Problémy s krčnou chrbticou. Pomôže krčný golier alebo viac pohybu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spazmus, artróza, reumatizmus, fibróza, vysunutá platnička…existuje veľa názvov pre problémy s krčnou chrbticou. A treba priznať, že z času na čas nás to pochytí takmer každého. Údajne až 70% ľudí trpí nejakou formou bolesti krčnej chrbtice. A tie sú nepríjemné, obmedzujú nás a to nielen cez deň, kedy sa to dá ako tak vydržať. Ale aj v noci, kedy nám nedajú poriadne spať. Liečba je zdĺhavá, preto takýmto problémom treba predchádzať. Vedeli ste však, že poškodenie krčnej chrbtice môže mať vážny vplyv na váš mozog?
Ak už dôjde k problémom s krčnou chrbticou, čo treba robiť? Je lepší pohyb, alebo úplný pokoj. A prečo je obľúbený krčný golier nevhodným riešením?

Krčná chrbtica
Je to mimoriadne dôležitá časť nášho tela. Tvorí ju sedem stavcov, vychádza od spodiny lebečnej po hrudnú chrbticu. Má za úlohu udržiavať všetky nervové vedenia z mozgu do ostatných častí tela, čiže už toto samo osebe hovorí za veľa. Navyše chráni miechu, ktorá túto komunikáciu zabezpečuje.

Pozor na problémy s krčnou chrbticou

Bolesti s krčnou chrbticou rozhodne nie sú neškodné. Môže k nim dôjsť v dôsledku úrazov v domácnosti, pri športe alebo v MHD. Zjednodušene sa natiahnu krčné väzy, čiže dôjde k traume krčnej chrbtice. Prípadne dôjde k hyperextenznému či švihovému poraneniu chrbtice. Náš krk nie je na určitý čas taký stabilný, ako by mal byť a stráca časť svojej ochrannej funkcie pre hlavové nervy a zásobovanie mozgu krvou.

„Cievy, ktoré sú zovreté nesprávnym pohybom „natiahnutých“ krčných svalov a väzov, nedokážu optimálne zásobovať mozog kyslíkom a živinami. Ak je bunkový metabolizmus dlhší čas narušený, dochádza k únave, poruchám koncentrácie a vnímania,“ popisuje nemecký terapeut Klaus Bernhardt v knihe Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok.

Najčastejšie dôvody bolestí krčnej chrbtice sú nesprávne držanie tela, nedostatok aktivity, dlhodobé sedenie, zlý vankúš, nadváha či zranenie.

problémy s krčnou chrbticou

Príznaky bolestí

Mimochodom, takéto problémy často opisujú aj ľudia so syndrómom vyhorenia. Aj podráždenia rôznych hlavových nervov, ktoré sú tiež spôsobené nestabilným krkom, rozhodne nie sú neškodné.

Dr. Bodo Kuklinski a biologička Dr. Anja Schemioneková uvádzajú vo svojej knihe Schwachstelle Genick (Krk ako slabé miesto) celý rad symptómov, ktoré sa v takomto prípade môžu vyskytnúť.
Okrem iného k nim patria:

  • necitlivosť
  • strata sily v pažiach a rukách
  • zvýšený výskyt bolestí hlavy
  • neostré alebo zahmlené videnie
  • nočný opuch nosovej sliznice
  • zvýšený výskyt závratov alebo nevoľnosti
  • náhla precitlivenosť na určité pachy
  • časté zabehnutie potravy alebo problémy s prehĺtaním
  • ranné bolesti ramien a krku
  • náhle sa objavujúce potenie
  • náhle sa objavujúce poruchy spánku
  • veľmi časté nutkanie na vyprázdňovanie močového mechúra v noci alebo dopoludnia
  • zrýchlená srdcová činnosť
  • poruchy srdcového rytmu a vysoký krvný tlak
  • zrýchlené dýchanie
  • poruchy trávenia.

Takéto symptómy sa nemusia prejaviť bezprostredne po náraze alebo natiahnutí svalstva či väzov krčnej chrbtice. Pokojne to môže byť s oneskorením niekoľkých hodín alebo dokonca dní.

cviky na bolestivý krkPrečítajte si tiež
Stuhnutý a bolestivý krk? Uvoľnite si ho týmito účinnými cvikmi.

Čo robiť, keď začne „krk bolieť“?

Aké sú okamžité opatrenia v prípade podozrenia na traumu krčnej chrbtice?
Úplne najdôležitejšie je, aby ste prípadne existujúce podráždenie ešte nezhoršili. Najpodstatnejšie okamžité opatrenie je: ŠETRITE SI KRK!

Vyhýbajte sa športom, ktoré príliš zaťažujú chrbticu, prípadne hlavu nárazmi alebo údermi, až kým sa väzy v oblasti krku úplne nezotavia. Patria k nim najmä: futbal, plážový volejbal, tenis, squash, rugby, lyžovanie, snoubording, ľadový hokej, motokros, jazda na motokárach, jazda na koni, takmer všetky bojové umenia.

Ako dlho natiahnuté krčné väzy potrebujú, aby opäť v plnom rozsahu plnili svoju ochrannú funkciu, sa líši od prípadu k prípadu. Preventívne by ste sa však mali minimálne šesť týždňov vyhýbať mimoriadne namáhavým športom.

 

Pomôže mi krčný golier?

Nie, neodporúča to ani terapeut Klaus Bernhardt, ktorý tvrdí: „Ako už viete, dostatok pohybu je jednou zo základných podmienok produkcie dostatočného množstva proteínu BDNF (zjednodušene podporuje činnosť mozgu, rast neurónov, ich prepojení ap.) a tým aj ochrany mozgu pred príliš veľkým množstvom kynuretínu. Šetriť sa teda v žiadnom prípade neznamená nerobiť vôbec nič, ale radšej prejsť na určitý čas k šetrnejším športom, ako napríklad chôdza, beh na lyžiach či horská turistika,“ dodáva.

Rovnako by pomohla aj návšteva terapeutickej ambulancie, ktorá sa špecializuje na kraniosakrálnu terapiu, alebo Feldenkraisovu metódu či Pohlovu terapiu, ktorú odborník veľmi odporúča.

Ak vám zišiel na um krčný golier, tak zastavte: často prináša viac škody ako úžitku. Ako podotýka K.Bernhardt, povinné nosenie krčného goliera vnímajú dnes mnohí lekári skôr kriticky. Síce zabráni ďalšiemu natiahnutiu už aj tak poškodených väzov, no tí, ktorých sa to týka, za to platia vysokú cenu. Prečo?
Pretože už po dvoch dňoch svaly krku a šije stuhnú. A presne tieto svaly (rovnako ako väzy) prispievajú k ochrane a stabilizácii krku, preto je dôležité ustavične normálne hýbať hlavou. Jediné, čomu by ste sa mali niekoľko týždňov dôsledne vyhýbať, sú príliš rýchle pohyby a nadmerné naťahovanie.

problémy s krčnou chrbticou

Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.