Aj vy ste si už pomohli niekedy milosrdnou lžou? Stále je to klamstvo, niekedy dokonca motivované manipuláciou, podvodom…ale občas sebaobranou a niekedy je to vlastne ohľaduplnosť. Kedy sú v poriadku milosrdné lži a kedy sa ich neoplatí používať?
Milosrdnú lož chápeme z rôznych pohľadov.
Motiváciou môže byť naozaj ohľaduplnosť a cieľom je znížiť emocionálnu alebo psychickú záťaž druhej osoby.
Často sa týka neškodných záležitostí a zvyčajne sa používa v situáciách, kde pravda nie je kritická alebo zásadne dôležitá. Prípadne to môže byť dočasná alebo neúplná pravda.
Najčastejšie však ide o vyhýbanie sa zbytočnej bolesti. Cieľom nie je podvod, ale ochrana druhých pred zbytočným smútkom alebo pocitmi, ktoré by mohli byť zraňujúce.
No nepoužívame milosrdné lži príliš často a aj vtedy, kedy by sme nemali?
Milosrdné lži – ÁNO
Ak nás trápia obavy, že zraníme niečie city, môže nám zísť na um použiť milosrdnú lož, aby sme sa elegantne vyvliekli z nechcenej situácie. Keď nás známy pozve na kávu, no nám sa veľmi nechce, je v poriadku povedať, že nemáme čas, hoci to nie je pravda?
Keď nás kolegyňa, ktorú veľmi nepoznáme, pozve na oslavu narodenia jej bábätka a my nie sme stotožnení s výdavkami na darček, je v poriadku zaklamať a povedať, že nebudeme v meste?
„Milosrdná lož nám môže pomôcť vyhnúť sa trápnym momentom počas situácií, v ktorých v podstate o nič nejde, najmä ak ide o ľudí, ktorých veľmi nepoznáme. Nie je možné či dokonca vhodné byť neustále absolútne úprimní. V niektorých prípadoch to môže dotyčnú osobu veľmi zraniť,“ myslí si mentálna koučka Hailey Magee, ktorá napísala skvelú príručku Postav sa za seba. Rozoberá v nej niečo, čo máme mnohí: neustálu potrebu vyhovieť každému, lebo sa obávame, že nás nebudú mať radi, že si pokazíme vzťahy alebo si zničíme kariéru.
Napríklad v štvrtej kapitole knižky Rozvíjajte sa vám ukáže, ako sa váš život zlepší, keď sa vymaníte z bludného kruhu večného zavďačovania sa. Naučíte sa, ako sa presadiť v medziľudských vzťahoch, ako sa zbaviť snahy vyhovieť vo svojom sexuálnom živote, ako opäť objaviť hravosť, ako pristupovať k svojej premene so súdnosťou a schopnosťou rozlišovať, a ako sa začať tešiť z úprimnej vôle vyjsť v ústrety alebo pomôcť.
Kedy môžu byť milosrdné klamstvá prijateľné?
- Ochrana pocitov druhých. Ak pravda nie je zásadne dôležitá a mohla by zbytočne zraniť niečie city, milosrdné klamstvo môže byť jemnou formou ohľaduplnosti.
Príklad: „Tá prezentácia bola naozaj dobrá!“ (aj keď bola priemerná, aby motivácia neklesla). - V kritických situáciách. Ak pravda môže spôsobiť paniku alebo chaos, mierne upravená verzia môže byť užitočná.
Príklad: Povzbudzujúce slová pre chorého, aj keď prognóza nie je ideálna. - Pre zachovanie dôstojnosti. Niekedy je vhodné „nepovedať všetko“ a udržať tak dôstojnosť druhej osoby.
Príklad: Pri spoločenských situáciách, kde pravda by niekoho zosmiešnila.
Kedy nepoužívať milosrdné lži?
Nemali by sme však používať milosrdné lži na to, aby sme sa vyhli náročným a dôležitým rozhovorom s blízkymi ľuďmi, a to najmä vtedy, ak sa daná situácia zrejme bude opakovať. Opakované milosrdné lži typu „mám toho veľa“ alebo „práve sa mi to nehodí“ vyvolávajú podozrenie.
Naši blízki spoznajú, že nie sme celkom úprimní. Postupom času takéto klamstvá postupne narúšajú vzájomnú dôveru vo vzťahu. Podľa Hailey Magee lepšie jasne vyjadriť svoje stanovisko, potreby a to, ako by mal podľa našich predstáv vyzerať náš vzťah – aj za cenu toho, že sa to druhým ťažko počúva.
Prečítajte si tiež
Ako odhalíte v sms správe klamstvo?
Kedy sú milosrdné klamstvá problém?
- Keď sa zakrýva dôležitá pravda. Ak je pravda zásadná pre rozhodovanie alebo bezpečnosť, klamstvo môže spôsobiť viac škody než úžitku.
Príklad: Lekár, ktorý zatajuje vážne zdravotné riziká. - Ak to má dlhodobý negatívny dopad. Krátkodobé „milosrdenstvo“ môže viesť k strate dôvery, keď sa pravda neskôr odhalí.
Príklad: Partner, ktorý neúprimne chváli vzťah, ale tajne je nespokojný. - Keď ide o manipuláciu. Ak je klamstvo motivované vlastným ziskom alebo manipuláciou druhých, už nie je milosrdné.
Príklad: Klamanie, aby sa niekto cítil lepšie len preto, aby ste niečo získali.
Ako si určiť hranice?
Treba si položiť otázku: Pre koho je toto klamstvo prospešné?
Ak je hlavná motivácia ochrana druhého a nie seba, môže byť ospravedlniteľné. Skúste prípadne použiť jemnú pravdu, formulujte ju ohľaduplnejšie.
Vždy uvažujte o dlhodobých dôsledkoch, pretože ak pravda neskôr vypláva na povrch, môže to výrazne zhoršiť vzťah či postavenie v zamestnaní.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, kniha Postav sa za seba, Freepik.com