Už ho nemilujem. Mám zostať alebo odísť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj keby sme najradšej naplnili to staré známe „a žili šťastne, až kým nepomreli“, mnoho vzťahov sa rozpadne. Mnoho manželstiev sa rozvedie. Pritom ukončenie akéhokoľvek vzťahu je pre nás bolestivé a náročné. Často si nie sme istí, či už je načase urobiť hrubú čiaru a odísť. Alebo ešte zostať a dať tomu šancu. Možno ste si aj vy povedali „nemilujem ho/ju“ a nevedeli ste, ako ďalej.
Čo ak je to len prechodné zlé obdobie? Ale čo ak som v tom už tak ponorený, že nedokážem vzťah vnímať objektívne a triezvo?

Psychoterapeutka Júlia Halamová upozorňuje, že neriešený zlý partnerský vzťah môže mať až zdravotné dôsledky. Závraty, pískanie v ušiach, bolesti končatín ap. „Je to bežná vec, hoci mnohí si to nepripúšťajú,“ potvrdzuje psychoterapeutka. „Viete, koľko som vo svojej praxi zažila ľudí, ktorí mohli vysadiť lieky na psychické a fyzické ťažkosti len preto, že si konečne vyriešili svoj partnerský život?“
Zlý partnerský život môže podľa nej  spôsobovať bolesti končatín, šije, chrbtice, hlavy, spomínané závraty, vysoký krvný tlak ap. Skvele o vzťahoch píše vo svojej knihe Pripútajte sa, prosím, tak po nej siahnite, ak chcete mať vo vzťahoch jasno 🙂

 

Už ho nemilujem…

partneriTreba rozlišovať, či je to vyhlásenie z náhleho popudu, keď vás partner naštve, vytočí, dostane do úzkych…alebo ide o pevné presvedčenie na základe dlhodobejších problémov.
Musíte sa naozaj v pokoji a najlepšie mimo svojho partnera zamyslieť, či už to skutočne nefunguje. Nerozumiete si? Máte výrazne rozdielne životné postoje a záujmy? Nedokážete s ním už tráviť čas a častejšie ste nervózni a vystresovaní, ako zamilovaní?

Je prirodzené, že v takých chvíľach tápeme. Čím dlhší vzťah, tým ťažšie rozhodovanie. A ak ide navyše o manželov, prípadne aj s deťmi, o to horšie to môže vplývať na obidvoch.
Ale srdce neoklamete a ak vám dáva častejšie signály, že to nie je v poriadku, mali by ste ho počúvnuť.

 

Mám odísť alebo zostať?

To je dilema, ktorú si musí každý zvládnuť sám. Vždy sa totiž nájdu argumenty a dôvody, pre ktoré chceme zostať: bol predsa taký zodpovedný, snaživý… ona sa tak starala, vždy bola pekne upravená, reprezentatívna…

Dôvodov sa nájde mnoho a najčastejšie je to strach z osamelosti. Že už si nikoho takého nenájdeme. Že všetci poriadni chlapi sú už zadaní. Že pekné a sexi ženy o mňa už nezavadia ani očami.
Je to normálne, no treba vedieť rozpoznať partnerskú krízu, ktorá už nemá konštruktívne riešenie. Pokojne sa obráťte na odborníkov, porozprávajte sa s niekým, kto vám je blízky, no má nadhľad a nie je priamo zainvolvovaný do vášho súčasného vzťahu.

už ho nemilujem - osamelosť

 

Čo ak zostanem?

Ak zostanete s partnerom aj napriek problémom, ktoré sa javia ako neriešiteľné, ubije vás to. Zostávať v takomto nedobrovoľnom vzťahu si vyžaduje pevné nervy a veľa tolerancie. Neraz sa takto rozhodnú spolu zostať manželia, ktorí majú dieťa, či deti. Kvôli nim. No často je to práve kontraproduktívne, pretože zrazu oveľa citlivejšie vnímate svoje súkromie, slobodu, nezávislosť. Nedokážete úplne voľne dýchať a hľadáte aj malé dôvody na hádky.
Takéto vnútorné napätie môže viesť k väčším konfliktom až agresivite.

Takýto vzťah „nasilu“ môže mať fatálny vplyv na váš život, na emočný svet, pracovný o intímny. A navyše, výrazne to ovplyvní deti, ktoré sú toho súčasťou.
V tomto smere by pomohla jedna vec, ktorú však mnohí nezvládnu, nedokážu sa ju naučiť alebo ju akceptovať: treba s partnerom hovoriť otvorene, bez emócií a vysvetľovať si vzniknuté sporné body. Hľadať spolu riešenia, ponúkať možné cestičky, podať pomocnú ruku… Áno, uvedomujeme si, že toto sa ľahko píše, no v praxi je to u mnohých nefunkčných párov takmer utópia.

mýty, ktoré ničia vzťahyPrečítajte si tiež
Mýty, ktoré ničia naše vzťahy.

 

Určite povedzte zbohom týmto typom

Niekedy sa vzťah vyvinie úplne inak, ako ste očakávali a až po čase skutočne spoznáte svojho partnera. Je prirodzené, že na začiatku sa všetci tak trochu pretvarujeme, chceme sa ukázať v čo najlepšom svetle. No po čase možno zistíte, že toto je omyl a vtedy treba bez mihnutia oka zaradiť spiatočku a odísť, radí Jitka Douchová, psychologička so špecializáciou na partnerské vzťahy a radí: milé dámy, ostražité buďte najmä pri týchto typoch:

  • Násilník – nielen fyzický, ale aj psychický teror, manipulácia, vyhrážanie; niektorí násilníci sú nesmierne rafinovaní, prípadne striedajú jednotlivé fázy
  • Mamičkin miláčik – závislý na rodičoch, najmä matke, ktorej je ochotný dať prednosť takmer vždy a bezvýhradne. Neraz je to obojstranné, vidíte tú závislosť aj na matke.
  • Chorobný žiarlivec – všetci sme viac-menej žiarliví, no chorobný žiarlivec potrebuje o partnerovi vedieť absolútne všetko, obmedzuje ho, vyčíta, citovo vydiera.
  • Závislák – tu môže ísť o rôzne závislosti, či už na alkohole, hazardných hrách, nebezpečenstve, televízii. Alebo závislosť na dobýjaní žien, flirtovaní ap.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.