Lyžovačka bez starostí. Pripravte sa na zimnú dovolenku poriadne

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dlho očakávaná lyžiarska sezóna opäť klope na dvere. Najdôležitejšou časťou prípravy je samozrejme to, že sa na zimnú dovolenku tešíte. No na druhej strane netreba zabúdať na to, že ide o športovú aktivitu náročnú pre svaly a trošku aj pre peňaženku.
Prečítajte si naše tipy, ako sa môžete pripraviť na lyžiarsku dovolenku z pohľadu fyzickej kondície, ale aj financií.

príprava na zimnú dovolenku

 

Prípravné tréningy

Prísny pracovný režim, zaneprázdnenosť a vysoké životné tempo – to všetko je pre mnohých prekážkou dopriať si pravidelný plnohodnotný fyzický pohyb. Pričom dobrú telesnú kondíciu a stabilnú odolnosť voči zraneniam si nevybudujete za pár dní. Ak je to aj váš prípad a prípravný tréning na lyžovačku ani u vás netrvá celý rok, mal by začať aspoň 1-2 mesiace pred odchodom.

V prvých fázach prípravy si nájdite čas na zlepšenie výdrže. Stačí na to pár tréningov týždenne. Vaším heslom by malo byť „postupnosť“, majte na pamäti to, že vaším cieľom nie je prekračovať limity, ale systematicky ich rozširovať. Potom môže nasledovať posilnenie svalov a kĺbov končatín a trupu, ich uvoľnenie a strečing, keďže pri lyžovaní tieto časti tela sú najviac vystavené záťaži. Počas tréningu by ste ale mali posilňovať aj ruky a brušné svaly, keďže tieto svalové partie pri lyžovaní tiež zapájate, možno nie tak viditeľne, zato intenzívne. Až potom prichádzajú na rad balančné a koordinačné cvičenia.

príprava na zimnú dovolenku

 

Celoročné posilňovanie organizmu

Ako sme spomenuli v predchádzajúcej časti tohto článku, príprava na zimnú lyžovačku by nemala byť nárazová, ale systematická a dlhodobá. Ideálne je mať správny životný štýl so zdravým jedálničkom a pravidelným pohybom. Pri súčasnom životnom štýle to nie je jednoduché, okrem uponáhľanosti nám v tom bráni znížená kvalita potravín. Práve preto môžeme byť vďační za výživové doplnky a vitamíny.

Rybí kolagén je jedným z tých látok, ktoré sú pri posilnení svalov a kĺbov veľmi účinné. Síce tento výživový doplnok je momentálne najpopulárnejší pri prevencii starnutia pokožky, okrem estetických aspektov má mnoho blahodarných účinkov na celý organizmus, najmä na pohybový aparát. Prvé znaky starnutia, napríklad väčšia náchylnosť na drobné zranenia, bolesti kĺbov, sú spojené aj s tvorbou kolagénu v organizme. Telo ho totižto po určitom veku prestáva produkovať.
Ak sa teda rozhodnete pre užívanie rybieho kolagénu, bude účinkovať ako elixír mladosti. Venujte ale pozornosť tomu, odkiaľ si ho kúpite, ak je nekvalitný, budú to len vyhodené peniaze. Jednotkou na slovenskom a českom trhu je Inca Collagen, ktorý ponúka produkty so 100% čistotou a prémiovou kvalitou.

zimná dovolenka

 

Údržba náradia

Väčšina lyžiarov namiesto požičiavania používa radšej vlastnú lyžiarsku výstroj. V tomto prípade je ale potrebné si včas pripomenúť, že aj tie najkvalitnejšie lyže a lyžiarske topánky odložené na celoročný spánok sa môžu ľahko zničiť. Platí to niekoľkonásobne v takom prípade, ak na konci minulej sezóny ste si nenašli čas na ich starostlivé očistenie.

Najlepším nepriateľom lyží je voda, najmä ak sa do nej dostala aj soľ. Skontrolujte teda, či nezhrdzaveli. Obujte si topánky, pozrite si, či sa náhodou niekde neroztrhli. S vlastnoručnou opravou len opatrne, istejšie bude, ak sa obrátite na odborníka. Síce to bude drahšie, ale ak váš výstroj vás nechá v štichu priamo počas lyžovačky, nebude to nič príjemné.

príprava na zimnú dovolenku

 

Kontrola finančných rezerv

Ideálnym prípadom by bolo vždy mať k dispozícii toľko hotovosti, aby ste si mohli dovoliť dovolenku hocikedy bez dôkladného šetrenia a kalkulovania alebo bez externých zdrojov peňazí. Túto slobodu si vie užiť iba málo ľudí. Múdre je mať sporiaci účet, a to aj vtedy, ak si mesačne môžete odkladať len menšiu sumu. Pomáha, pokiaľ k sume plánovanej na zaplatenie dovolenky nemáte tak ľahký prístup, preto šetrenie na bežnom účte by mohlo byť plné pokušení.

Financovanie dovolenky nemusí byť náročné ani vtedy, keď momentálne nemáte k dispozícii žiadne rezervy. Internetový portál FinančnýMagazín.sk uvádza mnoho výborných možností, medzi nimi dovolenku na splátky alebo pôžičku na dovolenku. Pokiaľ sa vo svete financií zatiaľ nepohybujete až tak sebaisto, tieto alternatívy môžu pre vás znieť mierne hrozivo. Odborníci portálu FinančnýMagazín.sk ale vidia ich mnohé benefity, pričom dokážu pomenovať aj aspekty, podľa ktorých sa viete rozhodnúť, či by vám vyhovovali alebo nie.

príprava na zimnú dovolenku

— PR článok —
Foto: freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.