Marcové knižné novinky. Krimi, romantika, aj dystopia | 8 tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno poznáte amerického spisovateľa  sci-fi a fantasy Raya Bradburyho, ktorý bol veľkým milovníkom kníh. Napísal 11 románov, stovky poviedok – za tú prvú dostal honorár 13 dolárov a vtedy sa rozhodol stať profesionálnym spisovateľom. Podľa jeho námetov natočili mnoho filmov, spolupracoval aj so štúdiom Walta Disneyho na príprave jeho zábavného parku, ale knihy boli vždy jeho najväčšou láskou.
Vraj za celých 72 rokov nevynechal ani jediný deň, kedy niečo nenapísal. Za vôbec najväčší zločin proti kultúre považoval literárnu negramotnosť, čo krásne vystihol vo svojom najznámejšom citáte: „Sú horšie zločiny ako pálenie kníh. Napríklad knihy nečítať.“
Tak si vyberte – po januárovýchfebruárových novinkách opäť prinášame 8 tipov na marcové knižné novinky.

 

Marcové knižné novinky

Marec – mesiac knihy, zvykne sa hovoriť. No pravdou je, že pre vydavateľov je to jeden z najslabších mesiacov v roku, kedy kupujeme a čítame menej. Pritom tento marec nám prinesie množstvo úžasných kníh, takže je z čoho vyberať. Veríme, že našich 8 tipov vás inšpiruje.

ikona knihy1. Umenie pretekať v daždi (Garth Stein) | DOJÍMAVÉ

marcové knižné novinky - Umenie pretekať v daždiNádherná kniha, ktorá vás dostane. Budete dojatí, slzy na krajíčku, budete sa usmievať a vychutnávať si ju od prvej po poslednú stranu. Vyšla už pred 13-timi rokmi, ale rýchlo sa vypredala a konečne opäť vychádza v novom slovenskom preklade. Jej úspech bol obrovský, preložili ju do 36 jazykov, predalo sa vyše 6 miliónov kusov a kniha sa držala v rebríčku bestsellerov The New York Times rekordných 156 týždňov.
Umenie pretekať v daždi je nesmierne citlivý príbeh verného psa Enza, ktorý cez svojho pána, automobilového pretekára Dennyho rozpráva o živote, komentuje svet ľudí a najmä nám približuje Dennyho rodinu. To všetko na pozadí automobilových pretekov.
Enzo veľakrát komentuje motoristické situácie s presahom do bežného života. „Keď havaruješ, zbytočne sa hneváš na druhého účastníka havárie. Musíš sledovať pretekárov okolo seba, postrehnúť ich zručnosť, sebavedomie, úroveň agresívnosti a prispôsobiť tomu jazdu. Spoznávaj svojich súperov. Každý prípadný problém si zapríčinil sám, lebo si zodpovedný za vlastnú pozíciu aj za to, čo na nej robíš.“

 

 

ikona knihy2. Cestovná agentúra Tajné svety (L.D.Lapinski) | FANTASY

marcové knižné novinky - Cestovná agentúra Tajné svetyNová fantasy séria pre všetkých milovníkov Harryho Pottera. Hlavnou hrdinkou je 12-ročná Flick Hudsonová, ktorú prijmú do Tajnosvetského spolku. Najskôr je celá bez seba, ale rýchlo zistí, že s magickým multiverzom niečo nie je v poriadku. Uprostred leta prichádzajú snehové búrky, miznú celé ulice a jeden kufor – čarovný kufor – ju zavedie do sveta, ktorý zostal celkom opustený. Flick čoskoro poruší všemožné spoločenské pravidlá a posunie hranice mágie, aby prišla na to, čo sa vlastne deje. Dokáže však dať všetko do poriadku, skôr než všetky svety – vrátane jej vlastného – navždy zmiznú?
„Veľmi sa teším, že si túto knihu môžete prečítať aj na Slovensku,“ odkazuje autorka knihy Cestovná agentúra Tajné svety L.D.Lapinski. „Som rada, že budete môcť spolu s Flick a Jonathanom zažívať dobrodružstvá na ich cestách po magickom multiverze, po ktorom cestujú v čarovných kufroch. Len čo do nejakého nastúpia, prepraví ich do iného sveta. Dúfam, že aj moja kniha vás prenesie do vzrušujúceho sveta. Verím, že Cestovaná agentúra Tajné svety sa bude páčiť každému.“
Pod článkom nájdete video od L.D.Lapinski.

