Možno ste o ňom už počuli, možno ho má niekto z vašich blízkych. Pulzný oximeter je malý prístroj za pár desiatok eur, ktorý vám však môže výborne poslúžiť. Jednoducho a úplne bezbolestne si ním viete odmerať nasýtenie hemoglobínu kyslíkom (SpO2) a tepovú frekvenciu. Oximeter pomôže predvídať aj covid. „Cítil som sa pod psa, ako mechom udretý, ťažšie sa mi dýchalo,“ hovorí pre LepšíDeň.sk Jozef. „Keď sa to zhoršovalo, niekto dal zaťovi tip na oximeter. Skočil ho kúpiť, za pár sekúnd sme zmerali nasýtenie kyslíkom a to bolo 87….čo svedčilo o veľkom probléme. Záchranka ma previezla do nemocnice a tam mi urobili test: bol som covid pozitívny.“
Jozefovi našťastie tento malý prístroj napovedal, že čosi nie je v poriadku. Niekedy však nemusíte ani tušiť, že máte nižšie nasýtenie kyslíkom, až kým to nebude naozaj veľmi zlé. Oplatí sa teda mať doma oximeter? Ako sa používa a kedy treba zbystriť pozornosť – pri akých hodnotách. Vyskúšali sme ho a tu sú užitočné rady, ktoré sa vám, veríme, zídu.
Čo je pulzný oximeter
Oximeter, alebo aj s ypsilonom oxymeter, je teda malý prístroj veľkosti zápalkovej škatuľky, ktorý meria dve hodnoty. Napája sa dvomi batériami AAA a netreba k tomu nič viac.
Vnútri sú integrované dve LED diódy, ktoré emitujú svetlo 660 nm a 940 nm, čo sú vlnové dĺžky, pri ktorých sú najlepšie rozpoznateľné spektrá okysličených a neokysličených molekúl hemoglobínu. Lúče prenikajú tkanivami v prste a vracajú sa späť.
Ideálne je, ak vám oximeter odporučí a poskytne váš lekár. Ale bez problémov si ho môžete kúpiť v lekárni bez receptu, prípadne na internete. Dáte zaň okolo 30€, závisí to od kvality. Hľadajte overenú značku certifikovaného prístroja. Môžete si vybrať zo značiek ako Novama, Geratherm, Contec, Jumper, či Beurer.
Prečítajte si tiež
Je lepšie dýchať nosom alebo ústami?
Komu sa zíde oximeter?
Oximeter sa vám zíde kedykoľvek, ale najmä teraz v období covidu. V nemocniciach je totiž veľa pacientov s komplikovaným priebehom, ktorí reagovali prineskoro. Už počas domácej liečby si môžete kedykoľvek zmerať oximetrom hodnoty a viete, na čom ste. Ak sa zhoršia pod danú hodnotu, zavoláte svojmu lekárovi a ten rozhodne, či je to už na prevoz do nemocnice, alebo ešte nie. Keď sa totiž začne ľahký covid komplikovať, varovným signálom je práve nízka hladina kyslíka v krvi.
Podľa FDA (vládna agentúra USA pre správu potravín a liečiv) môže byť nízka hladina kyslíka v krvi včasným indikátorom nevyhnutnosti lekárskej starostlivosti. Preto je dobré, ak majú doma oximeter ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami, astmatici, seniori, ľudia so zníženou imunitou, či pacienti s chronickými obštrukčnými chorobami pľúc.
Ako sa meria oximetrom
Postup je úplne jednoduchý. Na jednej strane stlačíte oximeter ako klasický štipec na bielizeň a vsuniete do dovnútra prst nechtom hore. Pustíte štipec a začne sa meranie. Na malom displeji vám behom pár sekúnd vyskočia dve čísla:
- Saturácia kyslíkom sa vyjadruje ako SpO2 (v percentách)
- Tepová frekvencia (počet úderov za minútu, PRbpm)
Prvá hodnota vám napovie, nakoľko je vaše telo okysličené, čo je základ zdravia všetkých vašich orgánov.
Pozor na nesprávne merania. Napríklad ak máte dlhé nechty, na ktorých je lak alebo iný kozmetický prípravok, oximeter neodmeria presne. Počas merania majte prst a ruku v pokoji. Počas merania by nemali byť v blízkosti oximetra žiadne silné zdroje svetla ako žiarivka, či priame slnečné svetlo.
Skreslené výsledky môžu mať aj ľudia s nízkym krvným tlakom, tí, ktorí trpia žltačkou alebo užívajú lieky pôsobiace na kontrakciu ciev.
Prečítajte si tiež
Koronavírus aktuálne.
Ako mám rozumieť hodnotám?
Pre zdravých ľudí je normálna hodnota 95 až 100%. Najčastejšie je to okolo 96 až 98, 100% je výnimočný stav. Tieto hodnoty sú v poriadku, nie je dôvod znepokojovať sa. Pri niektorých výrobkoch sa uvádza za normálnu hodnotu aj 94%.
Ak máte problém s pľúcami, hodnota bude nižšia. Ak máte saturáciu 90 až 94%, môže to naznačovať zhoršujúci sa stav. Preto si znova skontrolujte hladinu kyslíka v krvi. Ak zostáva na týchto hodnotách, zavolajte praktickému lekárovi a oznámte mu to.
Spozornite, ak hodnota klesá pod 90% – vtedy ide o kritické hodnoty a rozhodne zavolajte záchranku. Povedzte im o tomto stave a nechajte si poradiť.
Foto: LepšíDeň.sk