Manipulatívne techniky. 12 typov a ako sa pred nimi brániť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci máme okolo seba toxických ľudí, ktorí nám otravujú život, snažia sa nás zmanipulovať alebo využívať. Niektorí to robia nenápadne, iní bez akýchkoľvek zábran. Toxickí ľudia a zákerní narcisti vedia narobiť zo života peklo, preto je dobré poznať ich najčastejšie manipulatívne techniky. A potom sa im budete vedieť aj lepšie brániť.

Žiaľ, niektoré z nižšie spomenutých taktík využíva možno aj váš kolega, sused, či dokonca partner, aby vás vyviedol z miery. Je dobré si dávať na to pozor, pretože manipulácia prichádza neraz nebadane a pomaly sa stupňuje.

 

Manipulatívne techniky

Existujú napríklad takzvané bežné typy toxických ľudí, ktoré nás emocionálne vyšťavia. Nie vždy to robia programovo, aby vás využili. Často si to neuvedomujú, nezamýšľajú sa nad dosahom svojich činov a neraz sa vedia zmeniť k lepšiemu. Hovoríme im aj „emocionálni upíri“, alebo „lapači pozornosti.“
No potom sú tu psychopati a sociopati, ktorí vás môžu postupne zničiť. Výborne sa ich technikám venuje psychoterapeutka Shahida Arabi v knihe Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi. Odporúčame najmä kapitolu Ako čeliť manipulatívnym taktikám, v ktorej radí, ako ich triky odraziť, vyhnúť sa im, autorka prináša aj konkrétne príklady na zamyslenie.

ruka ikona červená1. Zahmlievanie skutočnosti

Osoba, ktorá využíva túto taktiku, popiera vaše vnímanie reality a bagatelizuje vplyv jej zneužívania či toxického správania. Nazýva vás „šialeným“, vaše emócie považuje za abnormálne, popiera, že by povedala alebo urobila niečo zraňujúce. Alebo tvrdí, že si zneužívanie namýšľate.

ruka ikona červená2. Ignorovanie a mlčanie

Túto taktiku využívajú toxickí ľudia, ktorí chronicky zamedzia konverzáciu skôr, než nastane, alebo vás úplne ignorujú, keď sa s nimi snažíte pozhovárať. Počas konfliktu sa razom stiahnu a odmlčia, aj keď vo vašom vzťahu všetko klape.

Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi

Kniha Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi od Shahidy Arabi.

ruka ikona červená3. Nedostatok empatie a sklon k vykorisťovaniu

Osoba bez svedomia býva často neverná, opustí vás v čase, keď ju najviac potrebujete (dokonca aj keď ste chorý), a spôsobuje vám bolesť. To sú jasné znaky narcistu, ktorý nemá súcit ani empatiu.

Sociopati a psychopati situáciu ešte vyhrotia, pretože nemajú žiadne výčitky svedomia. Niekedy si doslova sadisticky užívajú, že vám ubližujú, keď už ste na dne. Ak predsa len prejavia ľútosť, často ju sprevádzajú krokodílie slzy a nariekanie, aby ste s nimi súcitili. Zakrátko sa vzťah dostane do starých koľají a cyklus zneužívania sa opakuje.

ruka ikona červená4. Patologické klamstvo

Narcisti vám budú klamať o veľkých aj malých veciach, dokonca aj úplne irelevantných. Chcú si zachovať kontrolu. Ak nezistíte, že vám klamú, rozhodnete sa na základe faktov, ktoré vám prezradili, nie na základe skutočnosti. Niektorí vedú dvojaký život a majú niekoľko afér. Vystavia vás emocionálnej aj fyzickej ujme, ktorá si vyžiada daň na vašom zdraví. Osobe, ktorá opakovane klame, nemožno veriť.

Martha Stout vo svojej knihe Sused sociopat píše: „Lož je základom správania bez svedomia.“
Zákerní narcisti sú často skúsení klamári a podvodníci.

ruka ikona červená5. Skryté a zjavné ponižovanie

manipulatívne techniky Shahida Arabi

Shahida Arabi

Narcisti znižujú sebavedomie obetí ponižovaním, bagatelizovaním a urážkami. Sarkasticky vám zložia kompliment, posmievajú sa vám, urážajú vás alebo sa s vami neustále rozprávajú povýšeneckým a pohŕdavým tónom. „Vybehnú na vás alebo sa vás snažia vyprovokovať zákernými poznámkami, ktoré označujú za „vtipy“. To je bežná taktika verbálneho zneužívania,“ popisuje Shahida Arabi v knihe Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi.

ruka ikona červená6. Kontrola a izolácia

Narcisti sú nesmierne majetnícki a svoje obete považujú za objekty. Snažia sa prevziať kontrolu nad vaším životom a určovať, čo si obliekate, či pracujete, s kým  sa stretávate, a odstrihnú vaše spoločenské styky s priateľmi, rodinou alebo kolegami.

ruka ikona červená7. Sabotáž

Výskumníci Lange, Paulhus a Crusius (Sage Journals, 2017) tvrdia, že zlomyseľná závisť sa často vyskytuje u narcistických jedincov, ktorí následne klamú, sabotujú a šíria nepravdy o osobe, ktorej závidia.
Narcisti môžu sabotovať úspech obete, zastaviť jej kariérny posun a zruinovať jej reputáciu verejným ponížením a degradáciou.

toxickí ľudia a manipulatívne techniky

ruka ikona červená8. Ohováranie

Narcisti vás hanobia, šíria o vás klamstvá a zháňajú „spojencov“, s ktorými vás následne terorizujú a verejne očierňujú. Na pracovisku vás môžu dokonca dostať na „čiernu listinu“, pretože nejakým spôsobom ohrozujete ich moc.

ruka ikona červená9. Sexuálny nátlak alebo násilie

Predátori nerešpektujú sexuálne hranice. Snažia sa vás prinútiť do aktivít, ktoré vám nie sú príjemné, a vedome ignorujú alebo prekračujú vaše fyzické hranice.

ruka ikona červená10. Finančné zneužívanie

Narcisti si môžu privlastniť váš zárobok, poskytnú vám „vreckové“, nedovolia vám pracovať, aby ste získali finančnú nezávislosť, a prevezmú úplnú kontrolu nad spoločnými peniazmi.

toxické vzťahyPrečítajte si tiež
Toxické vzťahy. Ako odhaliť  partnera, kolegu, či priateľa?

ruka ikona červená11. Prenasledovanie a obťažovanie

Túto taktiku bežne využívajú narcisti, najmä ak obeť ohrozí ich moc či kontrolu a preruší ich vzťah. Neočakávane sa ukážu, zavolajú vám, napíšu, pošlú mail cez anonymnú adresu, zanechajú výhražné hlasové správy, alebo vás prenasledujú dokonca aj v kybernetickom priestore či sledujú každý váš krok pomocou vyhľadávacích zariadení.

ruka ikona červená12. Fyzické zneužívanie

Nie všetci narcisti sú agresívni, no pamätajte, že osoby s poruchou osobnosti sa môžu potenciálne uchýliť k násilným činom, ako je napríklad škrtenie, údery, bitka, či dokonca pokus o vraždu. Ak sa obávate o svoj život, dostaňte sa do bezpečia a zavolajte na Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212.

 

Foto: Unsplash.com, Vecteezy.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.