 

 

ikona knihy3. Pekáreň v Brooklyne (Julie Caplinová) | FEEL-GOOD

marcové knižné novinky - Pekáreň v BrooklyneĎalší úžasný kúsok v sérii Julie Caplinovej Romantické úteky. Tentoraz nás pozýva do voňavej pekárne, kde rozvoniava kávička, koláčiky a kde samozrejme nechýba láska. Ak ste čítali predchádzajúcu knihu Kaviareň v Kodani, možno si spomínate na Sophie. Vždy dobre naladená gastronovinárka, z ktorej sa stala Katina vynikajúca priateľka. V tomto voľnom pokračovaní Pekáreň v Brooklyne je to práve Sophie, ktorá sa vydáva na dobrodružnú cestu do New Yorku.
Ubytuje sa nad maličkou pekárňou sympatickej Belly, ktorá pečie tie najúžasnejšie koláčiky a torty v celom Brooklyne. Sophie sa u nej cíti ako doma a ani sa nenazdá a všetok svoj voľný čas trávi v jej pekárni, kde Belle pomáha s pečením dobrôt. Veľmi rýchlo sa spriatelí aj s jej mimoriadne šarmantným, obletovaným a úplne neodolateľným bratrancom Toddom, ktorý má len jednu chybu – odmieta akýkoľvek vážny vzťah. Lenže ten nehľadá ani láskou sklamaná Sophie, a tak ich priateľstvu zdanlivo nič nestojí v ceste. Sophie postupne zisťuje, že lásku netreba naháňať. Nájde si nás totiž často práve vtedy, keď ju prestaneme hľadať.

 

 

ikona knihy4. Nevinná hra (Alex Dahl) | PSYCHOTRILER

marcové knižné novinky - Nevinná hraAlex Dahl je napoly Nórka a napoly Američanka, v slovenčine jej už vyšli dve knihy – Chlapec pri dverách a Dievča s cudzím srdcom. Veľmi úspešné psychologické krimitrilery, ktoré vyvolali aj medzinárodný ohlas. Novinka Nevinná hra nám predstaví dvojicu Fredrik a Elisa Blixovci. Žijú pokojný, predvídateľný, takmer až nudný život v malebnom nórskom mestečku Sandefjord.
To sa však navždy zmení, keď ich sedemročná dcéra Lucia po noci strávenej u spolužiačky zmizne, akoby sa do zeme prepadla. Blixovci zažívajú tú najhoršiu nočnú moru, z ktorej niet úniku. Vyšetrovanie čoskoro ukáže, že únos dievčatka bol naplánovaný do najmenších detailov. V mysliach utrápených rodičov sa vynára množstvo znepokojivých otázok: Naozaj Luciu uniesla zločinecká sieť? Prečo si únoscovia vybrali práve ich dieťa? Je možné, že sa im chcel niekto pomstiť? Fredrik s Elisou postupne zisťujú, že ak chcú, aby sa im dcéra vrátila, dávno pochované tajomstvá z ich minulosti budú musieť opäť uzrieť svetlo sveta…

 

 

ikona knihy5. Balada o hadoch a vtáčatkách (Suzanne Collinsová) | DYSTOPIA

marcové knižné novinky - Balada o hadoch a vtáčatkáchKultová séria Hry o život bola svetovým fenoménom a státisíce fanúšikov si získala aj na Slovensku. Teraz je tu Balada o hadoch a vtáčatkách. Vrátime sa do Panemu 64 rokov pred udalosťami z bestsellerovej série. Osemnásťročný Coriolanus Snow túži zahviezdiť v Hrách o život. Tento rok bude totiž mentorom jedného z vyvolených. Tvrdo drel, aby dokázal naplno využiť svoj šarm, vedomosti a zručnosti a doviesť svojho vyvoleného k víťazstvu. Lenže šťastena mu nepraje. Jeho vyvolenou je dievčina z dvanásteho obvodu, tá najodpornejšia spodina v celom Paneme. Ich osudy sú odteraz nerozlučiteľne prepletené, každé Coriolanovo rozhodnutie ich môže vyniesť na stupienok víťazov alebo úplne potopiť. V aréne to bude súboj na život a na smrť. Mimo arény sa v Coriolanovi prebúdzajú city… a tak sa musí rozhodnúť, či bude dodržiavať pravidlá, aj keď mu jeho pud sebazáchovy radí niečo úplne iné.
„Nedokázal som prestať čítať!“ nadchýnal sa kráľ hororu Stephen King a slávna autorka Twilight ságy Stephenie Meyerová dodáva: „Hry o život sú fenomenálne!“

 

