Všimli ste si, že mucha vám vletí do bytu aj cez malú škáru, pootvorené okno, ale von už nevie trafiť?
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.
Možno ste sa nad tým ešte nezamysleli, ale mne to napadlo, keď som minule pootvoril okno sotva na pár sekúnd a dnu okamžite vletela mucha.
Snažil som sa ju dostať von humánne a tak som jej otvoril to isté okno. Samozrejme, vykašľala sa na mňa, v byte sa jej evidentne páčilo alebo sa jej zrazu to okno zdalo malé. Tak som jej otvoril balkónové dvere…a ona nič, akoby nevedela trafiť von.
Vypočujte si túto epizódu na Spotify:
Prečo muchy nevedia nájsť cestu von?
Čím to je? Najskôr trošku biológie. Oči múch sa skladajú z tisícov drobných šošoviek. Preto vnímajú svet veľmi, veľmi zvláštnym spôsobom a sú mimoriadne citlivé aj na tie najmenšie pohyby. Mucha môže zmeniť svoju dráhu letu v priebehu 20 milisekúnd, keď zbadá dravca alebo jednoducho vašu topánku. Preto vyzerá naháňanie muchy po byte niekedy tak komicky.
Ale pozor, malé mušie mozgy nie sú také hlúpe, pretože sú maličké. Po pravde majú len sto tisíc neurónov v porovnaní s 86 miliardami u človeka. To je obrovský rozdiel a je teda pochopiteľné, že mucha si proste nemôže pamätať všetko. Tobôž nie, ktorým oknom vletela dnu. Aj preto občas vídame, ako sa snažia nájsť cestu von, a narážajú do každého skla vo vašom byte. Je to okno, ktorým som priletela? Bum, nie je. Je toto to okno? Bum, ani to nie.
Lákadlá a klamlivé vnemy
Pamäť muchy proste obsahuje niečo, čo potrebuje na prežitie, ale určite nie na cestu von z vášho bytu. Okrem tohto problému s ukladaním informácií je ich pohľad na svet menej zameraný na detaily a kontrasty ako náš. Otvorené okno nemusí pre muchu vyzerať až tak odlišne od steny. Môžu ich oklamať odrazy od skla a zrkadla, alebo jemný prievan, prípadne rôzne pachy. V skutočnosti je ich hlavným lákadlom svetlo. Preto vždy lietajú okolo lámp alebo okien.
Keď už sa teda ocitne mucha vnútri, orientuje sa najmä podľa svetla – poletuje okolo lampy alebo naráža do skla okna. Ak im otvoríte okno alebo dvere, tak ako ja, často im dosť dlho trvá, kým nájdu tento nový východ. Sú zmätené z viacerých zdrojov svetla alebo sa jednoducho zameriavajú na miesto, kde sú už akoby “uväznené”.
Čiže muchy sú dobré v hľadaní cesty dnu, ale ich zmysly a chovanie im neumožňujú tak ľahko nájsť cestu von, aj keď im túto možnosť poskytnete. Ak ju naozaj chcete dostať von, je to veľmi jednoduché. Zatiahnite závesy, zhasnite svetlo a nechajte otvorené len jedno okno. A potom sa obyčajne mucha zorientuje a vyletí ním von.
Čo pomáha proti muchám v byte?
Tiež pomáhajú vône, ktoré muchy nemajú rady a odradia ich už od toho, aby vôbec vleteli dnu: rôzne éterické oleje ako citrónová tráva, mäta pieporná. Stačí nakvapkať na vatu a dať do blízkosti okna. Muchy tiež nenávidia škoricu – môžete zapáliť škoricovú sviečku, alebo nasypať trošku na misku a dať k oknu. Výbornou pascou na muchy je jablčný ocot – nalejte ho do nádobky, pridajte pár kvapiek prípravku na umývanie riadu a na nádobu nasaďte papierový lievik. Vôňa kvaseného jablka pritiahne muchy, vypijú roztok a zostanú uväznené v nádobe.
Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:
Foto: Freepik.com