Máte nízky krvný tlak? Príznaky, možné riziká a tipy, čo pri ňom pomáha

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na internete aj v časopisoch nájdete množstvo článkov a rád, čo robiť ak máte vysoký krvný tlak. Áno, ten je nebezpečnejší, ale čo ak máte opačný problém? Nízky tlak krvi sa môže prejavovať tým, že mávate studené ruky a nohy. Občas sa vám zakrúti hlava, keď rýchlo vstanete zo stoličky alebo postele. Prípadne sa vám zatmie pred očami. Hypotenzia síce nie je životu nebezpečná, ale môže znepríjemniť život. Čo s tým? Na čo si dávať pozor a kedy spozornieť?

 

Nízky krvný tlak

V súvislosti s nízkym tlakom krvi asi najčastejšie počujete – nie je nebezpečný a vďaka nemu ľudia žijú dlhšie. Nuž, takéto zovšeobecňovanie nie je celkom správne. Je však dobré vedieť, že máte nízky krvný tlak a byť pripravený, ak dôjde k nejakej komplikácii.
Ako viete, „normálny“ tlak krvi je 120/80 mmHg. O nízkom tlaku hovoríme, aj dlhodobo a opakovane klesne pod hodnotu 100/65 mmHg.

Takýto dlhodobo nízky tlak môže znižovať prekrvenie tkaniva a orgánov v tele, čo zasa môže viesť k ich poškodeniu. Týka sa to najmä mozgu a obličiek.
Za život ohrozujúci tlak považujeme situáciu, keď systolický tlak klesne na 70. Nastáva to pri masívnom krvácaní, dehydratácii, po veľkom popálení a pri anafylaktickom šoku.

 

Kto máva najčastejšie nízky tlak krvi?

Všeobecne je so stúpajúcim vekom sa tlak zvyšuje, takže nízkym tlakom krvi trpia najmä mladí ľudia, častejšie ženy ako muži. Tiež sa vyskytuje pri ochoreniach ako je cukrovka, roztrúsená skleróza (skleróza multiplex), Parkinsonova choroba, znížená funkcia štítnej žľazy, prípadne nadužívanie liekov proti vysokému tlaku alebo niektorých psychofarmák.

Príčinou nízkeho tlaku krvi býva nádor na mozgu, ťažká dehydratácia, alkoholizmus, alergické reakcie, poruchy srdcovej činnosti alebo cievneho riečiska.

tipy na nízky krvný tlak

 

Príznaky

Niektoré sme už spomínali – krútenie hlavy, zatmievanie pred očami, studené končatiny. Hlavný problém je však v tom, že nízky tlak sťažuje cestu krvi cievami do mozgu. Te je potom nedostatočne prekrvený a okysličovaný. Takže hypotenzia sa tiež prejavuje únavou, celkovou slabosťou, spavosťou, bolesťami hlavy. Ďalej spomeňme zimomravosť, častá je aj ranná nevrlosť.
Pri dlhšom státí môže dochádzať k omdlievaniu, niekedy ho spôsobuje aj vydýchaný vzduch. Rozbúši sa srdce a osoba sa začne silno potiť.

 

Tipy, čo s nízkym tlakom krvi

Ideálne je konzultovať svoj problém s lekárom, a to najmä vtedy, ak dochádza k častejším mdlobám, ťažkosťami s videním, keď sa vám pred očami mihajú hviezdičky.

  • Krvný tlak však môžete ovplyvniť už stravovaním: odporúča sa jesť častejšie a menšie porcie, aby telo nemuselo vynakladať príliš veľa energie na trávenie. Pomôže aj mierne zvýšený prísun soli v potrave, napríklad slanšia zelenina (určite nie slané čipsy 🙂 ).
  • Ráno je lepšie jedávať niečo s väčším množstvom bielkovín a s dostatočným množstvom vitamínu B. Čiže vhodnejší je chlieb s vajíčkom a syrom, ako cereálie s ovocím.
  • Mimoriadne dôležitý je pitný režim – mali by ste piť viac ako zvyčajne. Ideálne dva litre tekutín denne. Lekári dokonca občas odporúčajú malý pohárik kvalitného červeného vína. A namiesto kávy radšej slabší čierny čaj.
  • Ďalším odporúčaným „liekom“ na nízky krvný tlak je dostatok pohybu. Pomáhajú už dve hodiny intenzívnejšieho pohybu týždenne, ale čím viac, tým lepšie. Bicyklujte, behajte, plávajte, skúste doma rotoped, môžete vyskúšať aerobic, či gymnastiku. Každodenná rýchla chôdza do práce a späť je samozrejmosťou.
  • Vyskúšajte aj striedavú sprchu, ktorá dokáže prekrviť celé telo. Čiže teplá, studená, teplá, studená…vždy ukončite sprchu vlažnou alebo studenou vodou.

tlakomerPrečítajte si tiež
Ako si vybrať tlakomer a správne si merať tlak?

  • Odporúča sa tiež zvýšený prísun vitamínu C, najlepšie v ovocí a zelenine. Citrusy ako pomaranče, mandarinky, kiwi, tiež jahody, čierne ríbezle, brusnice.
    Zo zeleniny zaraďte do jedálnička častejšie papriku, paradajky, brokolicu, petržlen, špenát, zemiaky a šípky (čaj, džem ap.)
  • Vhodné sú aj bylinky, ktoré vedia zvyšovať nízky krvný tlak, pretože posilňujú nervový systém a vzpružia krvný obeh. Napríklad bazalka, rozmarín lekársky, kapsička pastierska, žihľava dvojdomá, rozchodnica ružová.
  • Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového odporúča túto čajovú zmes na nízky tlak krvi:
    15 g hlohu, 10 g bazalky, 15 g šalvie, 5 g rozmarínu, 15 g materinej dúšky a 40 g schizandry čínskej. Zmiešame a uskladníme vo vhodných nádobách. Jednu lyžičku zmesi zalejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme 5 minút lúhovať. Čaj pijeme dvakrát denne.

Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.