Z pôvodnej gotickej hradnej veže sa vám ponúknu prekrásne výhľady na Tatry a Pieniny. Možno ste nevedeli, ale v 17. storočí tam uložili poľské korunovačné klenoty a dnes tu nájdeme len ich repliky. No a bol tam väznený aj gróf Móric Beňovský, dobrodruh, cestovateľ a neskorší kráľ Madagaskaru.
Ľubovniansky hrad sa vyníma na vápencovom brale a rozhodne stojí za návštevu. Kedysi strážil hranice i obchodnú cestu vedúcu do Poľska.
LepšíDeň.sk v spolupráci s vydavateľstvom Dajama, ktoré vydáva najlepších turistických sprievodcov po Slovensku, vás prevedie týmto hradom a ukáže, čo si určite pozrieť: napríklad kaplnku s pokladmi, v hradnom pivovare sa dozviete o tradičnej výrobe piva a kto sa nebojí (myslíme najmä deti 🙂 ), nazrie aj do chladnej hladomorne.
Samotná prehliadka hradu trvá asi dve hodiny, prehliadka skanzenu asi hodinu. Hrad aj skanzen, ako jeden z mála na Slovensku, poskytuje prehliadku aj pre nevidiacich či nepočujúcich návštevníkov.
Na hrade sa konajú rôzne podujatia atraktívne pre deti, ako napríklad hradné slávnosti, rôzne koncerty či divadelné predstavenia. Deti zažijú aj hradné rozprávky s pesničkami, počas ktorých na hrade ožijú princezné. V skanzene pod hradom sú počas akcií ukážky typických stredovekých remesiel a gazdovského dvora.
Ako sa tam dostať?
Ľubovniansky hrad leží pri Starej Ľubovni. Ak idete po diaľnici D1 v smere do Košíc (alebo z Košíc), zíďte z obchvatu Popradu na sever v smere Kežmarok. Cez Huncovce a Kežmarok pokračujete až do Spišskej belej, kde v centre odbočíte doprava v smere Podolínec, Nižné Ružbachy, Hniezdne a hneď za ním je Stará Ľubovňa.
K hradu sa dostaneme z viacerých smerov. Najjednoduchší prístup je pešo z parkoviska pod hradom. Ak sme prišli autom, odbočíme z hlavnej cesty prechádzajúcej Starou Ľubovňou na Zámockú ulicu. Na jej konci sa nachádza parkovisko.
Z parkoviska pokračujeme pešo po asfaltovej ceste podľa navigačných tabúľ ku skanzenu a ďalej na hrad.
Ak sa dopravíme autobusom, vystúpime na autobusovej zastávke na Zámockej ulici a pokračujeme pešo na hrad podľa predchádzajúceho popisu.
„Peší turisti alebo cyklisti sa môžu z mesta na hrad vybrať po červeno značkovanej turistickej trase, ktorá smeruje na sever priamo na hrad. V jeho podhradí nájdeme národopisnú expozíciu v prírode, ktorú predstavuje skanzen ľudovej architektúry. Súbor ľudových stavieb zozbieraných z okolitých dedín pripomína malebnú podhradskú osadu, ktorá spolu s hradom vytvára jedinečnú a krajinársky pôsobivú scenériu,“ radia Daniel Kollár a Viera Poláková, autori skvelého sprievodcu Hrady pre deti (3.diel venovaný východnému Slovensku).
Ideme k hradu
Od parkoviska pod hradom prejdeme okolo suvenírových stánkov až k skanzenu. V pokladni si kúpime vstupenku na hrad, ktorá zároveň platí aj na vstup do skanzenu. Pokračujeme ďalej a po svojej ľavej strane si všimneme starú, vyše 400-ročnú lipu.
Po chvíli prídeme k lúčnatému svahu s turistickým smerovníkom, nad ktorým sa nám ukáže hradný múr. Deti zaiste zaujme maketa brány a s radosťou ňou prejdú. Stúpanie k hradu sa zvýrazňuje a kým obdivujeme hrad a jeho veže, serpentínou sa dostaneme k hlavnej bráne.
