Prírodná záhrada v októbri. Okrasná hydina v záhrade

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V októbri už v ovzduší poriadne cítiť jeseň. Listy začínajú strácať žiarivý zelený odtieň, menia sa na pestrofarebnú paletu. „Rastlinstvo začína pomaly odhadzovať svoje pestrofarebné listové oblečenie. Vrstvia pod sebou farebnú deku pestrofarebného lístia. Posledné závany zubatého slniečka, posledný zber, posledné dozrievanie. Všade naokolo záplava oranžových jesenných tekvíc.  V záhonoch, na poliach, trhoch, záhradníctvach, obchodoch, výkladoch, domácnostiach.  Jeseň je v plnom prúde. Úžasná záhrada v októbri,“ teší sa Hanka Sekulová, autorka kníh o prírodnej, liečivej záhrade, ktorá tiež získala certifikát ukážková prírodná záhrada.

Prírodná záhrada v októbri 

V októbri je čas čistenia záhradného jazierka. To naše jazierko, bude potrebné prečistiť od popadaných listov aj neskôr, vysvetľuje milovníčka prírodných záhrad.
Poslednýkrát v roku sme pokosili náš jedlý a liečivý “trávnik” – lúku.  Na posledné kosenie sme použili najťažšiu a už skoro nepoužívanú záhradnú techniku – samochodnú benzínovú kosačku.  Počas roka ju vôbec nepoužívame, roky kosíme mechanickou rotačnou kosačkou, ktorá funguje na ľudský (teda môj) pohon.  Je šetrná k opeľovačom, aj k rastlinám.  Navyše je to výborné športové náradie na záhradné posilňovanie mojej svalovej hmoty 🙂
Máme aj normálnu kosu, ale priznávam dobrovoľne bez mučenia – nevieme s ňou celkom dobre pokosiť.  Náš štýl je niečo medzi kosením, okopávaním a neohrabaným plienením okolitej flóry…

Zazimovala som aj našu včeliu rodinku, ktorá sa vďaka chladnejšiemu počasiu zhrčila okolo kráľovnej matky do zimného chumáča.  Aby sa lepšie včielky navzájom zohrievali, zateplila som im náš prírodný úľ starou tkanou dekou a zmenšila otvor na letáči.  Aj kvôli ochrane pred hladnými drobnými hlodavcami.

kuriatkojuniorPozrite si všetky časti seriálu
Prírodná záhrada Hanky Sekulovej

No a samozrejme stále ešte oberáme posledné dary nášho záhradného “perpetuum mobile”.  Ačokča, na jeseň vysiate reďkovky, kaleráb a paradajky.  Paradajky sme zozbierali aj tie zelené, pekne dokážu za oknom na parapetnej doske dozrieť za niekoľko dní.
Vysadila som ešte niekoľko rastliniek zimného póru, ktoré som dostala do daru.
Kapustoviny ako divá kapusta a zimný ružičkový kel budú pre nás zdrojom čerstvých vitamínov aj v zime.

rajciny

Stačí pár dní na okne a paradajky dozrejú zo zelených na červené, či žlté.

 

ačokča

Ačokča. Bohatá úroda z jedinej rastlinky.

Ozaj, zabudla som ešte napísať… aj vám sa do domov, či bytov sťahujú lienky vo veľkých množstvách?  Nie je to žiadna invázia, aj keď sú agresívne hlavne tie cudzokrajné.  Je ich veľa a tie iné ako naše – dovozové, aj štípu.  Domáhajú sa vstupu do tepla našich domovov.  Stačí, keď ich nepustíte, nie je potrebné ich striekať a už vôbec nie žiadnymi insekticídmi (čítala som rôzne statusy na záhradkárskych stránkach). S cudzokrajnými totiž zahubíte aj tie naše – lienky sedembodkové.  A na jar nebude kto mať likvidovať vošky 🙂

Okrasno-úžitkové sliepky

Naše okrasno-úžitkové sliepočky drobného plemena liliputiek začali znovu znášať po preperovacej prestávke chutné zdravé vajíčka.  Malý kohútik Junior vyrástol na statného krásneho mladého kohútika. Stále však hľadá ochranu u tatka Karola. Cez zimu ho nechám ešte pod ochrannými krídlami svojej rodinky, ale na jar mu začnem hľadať nový domov a hlavne sliepočky, o ktoré by sa on sám mohol starať.  Týmto vyhlasujem pátranie po vhodnom domove pre Juniora u ľudí s dobrým srdcom a prírodnými podmienkami, ktorí vlastnia alebo plánujú malý slepačí minikŕdlik. Prosím píšte mi mailom, alebo ma nájdete aj na fcb.  Iba vážne, naozaj.

kohut

Okrasno-úžitkové sliepočky sú nielen krásne, ale aj pracovité.  Naši starí rodičia ich na konci sezóny púšťali do ovocných sadov, kde vyzobali prezimujúcich škodcov a popadané semená.  Sliepky sa využívajú ako hrabiví pomocníci aj v zeleninových záhradách na vyčistenie a prekyprenie záhonov pred novým výsevom.  Dokonca táto pomoc má aj svoj vlastný názov – “slepačí traktor”.

Slepačí traktor je veľmi intenzívna pomoc, ale treba dávať pozor, kde všade hrabavých pomocníkov pustíme.  Pomôžu nám totiž aj tam, kde to ešte celkom nepotrebujeme 🙂
V každom prípade sa to dá veľmi ľahko ustrážiť a hydinových pomocníkov trošku usmerniť.
Okrem oživenia záhrady, vyzobania škodcov nás sliepočky obdarujú zdravými domácimi vajíčkami.  Zámerne nepíšem aj mäsom, pretože u nás naša hydina bude mať dlhý a šťastný život a nikdy neskončí na žiadnom pekáči.
No a aby som nezabudla: samozrejme nám s radosťou sebe vlastnou našu záhradu aj pekne pohnoja.  Prirodzene a bez chemických jedov.  A zadarmo.

Pozrite si VIDEO – Prírodná záhrada v októbri:

Čas tekvíc a mladých vín

V októbri je všade čas tekvíc.  Na všetky spôsoby. Aj ako vyrezávané svietiace strašidlá do sychravých jesenných večerov.
My sme tento rok nemali na tekvice v našich záhradkách šťastie, ale tak to chodí.  Nemôže byť každý rok hojne zo všetkých plodín.  Jeden rok je viac jedného a druhý rok zasa z druhého.  Po minulé roky sme mali veľa tekvíc rôznych druhov, tak si tento rok milé tekvičky dali u nás trochu oddychový čas.

Zato sme tento rok boli obdarovaní nadmernou úrodou všakovakého ovocia.  Tak sme trošku experimentovali z rôznymi druhmi ovocných vín a kvasenej medoviny.  Ríbezľové vínka máme už rokmi vyskúšané, teraz sme skúšali višňové a bazové.

Podelím sa s vami o recept na domáce ríbezľové vínko. Vyskúšajte – je výborné, ako od starej mamy.

domáce ríbezľové vínoUrobte si vynikajúce
Domáce ríbezľové víno

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Teším sa na vás v novembrovej časti
Hanka a www.prirodne-zahrady.sk

tekvice


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.