Svet randenia sa za posledné roky výrazne zmenil. Možno si povzdychnete, že kedysi to bolo jednoduchšie a priamočiarejšie. Dnes je to najmä vďaka sociálnym sieťam, aplikáciám a novej (často premenlivej) etikete správania oveľa zložitejšie.
Dokonca sa objavilo veľa nových výrazov, ktoré zachytávajú jemné (a pre niektorých dosť frustrujúce) nuansy moderných vzťahov. Najmä vtedy, ak sa to odohráva cez appky alebo sociálne siete.
Nižšie uvádzame prehľad najčastejších „trendy“ pojmov v randení ako je ghosting, orbiting, breadcrumbing, či quiet quitting.
Nové trendy v randení
Zoznamovacie aplikácie a sociálne siete nám síce uľahčili nadväzovanie vzťahov, ale určite prispeli k toxickej kultúre randenia a známostí na jednu noc. „Ľahká dostupnosť, „nenáročnosť na obsluhu“ a vnímaný odstup len prehĺbili toxické správanie, čo motivuje aj netoxických ľudí k nezdravému správaniu. Nie je prekvapením, že moderné trendy v randení, ktoré vyplynuli z internetových zoznamiek, sú prevažne negatívne a založené na psychologických účinkoch, ktoré na nás zoznamky majú,“ vysvetľuje odborník na správanie človeka a moderné technológie Dr. Ali Fenwick v knihe Red Flags, Green Flags, ktorá vyšla aj v slovenčine.
Tu je 10 trendov, o ktorých sa dnes najviac hovorí a ktoré by ste mali poznať, ak sa chystáte randiť. Možno ste o niektorých ani nepočuli, iné ste už možno zažili… veď čítajte.
1. Breadcrumbing
Breadcrumbing je manipulatívna taktika založená na občasnom flirtovaní cez správy a falošných sľuboch o stretnutiach. Proste vám občasne posiela správy alebo komplimenty, aby si Vás „udržal“ v zálohe, ale nikdy to nevedie k reálnemu stretnutiu alebo vážnemu vzťahu. Je to ako kŕmenie omrvinkami – práve toľko, aby ste zostali nablízku, ale bez záväzkov.
Cieľ tejto taktiky môže byť rôzny – od čisto psychologických hier až po posielanie správ len preto, aby si vás niekto držal v blízkosti kvôli výhodám alebo zábave v budúcnosti.
2. Ghosting
Ghosting znamená, že vám niekto z ničoho nič prestane odpisovať na správy a zmizne z vášho života. Klasika súčasného digitálneho sveta ghosting môže nastať v rôznych štádiách komunikácie a je obzvlášť bolestivý, keď ste sa s tou osobou stretávali dlhší čas. Najlepšia rada pre tých, ktorí sa s takýmto správaním stretli, je, aby „rešpektovali mŕtvych“. Jednoducho vám neboli súdení.
3. Orbiting
Ak niekto voči vám využíva orbiting, neodpisuje vám ani vám nezdvíha telefón, ale pozerá a/alebo lajkuje vaše príspevky a príbehy na sociálnych sieťach. Je to ako keby „krúžila“ okolo Vás bez toho, aby vstúpila do kontaktu.
Dôvodov na orbiting môže byť viacero, napríklad to, že priama komunikácia medzi vami a týmto človekom viazne. Napríklad vás takto „kontroluje“ váš ex, pričom neodpovedá na vaše správy, no môže to byť veľmi nepríjemné.
4. Pocketing
Alebo stashing – skrývanie. Pocketing je dnes v ľúbostných vzťahoch celkom rozšírená taktika, ktorá spočíva v tom, že jedna strana tú druhú „skrýva“ pred priateľmi alebo rodinou. Keď vás niekto „pocketuje“ alebo „stashuje“, chce sa s vami stretávať len na súkromných miestach (napr. doma) a vyhýba sa stretávaniu na verejnosti (napr. reštaurácie). Priateľom a rodine vás nechce predstaviť aj napriek tomu, že ste spolu už dlhšie. Ľudia túto taktiku používajú z rôznych dôvodov, pričom je možné, že už niekoho majú.