 

ikona knihy6. Vy asi žartujete! (Richard P. Feynman) | AUTOBIOGRAFIA

marcové knižné novinky - Vy asi žartujete!Svetový bestseller od jedného z najslávnejších vedcov. Na Amazone má cca 3800 recentií a 4,6 hviezdičky z 5. „Jedna z najslávnejších vedeckých kníh našich čias, fenomenálny bestseller, v ktorom „iskrí energia, zábavné príbehy a život. Skoro zatúžite stať sa fyzikom,“ napísal Science Digest.
Laureát Nobelovej ceny za fyziku Richard P. Feynman v kultovej autobiografii Vy asi žartujete! búra mýty o nudných vedcoch. Slávneho popularizátora vedy v bádaní odjakživa poháňala číra zvedavosť a radosť z objavovania. Nedal si ujsť jedinú príležitosť nahovoriť kolegov na bláznivé pokusy a pobaviť ich. Feynmanove vtipné príhody a anekdoty roky zbieral jeho kolega, priateľ a príležitostný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Spomína sa v nich, ako sa o atómovej fyzike radil s Einsteinom, ako sa dobýjal do nedobytných sejfov s prísne stráženými tajomstvami, ako dal americkej vláde za dolár patent na atómovú bombu a ešte na mnoho iného, z čoho sa čitateľovi dvíha obočie. Vo všetkých historkách sa snúbi Feynmanova brilantná myseľ, zvedavosť a nehorázna drzosť. Práve preto sa mnohé z nich stali legendárnymi ešte skôr, ako vyšli knižne.

 

 

ikona knihy7. Čierne leto (M.W.Craven) | DETEKTÍVKA

marcové knižné novinky - Čierne letoĎalšia kniha úžasnej dvojice, ktorú si zamilujete. Už v prvej knihe Bábkové divadlo ste spoznali Poa a Tilly. Washington Poe je detektív, mrzút s dobrým srdcom, ktorého sužuje stredný vek. Tilly Bradshawová je pomerne asociálna dievčina s IQ ďaleko za hranicou geniality. Vytvorili čudný pár, ktorý má však neuveriteľné úspechy – aj v novinke Čierne leto.
V tomto prípade sa všetko točí okolo špičkového šéfkuchára Jareda Kearona. Je to neodolateľný, charizmatický človek, ale aj psychopat. Odpykáva si doživotný trest za brutálnu vraždu dcéry Elizabeth. Jej telo pri vyšetrovaní nenašli a Keatona odsúdili najmä vďaka svedectvu detektíva Washingtona Poa. Keď sa do zapadnutej policajnej stanice dopotáca mladá žena s nezvratným dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, v ktorej môže stratiť oveľa viac než len prácu. V tiesni mu pomôže jediná osoba, ktorej dôveruje – geniálna, no svojská analytička Tilly. Poe s ňou hľadá odpoveď na najdôležitejšiu otázku zo všetkých. Ako môže byť niekto mŕtvy a zároveň nažive? Lenže Elizabeth opäť zmizne a všetky stopy zrazu vedú k nemu.
Pod článkom nájdete video M.W.Cravena.

 

 

ikona knihy8. Strážkyňa slnka (Maja Lunde) | PRE DETI

marcové knižné novinky - Strážkyňa slnkaSpomínate si na Snehovú sestru? Magický príbeh o Vianociach, ktorý sa na Slovensku rýchlo vypredal. Autorka Maja Lunde je jedna z najúspešnejších nórskych autorov a jej Snehová sestra bola najväčším literárnym úspechom v Nórsku za posledné desaťročia. Teraz je tu s novinkou Strážkyňa slnka, opäť nádherne ilustrovanou Lisou Aisato. Je to „jarná kniha“, v poradí druhá zo série inšpirovanej ročnými obdobiami. Lilly žije so svojim starým otcom vo svete, z ktorého zmizlo slnko, kde je všetko zapršané a tmavé a z vlhkej pôdy nechce nič rásť. Keď Lilly objaví tajnú cestičku, ktorá ju privedie hlboko do tmavého lesa, kam deti nesmú chodiť, otvára sa pred ňou nový svet a začína sa veľké dobrodružstvo. Lilly objavuje niečo, čo zmení všetko a pre všetkých. Strážkyňa slnka je dobrodružný epický príbeh o tom, aké je všetko stratiť, postaviť sa zoči-voči svojim najväčším obavám a o hľadaní lásky a šťastia.

 

tipy na knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

Foto: vydavateľstvo Ikar, Tatran, Grada,
Slovenský spisovateľ, Albatros media

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.