Poviete si – čo je to za otázku v titulku tohto článku? Proste si nalejem šťavu a pijem, nie?
Áno, môžete aj tak, ale ak si ich chcete naozaj vychutnať a dostať tak do seba maximum zdravia, ktoré obsahujú, existujú jednoduché pravidlá. Zásady, ako ich piť, kedy ich piť a ktoré nie, ktoré áno. Skôr ovocné, alebo zeleninové šťavy? Napríklad čerstvé šťavy by mali rozhodne piť ľudia s oslabenou imunitou, deti, pacienti po operácii, či športovci. Citrusovú šťavu by ste zasa nemali piť nalačno, ak máte nadmernú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku alebo trpíte vredmi. A môžeme veriť 100-percentným šťavám v supermarketoch? Ako si vyberať tie správne a naozaj kvalitné?
Napríklad doktor Igor Bukovský tvrdí, že šťavy z obchodov by určite nepil. „A to bez ohľadu na výrobcu a tvrdenia na obale alebo v reklame. Možno príležitostne – ako pochutinu, ale to len tie najlepšie a rozhodne nie denne a namiesto ovocia či zeleniny!“ Bez problémov môžete siahnuť po bio šťavách, ako sú mrkvové, cviklové, jablčné – nie sú konzervované, ale surové a teda naozaj kvalitné.
Ovocné a zeleninové šťavy – zásady
Známy lekár N.I.Danikov vo svojej knihe Léčebná soda odporúča pripravovať šťavu bezprostredne pred konzumáciou, pretože už za pár minút sa biologicky aktívne látky začínajú rozkladať. Výnimkou je repná šťava, ktorú musíte najskôr uložiť asi na tri hodiny do chladničky. Tak sa zbaví látok, ktoré pôsobia na organizmus škodlivo.
- Pite šťavu pred jedlom asi 30 až 40 minút, vtedy je najužitočnejšia, pretože v prázdnom žalúdku sa rýchlo vstrebá a okamžite sa začne podieľať na biochemických procesoch.
- Po jedle šťavu radšej nepite, zvlášť ovocnú. Len čo sa zmieša s jedlom, spôsobí vylúčenie veľkého množstva plynov v črevnom trakte.
- Šťavu by sme mali piť cez slamku a potom si vypláchnuť ústa vodou. Šťavy totiž obsahujú veľa organických kyselín, ktoré zmäkčujú a narušujú tvrdé zubné tkanivá.
- Zeleninových štiav (s výnimkou rajčinovej) by sa nemalo piť príliš veľa, radšej si ich zmiešajte s ovocnými.
Prečítajte si tiež
Aké šťavy je dorbé piť na zdravotné problémy?
- Šťavy z kôstkového ovocia ako sú višne, marhule, broskyne, či slivky, by ste nemali miešať s inými šťavami.
- Šťavy z ovocia a jahôd obsahujúcich jadierka (jablká, ríbezle, hroznové víno) môžete pokojne miešať s inými šťavami. Napríklad jablčná šťava sa skvele spája so zeleninovými šťavami ako je mrkvová, cviklová alebo kapustová šťava.
- Keď si doma vyšťavíte ovocie alebo zeleninu, vypite ich čo najskôr. Ak nevládzete, pokvapkajte ich citrónovou šťavou, prikryte a uskladnite v chladničke. Ak zhnedne, už nemá toľko biologicky prospešných látok (to len veľa látok zoxidovalo), ale pokojne ju môžete vypiť.
- Koľko šťavy denne vypiť? To samozrejme závisí od celkového kalorického príjmu, no bez problémov to môžu byť 2 až 3 dcl ovocnej šťavy. Pri zeleninovej ešte o deci-dve viac.
Akú šťavu si vybrať?
V obchodoch je ich neskutočné množstvo a niekedy sa v nich už ani nevyznáme. Výrobcovia sa snažia nenápadne zavádzať, používajú malé písmenká, prípadne plno textu, ktorý sa nám nechce v obchodoch čítať.
Napríklad na obale máte napísané „bez pridaného cukru“ alebo „s nízkym obsahom cukru“. Poteší vás to? Presvedčí? Nemalo by – toto len znamená, že cukor výrobca nahradil umelými sladidlami.
Tu sú 3 základné typy štiav:
- Prírodná 100-percentná šťava. Vyrába sa formou obnovy z koncentrátu. Na prípravu koncentrátu sa najskôr získa šťava, ktorá sa vylisuje z čerstvej zeleniny, bobuliek alebo ovocia. Tak vznikne šťava po prvom vylisovaní. Potom sa táto šťava varí na koncentrát, pričom niekoľkokrát zmenší svoj objem, aby preprava bola úspornejšia.
Pri odparovaní sa v šťave zničí vitamín C, miznú niektoré aminokyseliny a uhľohydráty, vyprchávajú éterické oleje a fermenty, ktoré sú pre organizmus užitočné.
Potom sa koncentrát rozriedi s vodou do pôvodného objemu. Tak sa získava „prirodzená“ alebo tiež „100-percentná“ šťava. - Nektár. Ide o nápoj vyrobený z obnovenej šťavy. Čiže vezme sa obnovená šťava, ktorej obsah nesmie klesnúť pod 25%. Potom sa do takej šťavy pridá voda, cukor, kyselina citrónová alebo askorbová, a prírodné arómy. Tak vznikne nektár.
- Nápoj s obsahom šťavy. Toto je ešte ďalej od skutočnej ovocnej, či zeleninovej šťavy. Obsahujú menej šťavy a viac vody. Približne 90% tvorí voda, cukor, farbivá a príchute. Na výrobu takýchto nápojov sa môžu používať umelé príchute, farbivá a konzervanty, ktoré sú pri výrobe ovocnej šťavy a nektáru zakázané.
Šťavy pre deti?
Dobré je všímať si pH štiav – najmä ak viete, že máte prekyslený organizmus, alebo naopak. „Z hľadiska pH sú prakticky všetky čerstvo vylisované šťavy slabo kyslé, majú teda pH medzi 7 a 5,“ vysvetľuje N.I.Danikov. „Najkyslejšia z pohľadu pH je višňová, kiwi a jablčná šťava. Menej kyslá je ríbezľová a pomarančová, takmer neutrálne pH má mrkvová, paradajková a banánová šťava. Mierne zásadité sú marhuľové, grapefruitové a figové šťavy. Úplne zásaditá je cviklová šťava.“
Deti by rozhodne nemali piť (aspoň nie veľa) štiav s kyslým pH. Spôsobujú im totiž diatézy (sklon k ochoreniu alebo určitému chorobnému stavu), neurodermitídu a rôzne alergické reakcie. Ak budete dávať deťom viac kyslých potravín ako zásaditých, bude sa ich snažiť organizmus vylučovať kožou, čo je zdroj alergických prejavov: ekzémy, psoriázy ap.
Pri prekyslení detského organizmu trpí najmä imunitný systém, deti sú častejšie nachladené a nedokážu vzdorovať mnohým nákazám.