5. Cookie jarring
Cookie jar je dóza na sušienky a tento trend v randení znamená, že sa síce s niekým vídate, no vzťah s vami nemá záujem posunúť na vyššiu úroveň. Ten druhý má totiž vzťah aj s niekým iným a vy tu len fungujete ako záložný plán. Takto si do „dózy“ ukladá „sušienky“, z ktorých si podľa potreby vyberá. Takýto človek o sebe pochybuje a bojí sa, že ich „primárny partner“ opustí, keď odhalí jeho chyby, alebo si nie je istý, či ho má druhá osoba rada.
6. Taktika zombie
Ak voči vám niekto využíva túto taktiku, najprv vás „ghostuje“ a potom sa vám zase ozve – „vstal z mŕtvych“ a opäť sa s vami skontaktoval. Predstavte si, že vám niekto o jednej ráno napíše: „Prepáč, že som sa ti posledných deväť mesiacov neozval, ale stratil som nabíjačku na mobil a našiel som ju až teraz. Čo robíš dnes večer?“
7. Situationship
Niečo medzi kamarátstvom a vzťahom. Trávite spolu čas, je tam aj intimita, ale žiadne jasné definovanie vzťahu. Môže to fungovať, pre niekoho je to pohodlné a vyhľadáva práve taký typ vzťahu. No často to spôsobuje zmätok a neistotu, pre iných je to frustrujúce, pretože majú od vzťahu odlišné očakávania.
Prečítajte si tiež
Neviem, ako je to s naším vzťahom.
Volá sa to situationship!
8. Tichý rozchod
V angličtine delicate dumping – ide o hľadanie spôsobov, ako sa rozísť s partnerom bez priamej konfrontácie. Partner s vami trávi čoraz menej času, stále menej sa o vzťah zaujíma a nepracuje na ňom, až kým sa úplne neodcudzí. Keďže rozchod býva často náročný, čoraz viac ľudí uprednostňuje túto taktiku pred priamou konfrontáciou.
9. Benching
Ste ako náhradník na lavičke – niekto zostáva s vami síce v kontakte, ale medzitým si testuje iné možnosti. Ste „plán B“, keby nič iné nevyšlo. Jednoducho si vás posadí na lavičku náhradníkov a drží v rezerve, kým sa tomu druhému nezadarí s niekým iným.
10. Love bombing
Ide o extrémne prejavy lásky, pozornosti a komplimentov v krátkom čase – neraz až neprimerané. Môže to byť aj manipulatívna technika (napr. pri toxických vzťahoch), po ktorej nasleduje ignorovanie alebo kontrola.
Často je to v začiatkoch vzťahu, kedy vás partner/partnerka zahrnie prehnanou pozornosťou, darčekmi a vyznaniami, no neskôr sa správanie môže výrazne zmeniť. Najčastejšie túto techniku používajú narcisti – vzťah s nimi sa začína rýchlo a dramaticky, no skončí vyhorením.
Prečo to ľudia robia?
Tieto správania často súvisia s:
- ľahkou dostupnosťou zoznamovania (swipovanie, appky),
- strachom z odmietnutia alebo konfrontácie,
- nezrelosťou vo vyjadrovaní pocitov,
- alebo jednoducho tým, že niektorí ľudia nerešpektujú emočné potreby druhých.
Ako sa chrániť?
- Nastavte si hranice – v komunikácii, aj v správaní.
- Buďte úprimní – ak niečo necítite, povedzte to.
- Pozerajte sa na činy, nielen slová.
- Dajte si čas – rýchle nadšenie nie je vždy stabilný základ.
Zdroj a foto: lepšíDeň.sk, Freepik.com,
kniha Red flags, green flags.