Hoci je včela drobný a občas nenápadný hmyz, v kolobehu prírody má nezastupiteľnú úlohu. Patrí medzi najvýznamnejšie a najhodnotnejšie živočíšne druhy, ktorých práca priamo úmerne ovplyvňuje život ľudstva. Včely sa svojou prácou podieľajú na potrave pre človeka a opeľujú až 250 000 kvitnúcich rastlinných druhov.
Otázkou však niekedy je, ako chrániť tohto drobného a nesmierne užitočného tvora? Prečítajte si pár zaujímavostí a pridáme aj nápady, ako pomáhať včelám, aby sme si ich nevyhubili.
Rastliny sa síce môžu opeľovať aj vetrom či iným hmyzom, včely sú však oveľa efektívnejšie. Bez nich by v Európe behom krátkej doby vyhynulo pravdepodobne až 20 tisíc rastlinných druhov. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušeniu ekosystému aj potravového reťazca.
Veľa druhov ovocia a zeleniny je závislých na opeľovaní včelami a výnosy jabĺk, čučoriedok, čerešní či uhoriek by mohli klesnúť až o 90%. Rovnako závislý od práce včiel je aj život divokých vtákov a zvierat, ktoré sa živia semenami a plodmi rastlín.
Navyše, blahodárne účinky pre zdravie a život človeka majú tiež včelie produkty. Med, vosk, materská kašička či propolis sa uplatňujú v liečiteľstve, farmácií aj v kozmetike. Najmä význam medu bol známy už v ďalekej histórii.
Legendy hovoria, že Rimania jedli med pred každým bojom, a Vikingovia si ho vozili na cesty, aby sa mohli priebežne posilňovať.
Ako pomáhať včelám?
Usilovná práca včiel je jednoducho pre život a fungovanie ľudí ťažko nahraditeľná. A hoci téma včiel a ich existencie bola horúca najmä v lete, pamätajte, že pomôcť sa dá vždy.
Aj počas zimných mesiacov môžete podniknúť prvé kroky, napríklad:
- pripraviť si doma hotel pre hmyz
- podporovať lokálnych včelárov
- dopriať si slovenský sajder, z ktorého výťažok pôjde na pomoc práve včelám 🙂
Ako ešte chrániť včely?
Možno by ste netušili, ale dá sa to všelijakými spôsobmi. Ponúkame vám niekoľko nápadov, ktoré viete robiť hneď tu a teraz.
— PR článok —