia v Kingsbridge. „Jednou z mojich najobľúbenejších postáv je Jane Midwinterová. Je to metodistka a spoločenská pracovníčka. Je egocentrická a robí zlé rozhodnutia, ale má odvahu,“ prezrádza autor.

Ken Follett NikdyPrečítajte si tiež
Na vojnu stačí jeden nesprávny krok… Ken Follett a jeho Nikdy.

Ken Follett

Mal dvadsaťsedem rokov, keď napísal román Oko ihly. Tento triler získal ocenenie a stal sa medzinárodným bestsellerom. Po niekoľkých úspešných trileroch prekvapil svojich priaznivcov románom Piliere zeme, v ktorom zachytáva stavbu stredovekej katedrály. Kniha upútala milióny čitateľov po celom svete.

Jeho ďalší historický román Na veky vekov je voľným pokračovaním Pilierov a obsadil prvú priečku na zozname bestsellerov v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Francúzsku.

Úspech, ktorý mu priniesli historické romány, ho podnietil k napísaniu trilógie Storočie, aby pripomenul najvýznamnejšie medzníky 20. Storočia, ktoré hnali ľudstvo do záhuby alebo k obrovským úspechom, ako bolo pristátie na Mesiaci.
Žije v Anglicku so svojou manželkou Barbarou Follettovou.

ken follett historický román Výzbroj svetla

Foto: LepšíDeň.sk, Tatran


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.