Nádherný Petrohrad. Zaujímavosti, história a užitočné tipy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Saint Petersburg alebo Petrohrad vznikol ako rozmar cára Petra Veľkého, ktorý chcel nasmerovať Rusko smerom k Západu. Na neúrodných močariskách preto vzniklo veľkolepé mesto odrážajúce majestátnosť ruského impéria. Preslávilo sa hlavne v časoch Veľkej októbrovej revolúcie.
V súčasnosti Petrohrad predstavuje kultúrnu metropolu Ruska, o ktorej sa hovorí, že je v porovnaní s Moskvou “európskejšia”.
Nám sa toto krásne mesto podarilo navštíviť ešte pred vypuknutím pandémie. Tak si poďme spolu s nami zacestovať, strávime tam 4 dni, ukážeme vám zaujímavé lokality a dáme viacero užitočných tipov, ktoré sa vám zídu v blízkej budúcnosti. Keď už pominie koronakríza a budeme môcť vyraziť za hranice.

 

Praktické rady na úvod

  • Do Petrohradu budete potrebovať platný cestovný pas a vybaviť si turistické víza. Od jesene 2019 si môžete víza do Petrohradu vybaviť elektronicky a bezplatne tu. Na odoslanie žiadosti o víza už musíte mať zakúpené ubytovanie v Petrohrade.
  • Spracovanie víz trvá približne štyri dni, ale odporúčame si nechať časovú rezervu, ak dôjde k omylu pri spracovaní a muselo by sa začať odznova.
  • Dajte si pozor, či váš pobyt zodpovedá jednému týždňu, ktorý je povolený v prípade turistických víz do Ruska.
  • Ak môžete, určite cestujte do Petrohradu letecky. Napríklad cesta z Budapešti trvá 2,5 hodiny, kým diaľkovým autobusom by to bolo viac ako 23 hodín.
  • Najlepšie ceny leteniek do Petrohradu hľadajte cez facebookové skupiny alebo vyhľadávače leteniek a kupujte to priamo cez stránku leteckej spoločnosti, aby ste sa vyhli navýšeniu ceny. Dobrá cena spiatočnej letenky do Petrohradu by mala byť do 100 eur (nám sa to podarilo pri “čakaní na najlepší okamih” za 80 eur).
  • Pri výbere ubytovania odporúčame vyberať minimálne trojhviezdičkové hotely. Nemusíte sa báť, cena vás v centre (priamo na Nevskej ulici) môže vyjsť aj len cca 11 eur za osobu na noc.
  • Pred odchodom odporúčame stiahnuť si aplikáciu StPeterburg Metro, ktorá funguje aj offline a pomôže vám ľahšie sa zorientovať v petrohradskom metre. Rovnako sú užitočné aj offline mapy alebo aplikácia na premenu kurzu. Sťahujte tu pre Apple a pre Google.

Pterohrad a matriošky

 

Petrohrad počas štyroch dní

Petrohrad je úžasné mesto. Jedno z najkrajších miest na svete, označované aj ako Benátky severu. Takže štyri dni sú len minimum, ktoré vám však ukážu, že sa tam oplatí vrátiť s spoznať druhé najvýznamnejšie mesto Ruska bližšie.

ikona lietadloPrvý deň

Po ubytovaní na hoteli sme už boli netrpezliví ako správni turisti a tak sme sa okamžite vybrali do slávnej Ermitáže. Lístky sa kupujú v Zimnom paláci za 700 rubľov (tj. 8 eur pri kurze 1 EUR 80 RUB). Máte nielen celú zbierku Ermitáže, ale aj Menšikovov palác.
Preto sme po náročnej návšteve Ermitáže smerovali práve do Menšikovovho paláca. Alexander Menšikov bol hlavný radca Petra Veľkého a bohatý šľachtic, známy organizovaním parádnych večierkov pre petrohradskú smotánku. Jeho palác sa nachádza na druhej strane rieky Nevy, takmer oproti Zimnému palácu.
Na rovnakej strane ako je Menšikovov palác nájdete aj Rostrálne stĺpy, ktoré pôvodne slúžili ako majáky. Cestou na hotel sme si chvíľu posedeli v Literárnej kaviarni, do ktorej chodil aj samotný Puškin.

