Určite máte doma aj vy muškátový orech, no vedeli ste, aký zázrak sa v ňom skrýva? Je to dokonalý príklad antibiotickej rastliny budúcnosti. Dokazujú to aj nedávne správy o jeho antibakteriálnych, antivirálnych, antidiabetických a antileukemických účinkoch a ďalších biologických efektoch. Z muškátu je najcennejšia silica, ktorej je v orechu okolo sedem percent a v kvete až sedemnásť percent.
Možno ste nevedeli, že muškátovník pravý je niekedy aj dvadsať metrov vysoký strom, ktorý pôvodne rástol na moluckom Bandskom súostroví, odkiaľ sa rozšíril na Srí Lanku, do Indie, na Seychelly a Mauricius, do Egypta a do tropických oblastí Ázie a Južnej Ameriky. Vyskytuje sa v stálozelených lesoch do nadmorskej výšky 300 metrov na vulkanických pôdach v nížinách tropických dažďových pralesov. Do Európy sa dostal v rannom stredoveku s Benátčanmi a Arabmi a hovorilo sa mu kaifal.
Kvety vyrastajú v úžľabí listov a plodom je jednosemenná bobuľa, v zrelosti pukajúca chlopňami. Po odstránení oranžového prúžkovitého mieška sa objaví semeno, známy muškátový orech.
Liečivý muškátový orech
Muškát sa používa ako liek proti hnačke a ako podporný prostriedok u pacientov s medulárnym karcinómom štítnej žľazy. „Účinnosť liečby spočíva v zabránení syntézy prostaglandínu v slizničnej a podslizničnej vrstve hrubého čreva,“ vysvetľujú českí odborníci Josef Jonáš a Jiří Kuchař v knihe Svet prírodných antibiotík. „V týchto prípadoch sa užíva naozaj vysoká dávka, až 9 polievkových lyžíc denne, ktorá sa však u jednotlivých pacientov môže líšiť v závislosti od možných toxických symptómov.“
Vedci z univerzity v indickom Džajpúre sa tejto rastline venujú mnoho rokov a dokázali jej mimoriadne vysokú antibiotickú účinnosť pri plesniach Aspergillus niger a u baktérií viacerých rodov (napr. Bacillus, Staphylococcus ai.)
- Muškátový orech pomáha pri škvrnách od slnka a nedokonalostiach pleti. Zmiešajte trochu muškátového orecha s mliekom, chvíľu nechajte pôsobiť a potom umyte vodou.
- Používa sa tiež na zmiernenie problémov s prieduškami, pri reume a kŕčoch. Je vhodný pri tráviacich problémoch, nadúvaní a tiež navodzuje lepší spánok. Muškátový orech pomáha aj pri hnačke a muškátový olej prospieva zapáleným ďasnám.
- Mletý muškátový oriešok sa užíva maximálne dvakrát denne na špičku noža, a to najmä ako celkové tonikum alebo preventívne počas chrípkových epidémií.
- Muškát sa odporúča používať predovšetkým v kuchyni do polievok, rybích pokrmov, zeleniny a sladkostí, napríklad do čokolády alebo punču.
Prečítajte si tiež
Orechy a semienka. Kde všade sa hodia a ako pomáhajú?
Vedeli ste, že…
Slávny Jan Evangelista Purkyně skúmal na vlastnom tele psychotropné účinky muškátu vedúce k ťažkej kóme. Z tej doby pochádzajú aj jeho staršie ľudové názvy kúzelný oriešok alebo opojný plod, pretože podľa vtedajšej ázijskej tradície sa muškát niekedy žul spoločne s betelom ako náhrada hašiša. Aj z tohto dôvodu sa neodporúča užívať ho v tehotenstve a počas dojčenia.
Pozor na predávkovanie
Farmaceut a botanik prof. Luděk Jahodář (napísal napríklad knihu Přírodní toxíny a jedy alebo Léčivé rostliny v současné medicíně) uvádza, že u osôb so zvýšenou citlivosťou môže muškátová silica po kontakte vyvolať alergickú reakciu a kožné zápaly.
Pri predávkovaní, ktoré môže nastať pri dávkach 5 až 15 gramov oriešku alebo kvetu, môže prísť k prejavom otravy, pocitu smädu, nevoľnosti, začervenaniu a svrbeniu tváre a k neurologickým prejavom od miernych porúch vedomia až k halucináciám v závislosti od dávky a vnímavosti jedinca. Omámenie môže pretrvať dokonca až tri dni.