Ak máte doma vlhko, častejšie periete a sušíte vnútri, môžu sa vám na stenách tvoriť plesne. Najmä v noci a nadránom, a v izbách, kde spíte. Vtedy aj my vytvárame dodatočné teplo a vydychujeme vlhký vzduch. V takýchto vlhkých a zle vetraných priestoroch sú následne problémom spóry plesní, ktoré môžu spôsobovať zdravotné ťažkosti, ako sú alergie alebo dýchacie problémy.
Existuje však niekoľko izbových rastlín, ktoré nie sú len estetickým prvkom, ale mnohé z nich dokážu prirodzene znižovať vlhkosť a tým aj množstvo plesní. Zlepšujú tak kvalitu vzduchu v interiéri.
Týchto 8 izbových rastlín ničí plesne
Ak si zvolíte správne druhy a budete sa o ne vhodne starať, váš domov sa stane zdravším a príjemnejším miestom. Umiestnite ich práve do priestorov náchylných na vlhkosť, ako sú kúpeľne, kuchyne či pivnice. Vyhnite sa ich prelievaniu, pretože nadmerná zálievka podporuje rast nežiaducich plesní v pôde.
Odporúčame ich pravidelne čistiť, čiže utierať listy, aby mohli efektívne čistiť vzduch. Ideálne je spojiť viaceré vhodné druhy, čím zvýšite ich celkovú účinnosť.
Tieto druhy vám pomôžu bojovať so spórami plesní.
Prečítajte si tiež
Rosia sa nám okná v byte. Ako tomu zabrániť? Čo pomáha?
1. Nefrolepka vznešená
Táto papraď absorbuje škodlivé látky z priestoru a obmedzuje tvorbu plesní. Udržiavajte pôdu stále mierne vlhkú a listy pravidelne roste. Rastlina potrebuje dostatok svetla, no nie priame (spaľujúce) slnečné lúče.
2. Areka zlatoplodá
Pestujte sa na svetlom mieste s nepriamym slnečným žiarením. Polievajte túto rastlinku len mierne a vyhnite sa premokreniu pôdy.
3. Zelenec chocholatý
Absorbuje nadbytočnú vlhkosť zo vzduchu a zlepšuje jeho kvalitu. Je veľmi odolný a nenáročný. Je vhodný aj pre začiatočníkov, potrebuje pravidelnú zálievku a mierne svetlo.
4. Lopatkovec
(Spathiphyllum) Pomáha odstraňovať toxíny vo vzduchu a mierne znižuje vlhkosť, čím potláča priaznivé podmienky na rast plesní. Má rád polotieň alebo miesto so slabším osvetlením. Polievajte až vtedy, keď je pôda na dotyk suchá.
5. Brečtan popínavý
(Hedera helix) Tento druh brečtanu je známy svojou schopnosťou filtrovať vzduch a ničiť niektoré typy spór plesní vo vzduchu. Potrebuje rozptýlené svetlo, znesie aj polotieň a dôležitý je dostatok vlahy. Môžete ho rôzne tvarovať na oporné konštrukcie a podľa potreby zastrihávať.
6. Sansevieria trojpása
(Sansevieria trifasciata) Polievajte ju striedmo a pôdu nechajte medzi zálievkami vyschnúť. Pri presádzaní zabezpečte dobrú drenáž.
7. Chamédorea
(Chamaedorea seifrizii) Táto izbovka vyžaduje svetlé miesto s nepriamym slnečným žiarením. Polievajte pravidelne, ale vyhnite sa premokreniu pôdy.
8. Aloa barbadoská
(Aloe barbadensis) Táto aloa má rada slnečné miesto. Je to sukulent, preto polievajte sporadicky a medzi zálievkami nechajte pôdu vyschnúť.
Foto: Freepik.com, wikimedia/Homer Edward Price
urbanjungle.sk, wikimedia/Erin Silversmith