Každá rodina vyhadzuje ročne desiatky kíl potravín a zvyškov do koša. Nie je ekologické, ani šetrné, a pritom niektoré zvyšky by sa dali ešte využiť. Napríklad väčšinu tvoria rôzne odrezky z ovocia, či zeleniny, ale povedzme aj z cesta pri pečení. Všetko to väčšinou vyhodíme a to je škoda. Máme 11 tipov, ako takéto odrezky zužitkovať v domácnosti.
11 tipov, ako využiť odrezky
Prirodzene, ak nakúpite veľa zeleniny alebo ovocia, ktoré vám potom zhnije v košíku, či v špajze – s tým veľa nenarobíte a hnilé zvyšky treba vyhodiť. V tomto prípade treba skôr myslieť už dopredu, pri nákupe na trhu alebo v supermarkete, či to všetko včas skonzumujete.
Ale bežne nám vznikajú odrezky zo zemiakov, jabĺk, karfiolu ap., ktoré vyhadzujeme. A zbytočne. Inšpirujte sa.
Zdravá desiata
Ak vyhadzujete hlúbiky alebo odkrojené listy z brokolice, či karfiolu, nerobte to už. Je v nich veľká dávka vitamínu C, B, draslíka a horčíka.
Skúste hlúb nakrájať na tenké pásiky, ktoré môžete zmiešať s ďalšou zeleninou ako mrkva, kaleráb ap., a dajte si k tomu nejaký dobrý dip (pozrite si recepty na domáce pesto, guacamole a hummus). Výborná, zdravá a chrumkavá desiata.
Zvyšky brokolice a karfiolu tiež poslúžia na zahustenie polievok a omáčok, prípadne ich môžete zamraziť a neskôr využiť do domáceho zeleninového vývaru.
Na novú úrodu
Niektoré zvyšky zo zeleniny môžete využiť na založenie novej úrody. Áno, chce to trošku viac trpezlivosti, myslieť na to…ale prečo to neskúsiť? Napríklad vrchnú časť petržlenu vložte do nádoby s vodou a tú umiestnite na okenný parapet. Za niekoľko dní z odrezku vyrastie čerstvá vňať.
Spodnú časť zeleru alebo rímskeho šalátu tiež umiestnite do vody a keď výhonky dorastú na 12 cm, presaďte ich do kvetináča so substrátom.
Podobne je to aj s jarnou cibuľkou: použite bielu časť s korienkami s veľkosťou asi 2 cm. Vložte do pohára s vodou a dajte na slnečné miesto. Každý deň vody vymeňte a o pár dní získate chutné zelené lístky.
Vyskúšajte to aj s mrkvou – celú ju nevypestujete, ale odrezok so zvyškami vňate dajte na tanier s trochou vody. Umiestnite na svetlé miesto a postupne vám dorastie vňať, ktorú môžete využiť na ozdobu jedál alebo pri príprave polievok.
Prečítajte si tiež
Bylinky na parapete. Dopestujte si petržlenovú vňať.
Čipsy, čaj aj vývar
Toto ste už možno skúšali. Ak nie, odporúčame: šupky z jabĺk alebo hrušiek vylúhujte a získate tak dobrý čaj plný vitamínov. Prípadne limonádu alebo ovocný ocot. Odborníci potvrdzujú, že ovocné aj zeleninové šupky sú plné vitamínov, ktoré zväčša vyhadzujeme. Prirodzene, treba kupovať lokálne produkty, od miestneho farmára, nepostrekované. Najlepšie z ekologickej produkcie, kde si môžete byť istí, že v šupkách nie sú pesticídy.
Zeleninové šupky využite určite pri varení domáceho vývaru, bude to bez zbytočných éčok 🙂
No a zo zemiakových šupiek si urobte čipsy: zemiak pred ošúpaním dobre umyte. Šupky potom zmiešajte s olivovým olejom, osoľte, okoreňte a upečte v rúre.
Polievkové korenie
Zo šupiek a odrezkov koreňovej zeleniny si môžete vyrobiť zdravé polievkové korenie. Očistené zvyšky nakrájajte najemno alebo rozmixujte. Potom ich osoľte, môžete pridať aj čerstvé bylinky a rozložte na plechu, na ktorom je papier na pečenie.
Sušte v rúre pri teplote 50 stupňov Celzia a s pootvorenými dvierkami niekoľko hodín. Sušenú zmes potom pomeľte na jemný prášok a uskladnite v sklenených pohároch. Máte vlastné polievkové korenie, bez akýchkoľvek prídavných látok.
Zvyšky po odšťavovaní
Možno si mrkvu nielen strúhate, alebo len tak chrumkáte pred telkou, ale tiež ju môžete odšťavovať. Zvyšky po odšťavení nevyhadzujte – môžete zmes pridať do sušienok alebo nejakých koláčikov.
Podrvený zvyšky z inej zeleniny môžete pridávať do polievok, omáčok, nátierok alebo do fašírok.
Zvyšky po pečení
Ak pečiete, dobre viete, že občas neodhadnete množstvo a zostane vám zo surového cesta, z piškótového cesta ap.
Napríklad zvyšný korpus či odrezky pomrvte a pridajte džem, aby sa vám to pekne spojilo. Môžete pridať aj zvyšný krém, mascarpone alebo pomleté orechy a napokon z toho vytvarujte guľky. Obaľte ich v kokose a dajte stuhnúť do chladničky.
Ďalšie tipy na odrezky a zvyšky
- Ak vám zostala tvrdá kôrka zo syrov ako je parmezán, dajte ich do mrazničky vo vrecúšku. Keď budete variť rizoto, polievku, dusené mäso alebo paradajkovú polievku, kúsky syra pridajte do jedla a varte/duste ich spoločne. Dodajú jedlu skvelú chuť.
- Odrezky z tuku mäsa môžete použiť pri restovaní namiesto oleja alebo masla. Najskôr kúsky tuku a kože vypražte na panvici, Potom zvyšky dajte preč a na vypečenom tuku môžete restovať napríklad listovú zeleninu, predvarené zemiaky, volské oko ap.
- Olej po pražení nevyhadzujte. Ak ste nepražili rybu (ktorá olej výrazne ochutí), môžete takýto olej opäť použiť 3 až 4x. Keď olej vychladne, preceďte ho cez jemné sitko vyložené papierovými utierkami alebo kávovým filtrom. Nalejte do skleneného pohára a dajte na chladné, tmavé miesto.
Prečítajte si tiež
Cesnaková vňať. Ako ju vypestovať doma a aké má liečivé účinky?
- Zvyšky starého chleba alebo bieleho pečiva nahrubo rozmixujte a pripravte si domácu strúhanku, ktorú necháte preschnúť a potom skladujete vo vzduchotesnej nádobe. Zo staršieho chleba sú aj dobré krutóny do polievky alebo do šalátov.
Staré pečivo zasa nakrájajte na kocky, premiešajte s trochou soli a sušených byliniek, pokvapkajte olivovým olejom a upečte v rúre dozlatista. - Zjedli ste nakladané uhorky a zostal vám sladkokyslý nálev? Nevylievajte ho, ale použite znovu na nakladanú cibuľu: červenú cibuľu nakrájajte na tenké plátky, dajte do pohára a zalejte nálevom. Vložte do chladničky a nechajte pár dní marinovať. Potom môžete nakladanú cibuľu používať do šalátov, na chleba s nátierkou, či na tacos a burgery.
Foto: Unsplash.com, Pexels.com