Pred hradnou bránou sa nachádza malá vyhliadka ponúkajúca pohľad na okolité zvlnené kopce, namaľované ako v rozprávke. Nad bránou uvidíme okienka, z ktorých kedysi na nepriateľov liali obyvatelia hradu smolu. Potom nás už vítajú dámy v tradičnom dobovom odeve. Skontrolujú nám lístky a ak máme záujem, budú nás hradom sprevádzať.
Ľubovniansky hrad
Na malom nádvorí, ktoré je vlastne tretím predhradím, nájdeme stánky so suvenírmi a bufet, kde sa môžeme občerstviť. Objavíme tu tiež delo a model hradu.
Sprevádzaná prehliadka začína v pôvodnej vstupnej bráne. Tu sú prezentované tri etapy prestavby hradu – v obdobiach gotiky, renesancie a baroka. Vďaka obrázkom s postupne pribúdajúcimi objektmi si vedia prestavbu dobre predstaviť aj deti.
Prejdeme na druhé predhradie, odkiaľ po drevených schodoch vystúpime do hradných miestností. Dozvieme sa o najdôležitejších udalostiach v dejinách hradu. Medziiným o poľskej správe nad zálohovaným územím, ktorá trvala neuveriteľných 360 rokov, až kým ju nezrušila uhorská kráľovná Mária Terézia.
Deti určite poteší model hradu a dospelí si môžu prehliadnuť historickú mapu tohto územia.
V ďalšej miestnosti sa nachádza expozícia dobového nábytku, svadobných šiat, no nájdeme tu aj historický bicykel či fotoaparát. Vrátime sa na druhé predhradie a navštívime hladomorňu, do ktorej útrob zostúpime po schodoch. Pozor, na zábradlí nás čaká prekvapenie!
Exteriérom neskôr prejdeme cez bránu barokového paláca k západnému renesančnému bastiónu. Drevenou ochodzou sa môžeme prejsť popri stene bastiónu, kde sa deti s radosťou prebehnú. Zaujímavé je aj delo a vyhliadka, ku ktorej vedú strmé drevené schody. Pri bastióne sa nachádzajú podzemné chodby, tzv. kazematy.
Renesančný palác
Po prehliadke tajomného hradného podzemia pokračujeme cez medzibránie na horný hrad, kde navštívime pekne zrekonštruovaný renesančný palác. Deťom sa bude páčiť pútavé animované video o obnove hradu či pec na výrobu tehál, ohnisko a kladkostroj. Uvidíme tu tiež expozíciu rôznych typov hradného opevnenia. Na prízemí renesančného paláca nájdeme výstavu hradného pivovarníctva.
Z renesančného paláca odporúčajú autori knihy Hrady pre deti pokračovať do gotickej veže, ktorá patrí medzi najstaršie objekty na hrade. Vo veži bol v minulosti väznený gróf Móric Beňovský a k jeho úteku z nej sa viaže legenda. Po úzkych schodoch vystúpime niekoľkými poschodiami na vyhliadku, z ktorej uvidíme okolité obce, kľukatiacu sa rieku Poprad a v prípade pekného počasia aj Tatry a Pieniny.
Poľské korunovačné klenoty
Na záver prehliadky navštívime hradnú kaplnku, ktorá je situovaná na prvom predhradí. V jej suteréne nájdeme repliky poľských korunovačných klenotov (koruna, jablko, žezlo a plášť posledného poľského kráľa) a počas celej prehliadky hradného areálu nás pozorujú aj rôzne ukryté rozprávkové postavičky a úlohou detí je ich nájsť. Podarí sa nám to?
Po návšteve hradu sa vrátime tou istou trasou na parkovisko pod hradom. Cestou môžeme navštíviť skanzen a stredoveký tábor pri dolnom parkovisku. Tu nájdeme detské ihrisko, lanový park, zvieratá (je možné absolvovať jazdu na koni) a dokonca aj malú rozhľadňu. Konajú sa tu tiež rôzne akcie, napríklad divadelné predstavenia pre deti. Vstup do tábora je spoplatnený.
Zdroj a foto: Wikimedia, Dajama/Hrady pre deti, Hradlubovna.sk