Pterohrad - Ermitáž

Ermitáž

 

ikona lietadloDruhý deň

Petrohrad - Chrám Kristovho vzkriesenia

Chrám Kristovho vzkriesenia.

Druhé ráno v Petrohrade sme začali návštevou nádherného Chrámu Kristovho Vzkriesenia (vstup v prepočte za 4 eurá). Prešli sme cez rieku Mojka a dostali sa na ulicu Milionárska, kde v minulosti bývali tí najbohatší aristokrati a členovia cárskej rodiny.
Po návšteve Ruského múzea sme prešli cez Trockého most na Petrohradskú stranu a zamierili ku krížniku Aurora. Práve na ňom zaznel výstrel z lodného dela, ktorý bol symbolom pre útok boľševikov na dočasnú vládu v Zimnom paláci.

Po návšteve bojového krížnika sme pokračovali ku známej Petropavlovskej pevnosti (vstup zdarma), pri stavbe ktorej zomreli stovky robotníkov a v jej baštách boli väznení a umučení viacerí politickí väzni. Dokonca aj sám Dostojevskij strávil na samotke v Petropavlovskej pevnosti krutých deväť mesiacov. V pevnosti sa nachádza aj známa Katedrála sv. Petra a Pavla s hrobkami zavraždených Romanovcov. Po prechode cez neslávne známu Nevskú bránu sme sa dostali ku promenáde, ktorá je ideálnym miestom na romantické sledovanie západu slnka nad Petrohradom.

Pterohrad - aurora

Aurora

 

ikona lietadloTretí deň

Tretí deň sme sa rozhodli navštíviť južný breh rieky Nevy. Naľavo od Zimného paláca sa nachádza Námestie svätého Izáka s Katedrálou sv. Izáka, štvrtou najväčšou katedrálou na svete. Počas vlády boľševikov slúžila ako múzeum ateizmu a ako miesto vedeckých pokusov. Vstup do katedrály stojí približne štyri eurá a výstup na kupolu katedrály asi tri.
Tie tri eurá odporúčame zaplatiť pre impozantný výhľad na mesto. Po návšteve južného brehu naše kroky smerovali na ulicu Dekabristov, kde sa mal nachádzať Josupov Palác. Na palác sme boli veľmi zvedaví, pretože na tomto mieste zavraždili Grigorija Rasputina.

Vražda Rasputina
Podľa zachovaných svedectiev vrahovia nalákali Rasputina do paláca, kde ho najskôr otrávili kyanidom, ktorý bol v čokoládových koláčoch a v silnom aromatickom víne. Rasputin ale otravu prežil a vrahovia na neho začali strieľať z revolveru. Po štyroch výstreloch dopadol na koberec z polárneho medveďa a prekvapivo stále žil. Následne vydesení vrahovia Rasputina dobili, zviazali a hodili do rieky.
Petrohrad - Josupov palác, vražda Rasputina

Josupov palác

 

ikona lietadloŠtvrtý deň

Posledný deň pred odchodom domov sme sa ešte vydali po stopách Fjodora Michajloviča Dostojevského. Navštívili sme jeho rodný dom, z ktorého je v súčasnosti múzeum s verným obrazom dobového mobiliáru a jeho života. Neďaleko od múzea sa nachádza aj Tichvinský cintorín, kde je spolu s ostatnými známymi spisovateľmi, skladateľmi, hercami a vedcami pochovaný. Po rozlúčke s Fjodorom Michajlovičom opúšťame Petrohrad a mierime na letisko smer Slovensko.

Petrohradské kanály pri rieke Mojka.

Petrohradské kanály pri rieke Mojka.

Katedrála sv. Izáka

Katedrála sv. Izáka.

Okolie Tichnovského cintorína.

Okolie Tichnovského cintorína.

Foto autorka


Zdielať

About Author

Eva Medzihorská

Vyštudovala mediálne štúdia a žurnalistiku v Brne na Masarykovej univerzite. Striedavo žije v zahraničí a na Slovensku. Keď nepíše články, tak sa vzdeláva v digitálnom marketingu, grafike a číta knihy alebo grafické novely. Má rada dobré jedlo a ľudí, ktorí milujú cestovanie a život.

Komentáre sú uzavreté.