Počet úmrtí na rakovinu stúpne u mužov až o 93 percent, tvrdia nové alarmujúce dáta! Čím to je?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V prestížnom časopise Cancer priniesli informáciu, ktorú vypracovali špičkoví austrálski výskumníci. Po analýze prípadov a úmrtí mužov na 30 druhov rakoviny v 185 krajinách v roku 2022 vypracovali prognózu na rok 2050.
Výsledok?
Počet prípadov rakoviny u mužov na celom svete sa zvýši o 84 percent a počet úmrtí o 93 percent!
Najviac postihnutá bude skupina mužov vo veku nad 65 rokov, kde bude nárast úmrtí o 113 percent. Rakovina pľúc zostane najčastejším typom rakoviny.

Vedci zverejnili výsledky štúdie pred pár dňami a v prvom prípade sa očakáva nárast počtu z 10,3 milióna v roku 2022 na 19 miliónov v roku 2050. To predstavuje 84 % nárast.
Oveľa horšia je predpoveď úmrtnosti. Štúdia tvrdí, že počet obetí rakoviny u mužov by sa mal zvýšiť z 5,4 milióna v roku 2022 na 10,5 milióna v roku 2050. Ide o 93-percentný nárast.

V Európe bude nárast polovičný

Viac budú postihnutí muži, ktorí žijú v krajinách s nižšími príjmami a nižšou alebo strednou dĺžkou života. „V rokoch 2022 až 2050 sa predpokladá 2,5-násobný nárast výskytu a úmrtí v Afrike a východnom Stredomorí. Naopak, v Európe sa predpokladá nárast približne o polovicu,“ uviedli vedci v štúdii.

Pravdepodobnosť úmrtia mužov na rakovinu je už dnes vyššia ako u žien. Muži totiž častejšie fajčia a pijú alkohol, čo je príčiny, ktoré v mnohých prípadoch stoja za vznikom rakoviny. Muži sú podľa CNN tiež častejšie vystavení karcinogénnym látkam na pracovisku a je menej pravdepodobné, že budú mať prístup k skríningovým programom.
Rakovina pľúc zostane hlavným typom rakoviny, výrazne častejšie bude diagnostikovaná rakovina prostaty.

psychický stres a rakovinaPrečítajte si tiež
Rakovina a stres.
Môže byť výrazný psychický stres spúšťačom?

Čo by mohlo tento negatívny trend zvrátiť?

Výskumníci najčastejšie uvádzajú zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti a infraštruktúre vrátane dostatočnej pracovnej sily. Najmä rozšírenie všeobecného zdravotného poistenia na celom svete „by podľa nich mohlo posilniť základné možnosti prevencie a liečby rakoviny.“

„Pokiaľ ide o počet prípadov rakoviny na celom svete, domnievame sa, že do roku 2050 sa tento počet zvýši na 35 miliónov, a to najmä z dôvodu rastúceho počtu starnúcich obyvateľov,“ zdôraznil pre CNN William Dahut, hlavný vedecký pracovník Americkej spoločnosti pre rakovinu.

Zdroj a foto: CNN, acsjournals.onlinelibrary.wiley.com,
CNN.iPrima.cz, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.