Organizácia chladničky krok za krokom. Aby potraviny ostali čo najdlhšie čerstvé

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ľudia sa už odjakživa pokúšali uchovávať jedlo v chladnom prostredí, aby im čerstvé vydržalo čo najdlhšie. Ešte pred 20. storočím sa na to využívali komory postavené v najchladnejších častiach domov, ktoré slúžili ako netechnická chladnička. Mäso v tom čase zvykli ľudia obaľovať v hromade soli a džemy či nakladaná zelenina boli takisto súčasťou každodenných životov.
Dnes už našťastie využívame na uskladnenie potravín chladničky. Viete však, ako si v nej potraviny správne uložiť, aby vám čo najdlhšie vydržali čerstvé a zároveň bolo ich vyťahovanie čo najpohodlnejšie? Ukážeme vám, ako má vyzerať organizácia chladničky krok za krokom.

 

chladnička kreslená ikonaVyberte von všetky potraviny a vyčistite chladničku

Predtým, než začnete so samotnou organizáciou vecí v chladničke, je dôležitých niekoľko krokov. V prvom rade povyberajte všetko von. Potraviny, ktoré by sa mohli rozmraziť, prípadne nechať na linke neporiadok, umiestnite do umývadla.
Potom vyumývajte každý centimeter antibakteriálnym prípravkom. Po tomto procese sa opäť vráťte k potravinám a umyte aj tégliky a dózy, ktoré by mohli čistučkú chladničku znovu zašpiniť.

 

chladnička kreslená ikonaUrobte si inventár potravín

Keď si budete prechádzať vyložené potraviny, najlepšie urobíte, ak si na každú jednu z nich viditeľne poznačíte dátum spotreby, čo vám neskôr celú organizáciu značne zjednoduší. Pochopiteľne, v tomto momente by ste mali vyhodiť alebo skompostovať všetko, čo už dávno v chladničke nemalo byť.
Najlepšie urobíte, keď si vyhodené jedlo poznačíte do zoznamu na papier. To vám zas zjednoduší najbližší nákup, lebo si nebudete musieť namáhavo spomínať, čoho ste sa to vlastne zbavili. Potraviny, ktoré ste si nechali, si poukladajte vedľa seba do skupín (napríklad zelenina, syry, nápoje, dochucovadlá, jogurty, smotany atď.)

organizácia chladničky krok za krokom

 

chladnička kreslená ikonaPustite sa do ukladania

Organizáciu chladničky chcete dozaista urobiť tak, aby vyberanie potravín z nej bolo čo najpohodlnejšie. Prihliadajte preto aj na vašu výšku, prípadne na ostatných členov vašej rodiny.
Z toho vyplýva, že veci, ktoré používate najmenej položte na ťažšie prístupné police alebo ich dajte dozadu. Uvažujte, ktoré potraviny teda používate čo najviac, a tie dajte na viditeľné ľahšie dostupné miesto. Ak máte deti (alebo nižších členov domácnosti), ich potraviny uložte nižšie, aby bolo pre ne jednoduchšie uchopiť ich.

Náš tip
Ak sa snažíte zdravo stravovať, umiestnite zdravé potraviny čo najprístupnejšie a najviditeľnejšie (do prednej časti police a na úroveň očí).

Pri ukladaní myslite na to, že najnižšie časti chladničiek majú tendenciu byť aj najchladnejšie, preto sa tam snažte urobiť priestor aj na veci, akými sú napríklad krabice s mliekom.

organizácia chladničky krok za krokom

 

chladnička kreslená ikonaPopremýšľajte nad správnymi organizérmi

Organizéry sú v domácnosti celkovo skutočne vďačnými pomocníkmi a inak to nie je ani pri chladničkách. Pomôžu vám dať priestor aj potravinám, ktoré sa vám doposiaľ v policiach len tak povaľovali. Pri ich výbere však buďte pozorní. Siahnite radšej po štvorcových alebo obdĺžnikových namiesto okrúhlych, pretože ušetria viac priestoru. Dajte si ale pozor, aby ste to s nimi neprehnali. Príliš veľa dózičiek by mohlo spôsobiť, že sa k jednotlivým potravinám dostanete omnoho ťažšie, čo vôbec nechceme.

V prvom rade sa snažte využiť maximum, čo vám vaša chladnička ponúka. Hovoríme tu teraz o spodných šuflíkoch, ktoré sú perfektné na skladovanie zeleniny.

Náš tip
Ak bývate s priateľmi, každú poličku alebo dózu označte, aby v chladničke nevznikal chaos a neporiadok. 

Pri usporadúvaní chladničky myslite aj na to, aby ste v nej nechali voľné miesto. To vám bude skutočne nápomocné, obzvlášť, keď navaríte nejaké jedlo, ktorého zostatok bude nutné uskladniť v chladničke.

ako doma ušetriť na energiách?Prečítajte si tiež
20 praktických tipov, ako doma ušetriť.

— PR článok —
Foto: Pikist.com, Pickpik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.