Ako darovať krv? Kde ju darovať, ako sa pripraviť a ako to celé prebieha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nebudeme rozoberať, prečo darovať krv. Asi je nám to všetkým jasné – už krv od jediného darcu môže zachrániť až tri životy. Napríklad aj v dôsledku rýchlo sa zhoršujúcej epidemiologickej situácie covid pandémie klesá počet darcov krvi na odberových pracoviskách, čo sa prejavuje zníženými zásobami transfúznych liekov.

Na Slovensku sa ročne spotrebuje asi 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Potrebujú ju najmä obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek.
Priblížime vám, ako prebieha samotné darovanie krvi krok za krokom. Ako sa naň pripraviť, čo jesť a piť, či to bolí 🙂 Tiež kde môžete darovať krv a uvádzame aj dôvody, pre ktoré vás môžu vyradiť z darovania krvi, ako aj situácie, pre ktoré nemôžete určité obdobie darovať krv.

 

ikona krvKde darovať krv?

V Bratislave na dvoch pracoviskách (Kramáre a Ružinov), V Banskej Bystrici, Košiciach, Martine, Nitre, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a v Žiline. Na stránke Národnej transfúznej služby SR si kliknete na mesto, kde dostanete presné miesto, adresu, aj mapku. K tomu časy, kedy môžete krv darovať a kontaktné údaje.
Na darovane krvi sa, prosím, objednajte telefonicky, a to na presnú hodinu. Ak prídete bez objednávky, nemusia vás vziať – prioritu majú objednaní.
Muži môžu darovať krv každé 3 mesiace a ženy každé 4 mesiace.

 

ikona krvAko sa pripraviť na darovanie krvi

Pred odberom buďte predovšetkým dostatočne hydratovaní. Deň pred odberom vypite dostatok tekutín, aspoň 2 litre, napríklad vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy.
Ráno pred odberom vypite 500 až 750 ml tekutín, ideálne vodu, čaj, čiernu kávu (bez mlieka). Budú sa vás na to pýtať aj pri pohovore s lekárom.

nie nalačno pred darovaním krvi

Nemusíte hladovať. Ak pôjdete nalačno, môžete mať závrate, bolesti hlavy ap. Večer pred odberom ani tesne pred odberom určite nejedzte tučné jedlá ako syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny atď.
Ráno si dajte ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo s džemom, med.

Pred odberom krvi nefajčite aspoň 6 hodín, nepite alkohol aspoň 14 hodín a deň pred odberom sa vyhýbajte príliš intenzívnemu tréningu, posilňovaniu, prípadne psychickej záťaži. Dôvod je jednoduchý – telesná námaha, ale tiež alkohol, tučné jedlá a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT).

 

ikona krvAko prebieha darovanie krvi?

Celý proces darovania krvi trvá – od registrácie až po odchod domov – približne hodinu až dve (podľa množstva záujemcov). Samotný odber cca 10 minút, počas ktorých vám odoberú  450 ml krvi.
Krv sa následne spracuje (rozdeľuje) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy.
Červené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientov počas operácií a po úrazoch.
Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi.
Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú pacientom liečiacich sa na nádorové ochorenia a aj pacientom po transplantácii.

Vyplnenie dotazníka

registrácia na darovanie krviNa pracoviskách s odberom krvi sa dodržiavajú tie najprísnejšie pravidlá. Napríklad počas covid pandémie musíte mať respirátor a to počas celej procedúry. Aj keď sa občerstvujete, dáte si ho dolu len na čas konzumácie – inak vás pracovníci slušne upozornia, aby ste si nasadili respirátor.

My sme absolvovali darovanie krvi v Ružinovskej nemocnici, čiže opisujeme postup na tomto pracovisku. Inde sa môže mierne odlišovať, ale vo svojej podstate je to všade takmer totožné.
Po vstupe si dáte návleky na topánky a vyplníte formulár. Zmerajú vám teplotu a zapíšu do dotazníka. Predložíte svoj občiansky preukaz, preukaz poistenca a ak ste viacnásobný darca, tak aj preukaz darcu krvi.

Vyplníte „Dotazník darcu krvi, plazmy a krvných buniek“, ktorý transfúziologickému oddeleniu poskytne potrebné informácie týkajúce sa darcovho zdravia, životného štýlu, rizikových faktorov či prekonaných chorôb.

 

Úvodné vyšetrenia

vyšetrenie lekára pred darovaním krviPo registrácii a vyplnení dotazníka idete na odobratie vzorky krvi. Z nej vám vyšetria krvný obraz, overia vašu krvnú skupinu a určia hladinu hemoglobínu, čiže červeného krvného farbiva.

S vyplneným dotazníkom darcu krvi idete k lekárovi vo vedľajších dverách, ktorý už má výsledky základného vyšetrenia krvi. Lekár zhodnotí vyplnený dotazník, overí si niektoré otázky, položí doplňujúce (fajčenie a alkohol, lieky, operácie, prekonané choroby, pobyt v zahraničí ap. Potom vám zmeria tlak a pulz.

 

ikona krvSamotný odber krvi

postup ako darovať krvPo rozhovore s lekárom sa môžete presunúť do odberovej miestnosti. Kedykoľvek medzi týmito presunmi sa môžete občerstviť – k dispozícii je voda, čaj a káva. Jablko, sušienky…

V odberovej miestnosti si umyjete vodou lakťovú jamku, z ktorej chcete, aby vám odobrali krv a čakáte na uvoľnené lôžko. Ľahnete si, sestrička pripraví vak na krv a všetky potrebné hadičky a ihlu. Do ruky dostanete molitanové srdiečko, ktoré občas podľa pokynov postláčate, aby ste rozprúdili krv a tá rýchlejšie vtekala do vrecka.

Odobratie 450 ml krvi trvá do 10 minút a pre váš organizmus to neprináša akékoľvek riziko. Ak ste dostatočne pili, nie ste nalačno, možno ten úbytok krvi ani nespozorujete ako my 🙂 . Po vybratí ihly ešte poležte pár minút, nevstávajte rýchlo a prudko, aby sa vám nezakrútila hlava.

Na mieste vpichu môže niekedy vzniknúť modrina, vedľajším účinkom býva aj pokles tlaku – preto je potrebný aspoň krátky odpočinok o odbere. Stačí 10 minút. Ruku, z ktorej ste darovali krv, nechajte vystretú a tlačte aspoň 5 minút na miesto vpichu, ktoré vám sestrička prekryje vatou.

 

ikona krvPo odbere

Po odbere sa môžete občerstviť – my sme dostali  croissant, keksík, jablko a mohli sme vypiť koľkokoľvek čaju, vody, či kávy. Plus dostali sme aj gastrolístok.
Ako darca krvi máte podľa Zákonníka práce nárok na pracovné voľno. Patrí vám na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca.

Pri odchode vám dajú ešte lístok s informáciou, že ak by ste ochoreli do 10 dní po odbere, najmä infekčným ochorením, mali by ste to čo najskôr ohlásiť na zadané telefonické číslo (na papieriku, ktorý dostanete).

postup ako darovať krv

 

ikona krvDôvody, prečo nemôžete dočasne darovať krv

  • Ak ste prekonali  vážne infekčné choroby.
  • V prípade, že ste boli chorí, užívali antibiotiká, mali hnačku, naplánujte si darovanie krvi až o mesiac po vyliečení.
  • Ak ste mali herpes, boli ste u zubára na extrakcii zuba, počkajte s darovaním krvi aspoň jeden týždeň.
  • Ak ste boli posledný polrok operovaní, liečení akupunktúrou, boli ste tetovaní alebo máte nový piercing. (Piercing na jazyku jeho nositeľa vyraďuje z darcovstva krvi až do odstránenia takéhoto piercingu.)
  • Ak ste dostali transfúziu krvi alebo plazmy môžete darovať krv až po polročnej prestávke.
  • Ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti. Žena môže darovať krv až 1 rok po pôrode, ak nedojčí.
  • Ak užívate lieky, pozrite si túto stránku. Zadáte do okienka názov lieku a systém vám povie, že áno, môžete darovať krv, alebo kedy najskôr.

tipy na nízky krvný tlakPrečítajte si tiež
Máte nízky krvný tlak? Príznaky, možné riziká a tipy.

 

ikona krvDôvody, pre ktoré ste trvalo vyradení

  • Ak ste nosičom vírusu HIV spôsobujúceho AIDS.
  • Ak ste prekonali infekčnú žltačku typu B a C a boli ste v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok. V prípade infekčnej žltačky typu A môže byť darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe.
  • V prípade, ak ste mali v poslednom roku HIV pozitívneho sexuálneho partnera a patríte k skupinám rizikovým na prenos HIV čo znamená, že užívate vnútrožilovo drogy, žijete promiskuitným životom.
  • Ak ste sexuálnymi partnermi  pacientov dostávajúcich transfúziu krvi a plazmy.
  • Z odberu krvi sa vylučujú natrvalo osoby, ktorých sexuálne správanie ich vystavuje vysokému riziku získania závažných infekčných ochorení prenášaných krvou.
  • Ak ste podstúpili operáciu mozgových obalov, transplantáciu rohovky.
  • Ak ste sa liečili pomocou hormónov hypofýzy a v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia.
  • Počas liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.
  • V súvislosti s Creutzfeldt- Jacobovou chorobou (CJCH) sa Nariadením Ministerstva zdravotníctva SR z júla 2005 z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré žili v rokoch 1980 – 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, pretože prenos CJCH transfúziou krvi nebol dokázaný.
  • V prípade, že si nie ste istí, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred zavolajte do transfúziologického pracoviska a vašu situáciu skonzultujte s lekárom.

ako darovať krv, kde a prečo

Foto a zdroj: LepšíDeň.sk, NTSSR.sk, Redcross.sk, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.